A tokiói olimpia más, mint a többi. Eleve el kellett halasztani egy évvel a koronavírus-járvány miatt, de a pandémia a 2021-es játékokon is otthagyja a nyomát: éremesélyes sportolók szállnak ki a versenyből pozitív teszteredmény miatt, miközben az egész eseményt zárt kapuk mögött rendezik, ugyanis a folyamatosan romló japán fertőzöttségi adatok miatt rendkívüli állapot van érvényben az olimpia egésze alatt.
Ez szinte teljesen kiherélte a hangulatot. Úszáson sem volt olyan, mint szokott, de mivel a csapatok szurkolhatnak a sajátjaiknak, márpedig elég népes válogatottakról van szó, így még ott hasonlít leginkább légkör arra, mint amihez sportrendezvényeken szoktunk. Főleg, hogy az első napok után itt-ott még dobok is előkerültek. Más helyszíneken már inkább a csend az úr, a csutkára nyomott légkondi zúgása mellett pár edzői bekiabálás, szórványos taps hallható. A nézők mindenhonnan nagyon hiányoznak, de ahol igazán felnagyítva szembesültünk ezzel, az a kosárlabdacsarnok volt.
Japánban igazán különleges helyre szervezték a kosarasok tornáját, a meccseket a Szaitama Super Arenában rendezik. Az épületet 2000-ben adták át, 20 milliárd jenbe, majdnem 200 millió dollárba került, és arról ismert, hogy
Utóbbit mindenképpen fontos hozzátenni, ugyanis már NFL-csapatok is elkezdtek tető alá költözni. A szaitamai stadion, ha teljes kapacitással működik, akkor 36 ezer 500 nézőt is képes befogadni. Ennél csak egy Fülöp-szigeteken található csarnok nagyobb a maga 55 ezres befogadóképességével.
Szaitama egyike a külső helyszíneknek, az olimpiai központtól jó egy órát kell buszozni, hogy a fővárostól 30 kilométerre lévő, már egy másik városban és prefektúrában lévő csarnokhoz elérjünk. Az persze nem tűnik fel, hogy elhagytuk Tokiót, lényegében itt a környéken összeér a komplett agglomeráció, ami európai fejjel nézve majdhogynem felfoghatatlan. Szaitamába érve, amikor az égig érő épületek közül előbukik a Super Arena, akkor is eltelik egy kis pillanat, amíg befogadjuk, hogy tényleg itt rendezik a kosárlabda-mérkőzéseket. A csarnok körül óriási az élet. Kicsit furcsa, hogy egy hétnek el kellett telnie ehhez, de mivel a szabályok szerint nem igazán mehetünk máshová a szállásunkon, az ahhoz legközelebb eső bolton és a versenyhelyszíneken kívül, nekem ez volt az első, amikor úgy ténylegesen találkoztam a japán emberekkel, akik mentek a dolgukra, és hát egyből el is kapott az az érzés, hogy nagyon hiányoznak a nézők erről az olimpiáról. Szomorú volt, hogy a tömeg nem a kosármeccsre igyekezett, oda csak az újságírók és a fotósok léphettek be.
A csarnokon belül ez még inkább elkapott. A Super Arena ugyanis brutálisan nagy. Az épület méretéből fakadóan itt kell az egyik legtöbbet sétálni a bejárattól a sajtósoknak fenntartott helyig, közben liftezni is kell a második emeletre. És még nem is láttuk teljes valójában a belteret, van egy óriási fal, amit tízméterekkel el lehet mozgatni, és akkor még akár amerikaifoci-meccset is lehet rendezni Szaitamában, fedett helyszínen.
- Járt már itt az NHL,
- játszottak már alapszakasz- és előszezon-mérkőzéseket az NBA-csapatok,
- rendeztek itt kosárlabda-világbajnokságot,
- volt már itt gálameccse Floyd Mayweather Jr.-nak is a kickboxoló Naszukava Tensin ellen,
- és felsorolni sem lehet, mennyi sztár tartott itt koncertet.
Most pedig az olimpiai kosárlabdatornát rendezik ott, tele a mezőny világklasszisokkal Luka Doncictól kezdve Pau Gasolon át Kevin Durantig. A körítésre nem lehet panasz, vannak meccsek, amelyeken egy kosárra dobó robot érkezik a félidőre (még a fejét is fogta, amikor félpályáról hibázott), amikor én voltam, akkor ugráló köteles bemutatót tartottak teljes átéléssel, mintha tele lenne az aréna. A bemondó óriási átéléssel kommentálja végig a mérkőzéseket, sőt, még néha fel is veti, hogy kezeket a magasba.
Kár, hogy nincs, aki feltegye.
A robot:
They brought a Basketball robot at half time during the #OlympicGames #Olympics pic.twitter.com/c8QQIHeYWv
— 👑TIGER🐯O Inocente! (@EA_pro) July 26, 2021