Olimpia 2021 – Friss hírek

Minden idők legkeményebb olimpiája vár női kéziseinkre

Az elmúlt évtizedekben megállta a helyét az a tézis, miszerint nehezebb kijutnia egy kézilabda-válogatottnak az olimpiára, mint ott esetleg jól szerepelnie. Idén azonban a magyar női csapat kegyetlen csoportba került, ahonnan a továbbjutás is bravúros lenne.

A magyar női kézilabda-válogatott 2008 óta nem járt olimpián, 2012 óta nem szerzett érmet világversenyen, és valljuk be, most sem számít az esélyesek közé.

Kapcsolódó
Nagyobbat álmodik a kéziválogatott, mint amik az elvárások
A csoportkörből továbbjutás a minimum.

Az elmúlt kilenc év hektikusságában benne volt a tanácstalanság is, amely nem tudta eldönteni, hazai vagy külföldi kapitányban gondolkozzunk. A kínos 2011-es vb-selejtezőbeli bukást követően Mátéfi Esztert a norvég Karl Erik Böhn váltotta, vele sikerült megnyerni a már említett (bronz)érmet, még a 2012-es Európa-bajnokságon. A szakember halálát követően megbízott kapitányként Hajdu János ugrott be, majd jött Németh András, aztán pár hónapig ideiglenesen Elek Gábor és Ambros Martín.

Kapcsolódó
Hirtelen szívhalál fenyegetheti, ezért nem mehet az olimpiára a norvég kézikapus
Ha Emily Stang Sandónak a szívburokgyulladása van, az életébe kerülhet a testmozgás.

2016 májusában Kim Rasmussen szerződtetése sokakat megnyugvással töltött el, de a dán szakember munkáját rossz csillagzat hátráltatta, a generációváltás, a sérülések és a betegségek miatt egyetlen olyan világversenye sem volt, amelyen a legjobb csapattal állhatott volna ki.

A 2019-es vb-14. hely, no meg Rasmussen eltiltása kapóra jött az újabb váltáshoz, azóta Elek Gábor és Danyi Gábor vezeti a csapatot. A mérleg eddig egy csalódást jelentő Eb-10. hely, illetve egy sikeres olimpiai selejtező, ahol igazából egy meccs volt nagyon fontos, a szerbek elleni, azt 31-23-ra hozta is a válogatott.

Eddig nem okozott gondot a csoportkör

Az elmúlt 25 év olimpia tornái többnyire úgy néztek ki, hogy a csoportkört illendő volt túlélni (ez eddig a legutóbbi négy alkalommal, amikor már nem körmérkőzéses torna volt, sikerült is mindig), azaz a negyeddöntőre kellett koncentrálni a leginkább az éremszerzés miatt.

1996-ban Kína és Dél-Korea, 2000-ben Angola, 2004-ben pedig Görögország nem okozhatott gondot, 2008-ban már nehezebb volt a helyzet, de a svédek és a németek legyőzése, valamint a brazilok elleni iksz sima továbbjutást ért.

De idén? Elképesztő a mezőny és bombaerős a csoport: a világbajnok oroszok mellett ellenfelünk lesz a vb-2. spanyol, az Eb-2. francia, a négy éve vb-4. svéd válogatott, illetve a legjobb dél-amerikai csapat, Brazília.

Majdnem tökéletes a felkészülés

Elek Gábor június 8-án hirdetett keretet, az olimpiai selejtező névsorához képest változást az jelentett, hogy a védőspecialista Csiszár-Szekeres Klára kimaradt és helyére az abszolút újonc debreceni beállós, Bordás Réka került be.

Elek azt mondta, mivel az olimpiára szűkebb keret nevezhető, csak védekezésre luxus lenne kivinni egy játékost. „Nagyon sajnálom, hogy emiatt Csiszár-Szekeres Klára kimaradt a keretből, de úgy érzem, hogy egy kisgyermekes anyukával nem tehettük volna meg, hogy végigcsinálja a felkészülést, majd itthon marad” – indokolta Szekeres kihagyását.

Volt ugyan némi aggodalom, de végül Kovacsics Anikó március végén és Szöllősi-Zácsik Szandra májusban megsérült válla is meggyógyult.

A balatonboglári felkészülést egy székelyudvarhelyi túra követte, Elek ezt követően döntött úgy, hogy a Ferencváros jobbszélsője, Kovács Anett és a DVSC beállósa, Tóvizi Petra sem lesz olimpikon, míg a Siófok kapusa, Szikora Melinda és a Vác beállósa, Helembai Fanny tartalékként utazik Tokióba.

Jöhetett a felkészülés utolsó szakasza: a válogatott július 6-án 28-22-re legyőzte Montenegrót, három nappal később 34-31-re Brazíliát, majd július 12-én ismét a dél-amerikaiak voltak az ellenfelek, azt a meccset nagy küzdelemben 24-23-ra sikerült hoznunk.

Az elvárás és a cél nem ugyanaz. Az elvárás, hogy továbbjussunk a csoportból, a cél viszont ennél magasabban van. Ugyanakkor erről addig nem beszélünk, amíg nem értük el a negyeddöntős szereplést

– nyilatkozta az MTI-nek Elek Gábor.

Kapcsolódó
Rosszul sikerült a női kézisek főpróbája, tíz góllal kapott ki a magyar csapat
Norvégia simán verte Magyarországot az utolsó felkészülési mérkőzésen.

A valóság aztán Tokióban jött szembe a csapattal, utolsó, nem hivatalos, csütörtöki felkészülési mérkőzésén súlyos, 32-22-es vereséget szenvedett Norvégiától.

A skandinávok egyértelműen jobbak voltak a magyaroknál, Thorir Heigeirsson szövetségi kapitány azt mondta, több olyan játékosa is akadt, akiknek nagyon kellett ez az önbizalmat növelő siker a Dél-Korea elleni vasárnapi olimpiai nyitány előtt.

A magyar női válogatott olimpiai kerete

Kapusok: Bíró Blanka, Janurik Kinga (mindkettő FTC)
Jobbszélső: Lukács Viktória (Győri ETO)
Jobbátlövők: Kiss Nikolett, Tomori Zsuzsanna (mindkettő Siófok), Klujber Katrin (FTC)
Irányítók: Kovacsics Anikó, Szucsánszki Zita (mindkettő FTC), Vámos Petra (DVSC)
Beállósok: Bordás Réka (DVSC), Kisfaludy Anett (FTC)
Balátlövők: Háfra Noémi (FTC), Szöllősi-Zácsik Szandra (MTK)
Balszélsők: Márton Gréta, Schatzl Nadine (mindkettő FTC)
Tartalékok: Szikora Melinda (kapus, Siófok), Helembai Fanny (beállós, Váci NKSE)

Ilyen kemény csoport még talán sohasem volt

Ami az ellenfeleket illeti: az oroszok továbbra is meghatározó tényezőnek számítanak, 2018-ban Eb-ezüstöt, 2019-ben vb-bronzot nyertek, a tavalyi Európa-bajnokságon pedig az ötödik helyen zártak.

A válogatott most címvédésre készül, öt éve ugyanis hibátlan teljesítménnyel (az elődöntőben azért kellett a hosszabbítás Norvégia legyőzéséhez) nyert aranyérmet Rióban.

Az orosz szövetség elnöke, Szergej Siskarjov szerint ennek a válogatottnak nincs gyenge pontja.

Minden pozícióra legalább két játékosunk van. A teljes kezdőcsapat pedig a világ három legjobb válogatottja közé tesz bennünket. Erős kispaddal és tapasztalattal párosulva ez optimizmusra ad okot

– mondta.

A keretben ismét ott van a 2016-os riói MVP, Anna Vjahirjeva, aki még nincs csúcsformában, de a stáb bízik abban, hogy komoly hasznára lesz a válogatottnak. De az aranycsapatból több játékos is visszatér az olimpiára, így ott lesz az öt éve az All-Star csapatba is bekerült balszélső Polina Kuznyecova és az irányító Darija Dmitrijeva is.

Az utóbbi éveket tekintve Franciaország az egyik legjobb formában lévő csapat: a 2016-os olimpiai ezüstérem után 2017-ben világ-, 20148-ban Európa-bajnok lett a válogatott, és ugyan a két évvel ezelőtti japán vébén csúnyán elvérzett (csak a 19. lett), tavaly már ismét Európa-bajnoki finálét játszhatott.

Olivier Krumbholz szövetségi kapitány végül kihagyta keretéből Laura Glausert, a Győri Audi ETO kapusát, aki túl kevés lehetőséget kapott klubjában.

„A közönség nagyon hiányzik majd, de minden más ugyanaz lesz: két játékvezető, két csapat, amelyek közül a jobbik nyer” – mondta Krumbholz.

A spanyolok 2012-ben bronzérmet nyertek, 2016-ban a 6. helyen végeztek, és azóta csupán egy kimagasló eredményük volt, a 2019-es japán világbajnokságon szerzett ezüstérem.

Nem véletlenül nyilatkoztak úgy, hogy hazatértek, és számukra ez a verseny mennyire fontos.

„A legfontosabb, hogy végig két lábbal a földön járjunk. Szükségünk lesz a szerencsére, mert ez nagyon nehéz csoport” – vélte Carlos Viver szövetségi kapitány.

A svédek július 3-án az oroszokat (31-28), egy nappal később a hollandokat (28-23) is legyőzték, kedden pedig Norvégiával játszottak egy meccset, immáron Tokióban. De ahogy Tomas Axnér szövetségi kapitány fogalmazott, nem az eredmény számított (egyébként a norvégok 35-25-re győztek).

A két csapat ugyanis abban állapodott meg egymással hogy külön kérésekkel is segíti egymás felkészülését. „Mi például rendelhettünk tőlük speciális támadásokat, valamint bizonyos védekezési formációkat, amelyek jó edzésnek felfoghatók” – mesélte a kapitány.

Papíron Franciaország és Oroszország nagyon jó, míg Spanyolország, Magyarország és Brazília körülbelül ugyanolyan, mint mi. Megverhetjük mindhármat, de ki is kaphatunk

– mondta az esélyekről.

Brazília a 2013-as váratlan világbajnoki arany óta nem sok vizet zavart a világbajnokságokon, a legjobb eredményét a riói olimpián érte el, amikor ötödik lett. Nem véletlenül tartja mindenki sötét lónak, olyannyira, hogy Jorge Duenas szövetségi kapitány sem tudja, mit várhat.

„Ez nagyon erős csoport, úgy gondolom, kiegyensúlyozottabb és erősebb, mint a másik. Öt olyan csapat van Európából, amely a legmagasabb szinten játszik, plusz Brazília.

Szerintem a hat közül senki sem jut veretlenül a negyeddöntőbe. Mindenki veszít legalább egy meccset

– jósolta.

Lenne miért visszavágni

De vajon mire lehetünk képesek a riválisokkal szemben? Lássuk a statisztikákat!

Oroszország ellen eddig 31 alkalommal játszottunk, a mérleg 6 győzelem, 6 döntetlen és 19 vereség. Legutóbb március 21-én, a már említett olimpiai selejtezőn találkoztak a felek, akkor az oroszok 14-12-es félidő után 29-23-ra győztek. Magyarország legutóbb 2006. augusztus 19-én győzött egy Körcsarnokban rendezett felkészülési mérkőzésen (42-33).

A franciák ellen jobb a mérlegünk (29 győzelem, 2 döntetlen, 18 vereség), de a legutóbbi öt meccsünkön nyeretlenek maradtunk, az utóbbi négy összecsapást pedig elveszítettük. 2019. december 9-én például éppen Japánban, a kumamotói vb helyosztóján, a 13-16. helyért 26-21-re kaptunk ki.

Spanyolország ellen is jobb a mérlegünk (11 győzelem, 6 döntetlen, 6 vereség), de bő másfél éve, ugyancsak Kumamotóban 29-25-ös vereséget szenvedtünk vb-csoportmeccsen.

Ugyanez mondható el Svédországról is, 19 magyar siker és 4 döntetlen mellett a skandinávok ötször győztek, legutóbb egy Trollhättanben rendezett felkészülési meccsen 31-25-re.

Csoportellenfeleink közül egyedül Brazília ellen folytathatjuk a győzelmi sorozatot. Ránk is fér, mert 15 év után sikerült legyőzni Amorimékat – két hete kétszer is. Az összmérleg így 11 magyar siker, 2 döntetlen és 4 brazil győzelem.

Az olimpiai torna csoportbeosztása

A csoport: Hollandia, Montenegró, Norvégia, Japán, Dél-Korea, Angola
B csoport: Spanyolország, Oroszország, Magyarország, Svédország, Franciaország, Brazília

 

A magyarok csoportmérkőzései
Július 25., vasárnap:
14.30: Magyarország – Franciaország

 

Július 27., kedd:
4.00: Magyarország – Brazília

 

Július 29., csütörtök:
12.30: Magyarország – Oroszország

 

Július 31., szombat: 
12.30: Magyarország – Spanyolország

 

Augusztus 2., hétfő:
9.15: Magyarország – Svédország

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik