Az orosz sportolók eddig hét aranyérmet nyertek a tokiói olimpián, ezzel benne is vannak az első tízben az éremtáblázaton. A hátúszó Jevgenyij Rilov első helyét élőben, a lelátóról láthattam – 1996 óta ez volt az első orosz úszóarany –, a díjátadón aztán bemondták, hogy mindenki álljon fel, mert következik az Orosz Olimpiai Bizottság himnusza. Ez most az orosz válogatott neve, de adta magát a kérdés:
Mielőtt kiderülne a válasz, egy kicsit idézzük fel a közelmúltat. A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség, a WADA éveken át tartó vizsgálata megállapította, hogy Oroszországban állami szintű doppingolás zajlott 2011 és 2015 között, amiben több mint ezer sportoló volt érintett – önhibájukon kívül –, és bebizonyították azt is, hogy súlyos visszaélések történtek a moszkvai doppinglaborban. Az ügy vége az lett, hogy 2019-ben az olimpiáról, a paralimpiáról és a világbajnokságokról is kitiltották Oroszországot négy évre, de a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) végül két évre csökkentette a büntetést tavaly, amely azonban Tokióra, illetve a pekingi téli olimpiára még érvényben van.
Japánban így is ott van 335 orosz sportoló. Mindez úgy lehetséges, hogy bár pirosban, fehérben és kékben szerepelnek, sem a mezükön és a melegítőiken, sem a közvetítésben vagy a versenyhelyszíneken lévő feliratokon nem tüntethetik fel Oroszország nevét, kvázi semlegesként indulnak. Helyette a ROC felirat szerepel a nevük mellett és a ruháikon, ami a Russian Olympic Commitee-t takarja, vagyis az olimpiai bizottságot.
Mivel Oroszország ki van tiltva az olimpiáról, így a sportolóknak az orosz himnuszt sem játsszák le, ha nyernek, ezt tapasztalhattuk meg az uszodában is. Valami zenét azonban mégis le kell játszani a díjátadókon a győztesnek: a választás végül Pjotr Iljics Csajkovszkij zongoraversenyére esett, ami a Twitter-bejegyzések alapján elég nagy sikert arat a nézők körében.
Bár egyértelműnek is tűnhetne ez az alternatíva, ha az oroszokon múlik, mást hallgatnánk az éremátadókon: az első ötletük a Katyusa volt. Azt azonban a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) egyből elutasította, mondván egyértelmű utalás az országra, ráadásul a második világháború idején toborzódal volt.