A következő élő közvetítés része Olasz sprinter győzott 100 méteren, kikapott Kínától, így bukta a csoportelsőséget a női pólócsapat – élő hírfolyam

Végre egy sport, ami rárúgta az ajtót az olimpiára

Jeff PACHOUD / AFP
Jeff PACHOUD / AFP

Vasárnap olyan döntőket rendeztek a tokiói olimpián, amilyeneket korábban még nem: a freestyle BMX-esek női, majd férfi fináléját. Látványos, ahogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság próbálja felkelteni a fiatalok érdeklődését az olimpia kapcsán, egyre több extrém sport kerül be a programba, elég megemlíteni azt, hogy a gördeszka is idén mutatkozott be a játékokon – és aratott sikert. Igaz, a női verseny dobogóját látva sokakban felmerült, hogy valami korhatárt talán be lehetne vezetni, miután a 13 éves Nisija Momiji nyert a 13 éves Rayssa Leal és a 16 éves Funa Nakajama előtt. A NOB-nál egyébként nincs korhatár az olimpiára vonatkozóan, de bizonyos sportágaknál így is bevezettek, ökölvívóknál például csak 18 éven felüliek indulhatnak.

A BMX-döntőkön nem voltak ennyire fiatal indulók, a 20 versenyző közül mindössze egy volt, aki nem töltötte még be a 20. életévét.

Ő az amerikai Hannah Roberts volt (neki egy sportági legenda, Ryan Nyquist az edzője), aki elég masszív első kört produkált, szinte biztosnak tűnt, hogy ő nyer. A parkban rendezett verseny lebonyolítása úgy néz ki, hogy a selejtezőből tízen jutnak el a döntőbe, ahol két kört mehet mindenki, a jobbik nyer. Így fordulhat elő az is, hogy ha valaki belebakizik az első pár trükkjének valamelyikébe, akkor el is engedi a történetet és mindent egy lapra feltéve a másodikban próbál meg tökéletes teljesítmény nyújtani. Robertsnek az első köre kimagaslóan jó volt, ő maga is eksztázisban ünnepelt, a bringáját is eldobta, miután letelt az ideje.

Lehetett azonban még ennél is tökéletesebb kört menni, a brit Charlotte Wortinghton mutatta be. Ő az első, aki egy női versenyen úgy ugrott hátra szaltót, hogy közben még 360 fokban meg is fordult, de csak ez nem lett volna elég a sikerhez, a többi trükk is nagyon a helyén volt. Így az övé lett az olimpiák történetének első freestyle BMX-es aranya.

Magára a helyszínre egyébként alig pár ezer ember férne be, de az jól látható volt, hogy itt, Japánban biztosan megteltek volna a lelátók. Mindkét döntőben volt japán induló, ami biztosan rásegített, de a helyszín mögötti hídon elég tekintélyes tömeg gyűlt össze, pedig a pályának mindössze a negyedét látták, a keményebb ugratókat ráadásul nem.

A női döntő után jöttek a férfiak és az már a bemelegítésnél is látszott, hogy még súlyosabb ugrások lesznek, mint addig. Rögtön az első versenyző, a több hajmeresztő figurát is elsőként bemutató Nick Bruce volt, azonban sérülten állt ki, így lényegében csak végiggurult a pályán, kvázi bemelegített csapattársának, Justin Dowellnek – más kérdés, hogy utóbbi mind a két körében rontott, így végül csak a kilencedik helyen végzett. Csak úgy röpködtek a szaltók és a flairek (szaltó egy 180 fokos fordulattal megspékelve), de a papírforma nem borult, a győztes az a Logan Martin lett, aki az első helyen kvalifikált a döntőre. A venezuelai Daniel Dhers lett a második, míg Declan Brooks a harmadik, azaz a britek egy arannyal és bronzzal zárták a freestyle-döntők első napját, nem rossz kezdés.

Ez is mutatja egyébként, hogy mennyire sokszínű a mezőny ebben a sportágban.

Jeff PACHOUD / AFP

Biztosan vannak, akik nem értenek egyet azzal, hogy az extrém sportok bekerülnek az olimpiai programba. Sok olyan sportág van azonban, ami talán már túlzott komolyságot követel, ahhoz képest egy gördeszka- vagy BMX-verseny teljesen laza, az indulók hiába rivalizálnak egymással, ismerik egymást annyira, hogy tudnak örülni a másik sikerének, a győzelemnek vagy akár egy olyan trükknek, ami nehéz, de mégis sikerült végrehajtani.

Valahol meg mégiscsak ez lenne az olimpia szellemisége.

Vissza a közvetítéshez
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik