Élő Olimpia 2021 – Friss hírek

A kardozó Márton Anna két vereséggel negyedikként zárt, Milák Kristóf már az előfutamban elverte a mezőnyt – élő hírfolyam

MTI/Illyés Tibor
MTI/Illyés Tibor
  • A kardvívó Szilágyi Áron szombati arany-, és a párbajtőröző Siklósi Gergely vasárnapi ezüstérme után hétfőn a női kardozók léptek pástra a tokiói olimpián – közülük a 2015-ben világbajnoki harmadik Márton Anna bejutott az elődöntőbe, ahol azonban kikapott orosz ellenfelétől, majd a bronzmeccsen is vereséget szenvedett, így negyedikként zárt.
  • Úszásban a férfi 4×100 méteres gyorsváltó ötödik lett, 200 méter gyorson Németh Nándor nem jutott be a döntőbe. Három éremesélyes, Hosszú Katinka 200 méter vegyesen, Milák Kristóf és Kenderesi Tamás pedig 200 méter pillangón egyelőre az előfutamban szerepelt. Milák leiskolázta a mezőnyt, Kenderesi a nyolcadik legjobb idővel jutott az elődöntőbe, míg Hosszú másodikként.
  • A tavalyi Európa-bajnok cselgáncsozó, Karakas Hedvig az 57 kilogrammos súlycsoportban lépett tatamira, de az első mérkőzésén kikapott.
  • A triatlonozó Bicsák Bence hetedik lett, ez minden idők legjobb magyar eredménye a sportágban az olimpiákon. Tóth Tamás a 29.
  • A vitorlázó Vadnai Benjamin Laser Standarban a hetedik helyről várja a folytatást.
  • Bemutatkoztak a női vízilabdázóink, akik sokáig vezettek, de döntetlennel zártak az oroszok ellen.
  • Az asztaliteniszezők között az egyesben egyetlen állva maradt magyar, Majoros Bence a szombati sikere után hétfőn búcsúzott.

Ők pezsgőzhetnek lefekvés előtt Tokióban

A hétfői győztesek:

ASZTALITENISZ
vegyes páros: Mizutani Jun, Ito Mima (Japán)

CSELGÁNCS
női 57 kg: Nora Gjakova (Koszovó)
férfi 73 kg: Ono Sohej (Japán)

GÖRDESZKA
női utcai verseny: Nisija Momidzsi (Japán)

HEGYIKERÉKPÁR
férfi terepverseny: Thomas Pidcock (Nagy-Britannia)

ÍJÁSZAT
férfi csapatverseny: Koreai Köztársaság (Kim Dzse Dok, Kim Vu Dzsin, Oh Dzsin Hjek)

KAJAK-KENU, SZLALOM
férfi c-1: Benjamin Savsek (Szlovénia)

MŰUGRÁS
férfi szinkrontoronyugrás: Tom Daley, Matthew Lee (Nagy-Britannia)

SPORTLÖVÉSZET
női skeet: Amber English (Egyesült Államok)
férfi skeet: Vincent Hancock (Egyesült Államok)

SÚLYEMELÉS
női 55 kg: Hidilyn Diaz (Fülöp-szigetek)

TEKVONDÓ
női 67 kg: Matea Jelic (Horvátország)
férfi 80 kg: Makszim Hramcov (Orosz Olimpiai Bizottság)

TORNA
férfi csapatverseny: Orosz Olimpiai Bizottság (Nyikita Nagornij, Gyenyisz Abljazin, Artur Dalalojan, David Beljavszkij)

TRIATLON
férfi verseny: Kristian Blummenfelt (Norvégia)

ÚSZÁS
női 100 m pillangó: Margaret MacNeil (Kanada)
férfi 100 m mell: Adam Peaty (Nagy-Britannia)
női 400 m gyors: Ariarne Titmus (Ausztrália)
férfi 4×100 m gyorsváltó: Egyesült Államok (Caeleb Dressel, Blake Pieroni, Bowen Becker, Zach Apple)

VÍVÁS
női kard egyéni: Szofija Pozdnyakova (Orosz Olimpiai Bizottság)
férfi tőr egyéni: Cseung Ka Long (Hongkong)

Borult a magyar vitorlázó

A 2019-es előolimpián bronzérmes vitorlázó, Érdi Mária (Laser  Radial) hétfőn mindkétszer 16. lett, ezzel a 20. a 44 versenyző között. Sajtócsapata jelezte, hogy a hétfői első futamon borult, miután az egyik japán nekiütközött a hajójának.

Sajnos különösebben ma sem vagyok elégedett. Úgy ültem hajóba, hogy nincs semmi extra elvárás, kockázatmentes vitorlázást terveztem, amely egy ideig meg is volt, de aztán sajnos jött az ütközés

– mondta Érdi Mária.

A szörfös Cholnoky Sára – aki Vadnaihoz és Érdihez hasonlóan második olimpiáján szerepel – előbb a 21., majd a 25., aztán a 15. helyen futott be. Így elmozdulva az utolsó helyről a 26. pozíciót foglalja el. Kedden Laserben megint két futamot rendeznek, és elkezdik versenyüket a Finndingi osztály legjobbjai, köztük a világ- és Európa-bajnok Berecz Zsombor.

A spanyol kosarasok az első félidőben eldöntötték

A világbajnok spanyol válogatott 11 ponttal legyőzte a japán csapatot az olimpia férfi kosárlabdatornáján.

A 20 pontos Ricky Rubio vezette európai együttes tulajdonképpen az első félidőben eldöntötte a mérkőzést, 20 perc után már 20 ponttal vezetett. A másodikban már csak arra ügyelt, hogy győzelmét ne fenyegesse a japán válogatott.

eredmények,kosárlabda, 1. forduló:

férfiak, C csoport:
Spanyolország – Japán 88-77 (18-14, 30-14, 21-28, 19-21)
Szlovénia – Argentína 118-100 (32-24, 30-18, 26-24, 30-34)

 

nők, A csoport:
Szerbia – Kanada 72-68 (16-13, 20-15, 9-17, 27-23)
Spanyolország – Koreai Köztársaság 73-69 (16-15, 17-20, 21-18, 19-16)

Japán megszorongatta a vb-ezüstérmest kéziben

A világbajnoki ezüstérmes svéd válogatott két góllal győzte le a házigazda a japán csapatot az olimpia férfi kézilabdatornáján.

eredmények, kézilabda, férfi torna, 2. forduló:

B csoport:
Portugália – Bahrein 26-25 (14-15)
Svédország – Japán 28-26 (17-14)
Dánia – Egyiptom 32-27 (14-15)

A csoport állása: 1. Dánia 4 pont (79-57), 2. Svédország 4 (60-57), 3. Egyiptom 2 (64-63), 4. Portugália 2 (57-62), 5. Bahrein 0 (56-58), 6. Japán 0 (56-75)

 

A csoport:
Spanyolország – Norvégia 28-27 (13-14)
Franciaország – Brazília 34-29 (16-13)
Németország – Argentína 33-25 (14-13)

 

A csoport állása: 1. Franciaország 4 pont (67-56), 2. Spanyolország 4 (56-54), 3. Németország 2 (60-53), 4. Norvégia 2 (54-52), 5. Brazília 0 (53-61), 6. Argentína 0 (52-66)

Kovacsics Anikó megsérült, véget ért számára az olimpia

Kovacsics Anikó, a magyar női válogatott csapatkapitányának válla kificamodott, így számára véget ért az olimpia. A 15 fős keretbe a helyére Helembai Fannyt nevezte be Elek Gábor szövetségi kapitány.

A vizsgálatot követően helyretettem a sérült ízületet, de Anikónak sajnos véget ért az olimpia, további vizsgálatok várnak rá, ezek ismeretében dől majd el a további kezelés

– idézi a szövetség Dr. Lohner Balázs csapatorvost.

A magyar válogatott kedden, magyar idő szerint hajnali 4 órakor lép pályára Brazília ellen. Helembai Fanny becserélésével kapcsolatban a magyar csapat, illetve a Magyar Olimpiai Bizottság benyújtotta a csere kérelmet a megfelelő orvosi dokumentációval együtt, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság visszaigazolását követően kerülhet be a játékos a 15 fős keretbe, és költözhet be az olimpiai faluba.

A brazilok elleni találkozóra a szabályok szerint 14 játékos nevezhető be.

Kétszettes hátrányból felállva nyert olimpiát a japán vegyes páros asztaliteniszezők

Olimpiai bajnok lett a japán Mizutani Jun és Ito Mima vegyes párosa asztaliteniszben. A döntőben az aktuális világbajnok Hszü Hszin, Liu Si-ven kínai kettőssel mérkőztek meg és nagyon úgy tűnt, hogy a vb-győztesek iskolázni fognak. Az első szettet 11-5-re, a másodikat 11-7-re nyerték a kínaiak. Ezután viszont még elszántabban kezdett játszani a hazai duó és egymás után három szettet is hozni tudott, vagyis 0-2-ről 3-2-re fordított Mizutani és Ito. Ezt követően egalizálta a kínai kettős, de a mindent eldöntő hatodik játszmát a japánok nyerték a nagyon magas színvonalú és végig izgalmas döntőben.

Huszonöt év után újra oroszoké lett az aranyérem a tornászok csapatversenyén

Huszonöt év után orosz siker született a férfi tornászok csapatversenyében a tokiói olimpián.

A címvédő japánoknak be kellett érniük az ezüst-, a kínaiaknak pedig a bronzéremmel, mert az orosz csapat végig gyönyörű technikával, szinte hiba nélkül mutatta be minden gyakorlatát. A világbajnok Nyikita Nagornij 14,466 pontos talajgyakorlatával dőlt el az első hely. Gyenyisz Abljazin, Artur Dalalojan és David Beljavszkij szintén remekelt a hétfői versenynapon, így 262,500 ponttal győztek az oroszok.

Végeredmény – torna, férfi csapatdöntő

1. Orosz Olimpiai Bizottság (Nyikita Nagornij, Gyenyisz Abljazin, Artur Dalalojan, David Beljavszkij) 262,500 pont
2. Japán (Daiki Hasimoto, Kazuma Kaja, Takeru Kitazono, Vataru Tanigava) 262,397
3. Kína (Lin Csao-pan, Szun Vej, Zsu Csing-juan, Hsziao Ruo-teng) 261,864

Koszovónak nagyon megy a cselgáncs

Aki a cselgáncsozók eredményeit követi, pontosan tudja, hogy Nora Gjakova már megérkezett a sportág élvonalába, hogy mást ne mondjunk a budapesti világbajnokságon bronzérmes lett az 57 kilogrammosok között. A 28 éves koszovói Tokióban rátett egy lapáttal és a francia Sarah Leonie Cysique ellen ipponnal nyert. Egy másik koszovói, Majlinda Kelmendi első nap nyert aranyérmet az 52 kilogrammos mezőnyben, így mindkét koszovói érem arany és dzsúdós érte el.

Meglepő győzelem férfi tőrözők között

A hongkongi Cseung Ka Long nyerte meg a férfi tőrözők hétfői egyéni olimpiai versenyét Tokióban. A világranglistán 19. ázsiai vívó a fináléban a címvédő olasz Daniele Garozzót győzte le 15-11-re. A bronzérmet a cseh Alexander Choupenitch szerezte meg.

Milák Kristóf a legjobbal, Hosszú Katinka pedig a második leggyorsabb idővel középdöntős

Milák Kristófnál senki sem volt gyorsabb 200 méter pillangón, míg Hosszú Katinka a második legjobb időt úszta 200 vegyesen.

Középdöntőbe jutott Milák Kristóf és Kenderesi Tamás is 200 pillangón. Először Kenderesi ugrott medencébe és óvatos első százat követően kapcsolt csak rá. Nagyjából az ötödik helyen úszott féltávon, de az utolsó 25 méteren óriási hajrával másodikként ért célba 1:55.18-cal, ami a nyolcadik legjobb időnek bizonyult. Ezzel szemben Milák a második száz méteren olyan könnyedséggel hagyta faképnél a másik hét úszót, hogy kérdés sem fért hozzá, hogy ő a legjobb kétszáz pillén. A futamgyőztes 1:53.58-cas idejénél nem is volt jobb a távon.

Ezután a nőké lett a főszerepl, Hosszú Katinka 2:09.70-es idővel nyerte meg a 200 vegyes előfutamát, amely az egész mezőny második legjobb eredménye volt. Sebestyén Dalma 5. helyen ért célba a saját futamán, de 2:12.42-vel nem tudott továbbjutni, mindössze 21 századon múlt.

Zárásként az 1500 méteres női futamok jöttek, először Mihályvári-Farkas Viktória futama jött és szépen apránként építette föl magát. 400 méter után már elsőként fordult, a táv felénél pedig jókora előnyre tett szert. Az utolsó háromszáz mérenél már fél hossz volt az előnye, végül pedig 12 másodpercet javított egyéni csúcsán 16:02.26-os idővel. A hétfői sort Késely Ajna zárta a magyaroknál, ötödikként zárta a futamát és a kilencedik legjobb idő lett az övé (15:59.80), ezért nem jutott be a döntőbe sem ő, sem pedig Mihályvári-Farkas Viktória.

Milák Kristóf: Százig elúszkáltunk Chaddel, aztán elhúztam

Milák Kristóf toronymagasan a legjobb, Kenderesi Tamás pedig a nyolcadik idővel jutott tovább 200 méter pillangón a tokiói olimpia úszóversenyeinek hétfői előfutamaiból.

A 21 éves világcsúcstartó Milák érezhetően felpezsdült attól, hogy a főszámában úszhat, a világbajnok 1:53.58 perccel nyerte a futamát, összesítésben 83 századdal előzte meg a második tajvani Vang Kuan-hungot, aztán a maszkja mögött nagyon mosolyogva nyilatkozott, az M4 Sportnak el is mondta, hogy nagyon felpörgött a 200 pillangóra.

Bemelegítettem. Jól esett, vakon 1:54 perces időt szerettem volna, egy kicsit jobb is lett. Százig elúszkáltunk Chaddel, aztán elhúztam. Lehetne jobbat úszni, de nem kell. A fináléban szeretnék nagyot úszni

– mondta már az MTI-nek Milák, aki elárulta, hasonló időt szeretne úszni a kedd délelőtti elődöntőben.

A 2012-es olimpiai bajnok dél-afrikai Chad Le Clos, akit Milák is emlegetett, az utolsó helyen jutott tovább. A Rióban bronzérmes Kenderesi 1:55.18 perces idővel lépett tovább az elődöntőbe, így ő is elégedetten értékelhetett.

„Vártam már, hogy ússzak. Azt szerettem volna, ha 1:54-gyel kezdődik az időm, de jó ez így. Nem vett ki annyit belőlem. A döntő jó lesz, ott van 24 óra pihenni és regenerálódni”

– nyilatkozta a 24 éves versenyző, aki tart az elődöntőtől, mert “nem fog jól esni” ilyen rövid időn belül még egyszer leúszni ezt a számot.

Az elődöntő futamait magyar idő szerint kedden 4.35-től rendezik.

„Sajnálom, hogy fejben nem tudtam összeszedni magam” – Márton Anna úgy érzi, saját magát verte meg

Márton Anna negyedik lett a tokiói olimpiai női kardversenyében, de már az is csoda, hogy az első forduló után folytatni tudta a küzdelmet. A 26 éves, világbajnoki bronzérmes sportoló térdszalag-szakadás után alternatív gyógymódot választva jutott el addig, hogy szerepelhetett Japánban (műtéttel erre esélye sem lett volna), majd még az olimpia előtt a bokája is megsérült.

Fabrice COFFRINI / AFP

Ezek után az első fordulóban kiugrott a térde, ápolni kellett, mégis folytatta, argentin, koreai és üzbég ellenfelet legyőzve jutott el a legjobb négy közé. Ott kikapott az orosz Szofija Velikajától, ami után azt mondta a magyar újságíróknak, volt pár tus, amit fordítva ítélt meg a zsűri, ami kizökkentette, ez vezetett a vereségéhez. A bronzcsatában aztán azzal a Manon Brunet-vel találkozott, aki a 2016-os riói olimpián legyőzte a magyar kardozót.

A francia most is nyert, ezúttal 15-6-ra, Márton Annán pedig most látszott először, milyen hosszú és fájdalmas napon van túl.

Kapcsolódó
Nem volt esélye, a bronzmeccsét is elveszítette Márton Anna
Átgázolt rajta francia ellenfele, negyedik helyen végzett egyéniben.

„Nehéz döntés volt meghozni, hogy műtét nélkül nekivágjak ennek az olimpiának, de igazából nem volt választásom, mert vagy így, vagy sehogy. Egy hónapja még egy bokaszalag-szakadást is elszenvedtem a térdem mellé, úgyhogy eléggé rám járt a rúd. Az az egy cél lebegett előttem, hogy jól szeretnék teljesíteni ezen az olimpián és a maximumot nyújtani. Próbáltam kizárni ezeket a sérüléseket, már amennyire tudtam.

Sajnálom, hogy erre a bronzmérkőzésre fejben nem tudtam összeszedni magamat. Saját magamat vertem meg, mert kicsit úgy éreztem magam, mintha az első olimpiámon lennék.

Hál’ istennek van még egy csapatversenyünk, mindent megteszek azért, hogy javítsak ezen a negyedik helyen” – mondta Márton Anna a mixzónában.

A női kardozók csapatversenyét július 31-én rendezik. A magyar vívóválogatott eddig két érmet szállított: Szilágyi Áron már háromszoros olimpiai bajnok, a párbajtőröző Siklósi Gergely pedig ezüstérmet nyert.

Hosszú Katinka megnyerte a selejtezős futamát

Amíg az újabb éremért drukkoltunk magyar vívónak, addig Hosszú Katinka 2:09.70-es idővel nyerte meg a 200 vegyes előfutamát, amely az egész mezőny második legjobb eredménye volt. Sebestyén Dalma 5. helyen ért célba a saját futamán, de 2:12.42-vel nem tudott továbbjutni.

Nem volt esélye, a bronzmeccsét is elveszítette Márton Anna

Manon Brunet 15-6-ra legyőzte Márton Annát a női kardvívók bronzmérkőzésén a tokiói olimpián.

A francia versenyző villámrajtot vett, egylámpások mellett a kétlámpás tusoknál is rendre a javára ítélt a zsűri. Villámgyorsan 4-0-s hátrányban találta magát Márton, ahonnan ugyan megtörte a jeget, Brunet mégis ellenállhatatlanul szórta a tusokat. A pihenőnél már 8-2 volt Brunet előnye, a francia pedig nem lassított, 11-2-re elhúzott, amivel jóformán visszafordíthatatlanná vált a bronzmeccs. Márton Anna még indított egy hajrát és kétszer a javára ítéltek videózás után is, de 12-6 után elképesztő magabiztossággal nyert bronzérmet Brunet.

Márton Anna ezzel a negyedik helyen zárt egy káprázatos olimpiai menetelést.

Csak panaszkodni kellett, fel is jött Márton Anna

Kétszer is a magyar kardozót látták kezdeményezőnek, majd a zsűri videózás után is járt neki a pont. Ezután viszont Brunet védett egy akciót és az ellenakcióból jókor bökött oda. Ezután viszont a pást végébe űzte Brunet-t és a fejét vágta meg. 12-6.

Már kétszer videózni kellett

A negyedik tus is Brunet adta, majd némi ápolásra szorult Márton bal térde, amely után újra a francia talált be, de végre Márton Anna is pontot érő tust adott. Ezután együttes találatnál videózást kért a magyar vívó és igazat adott neki a zsűri, 5-2.

Brunet kezdett jobban

Egyszerre gyulladt ki a két lámpa, a zsűri nem tudott dönteni, ezután viszont a francia lány adott tust. Ezután egylámpást szerzett a francia, majd az újabb közös találatnál sem a magyart látták kezdeményezőnek sajnos. 3-0.

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik