Izrael nemzeti hőse nem házasodhat a hazájában

A helyi ortodox vallási hatóságok ugyanis nem tekintik zsidónak.
Kapcsolódó cikkek

Az ország történelmének második olimpiai aranyérmese, Artem Dolgopiat nem házasodhat Izraelben, mert az országban monopóliummal rendelkező ortodox judaizmus nem tekinti zsidónak.

A Tokióból tornász aranyéremmel hazatérő, és nemzeti hősként, hatalmas ünnepléssel fogadott 24 éves sportoló Ukrajnából vándorolt be a családjával 12 éves korában. Édesanyja nem zsidó vallású, és ezért a helyi ortodox vallási hatóságok nem tekintik zsidónak, helyi státusza szerint „vallástalan”.

Izraelben csakis ez a vallási intézmény felelős a házasságok és a temetések lebonyolításáért, és ezért Dolgopiat az ország határain belül nem veheti el feleségül a szintén Ukrajnából származó barátnőjét.

A gondot az egyik helyi rádióműsorban Dolgopiat édesanyja említette meg. Maga a tornász nem kíván beszélni róla, saját, személyes ügyének tekinti – jelentette a Jediót Ahronót című újság hírportálja, a ynet.

„Ez régóta fennálló torzulás, amely ellen harcolunk. A következő lépés a házassági monopólium felszámolása lesz a kósersági monopólium megdöntése után, amelyet a költségvetési megállapodások törvényében elfogadtunk” – jelentette ki a katonai rádió kedd reggeli műsorában Meráv Michaeli közlekedési miniszternő, a szociáldemokrata Munkapárt elnöke, aki ezzel emlékeztetett pártjának a polgári házasság bevezetését célzó választási ígéretére is.

Izraelt 73 évvel ezelőtt a zsidók nemzeti otthonaként hozták létre, ahol a hazatérési törvény értelmében mindenki letelepedhet, aki bizonyítani tudja legalább egyik nagyszülője zsidóságát. A vallási státuszt azonban nem az állami szervek határozzák meg, hanem a zsidó vallásjog, a halacha alapján az édesanya vallása szerint döntő ortodox rabbinátus.

A rádió értesülése szerint jelenleg mintegy 300 ezer izraeli nem házasodhat az országban vallási okokból, főként a volt Szovjetunió tagköztársaságaiból bevándoroltak és gyermekeik, akik nem tudják igazolni édesanyjuk zsidó származását.

Számukra katonai szolgálatuk idején a katonai rabbinátus 3 hónapos gyorstalpaló betérési tanfolyamokat szervez, amelyekre minden bevonuló jelentkezhet zsidó vallási státusza rendezése érdekében.

Aki nem kívánja felvenni a zsidó vallást, vagy nem kíván a zsidó vallási jog szerint megesküdni, vagy nem zsidóval házasodik, az külföldön, általában Cipruson teheti ezt meg, majd visszatérve a belügyminisztériumban bejegyeztetheti megváltozott családi állapotát.

Izraelben nem lehet polgári házasságot kötni, csakis a vallási házasságot ismerik el. De több párt programjában is szerepel a polgári házasság törvénybe iktatása. Ezek a kísérletek mindeddig meghiúsultak a politikailag erős ultraortodox pártok tiltakozása miatt, de a jelenlegi kormánykoalícióban nem vesz részt a két ultraortodox párt, a közel-keleti származású zsidókat tömörítő Sasz, és az askenáziak Egyesült Tórapártja.