Élő Olimpia 2021 – Friss hírek

Olasz sprinter győzott 100 méteren, kikapott Kínától, így bukta a csoportelsőséget a női pólócsapat – élő hírfolyam

Anne-Christine POUJOULAT / AFP

Magyar szempontból viszonylag csendesebb a vasárnap a tokiói olimpián.

• Atlétikában női 100 m gáton Kozák Luca a döntőért futhatott, de nem tudta befejezni az elődöntőjét. A női kalapácsvetés selejtezőben Gyurátz Réka a 12. lett csoportjában, összesítésben pedig a 26. helyen végzett, így nem jutott a döntőbe. A női 3000 m akadályfutásban Kácser Zita az utolsó, 41. lett a selejtezőben, Tóth Lili Anna viszont hatalmas egyéni rekordot futott, igaz, egy kicsi így is hiányzott neki a döntőhöz, összesítésben 18. lett. Távolugrásban Nguyen Anasztázia nyolc centivel maradt le a fináléról.
  • A vitorlázóknál Finndingiben Berecz Zsombor a második helyen bejutott az éremfutamba, így kedden a dobogóért szállhat vízre.
  • Asztaliteniszben a nők kikaptak a nyolcaddöntőben Japántól.
  • Vízilabdában a női válogatott utolsó csoportmeccsén az első hely volt a tét, ami elúszott a Kína elleni 11-9-es vereség miatt.
  • Vasárnap 25 számban osztanak érmeket: atlétikában és tornában négy-négy, úszásban, amelyben nincs magyar döntős, öt arany talál gazdára. Birkózásban elrajtolnak a küzdelmek, de egyelőre magyar érdekeltség nélkül. A 100 méteres síkfutást az olasz Marcell Jacobs nyerte.

360 fokos hátraszaltó után brit BMX-aranyérem

Úgy tűnt, az amerikai Hannah Robertset nem lehet legyőzni a női BMX-esek szabadstílusú parkversenyszámában. Aztán a második körben a brit Charlotte Worthington első női BMX-esként mutatott be 360 fokos hátraszaltót, és végül 97,50 ponttal övé lett az aranyérem. Robertsnek be kellett érnie az ezüsttel, a svájci Nikita Ducarroz lett a harmadik.

Nyolc centiméter hiányzott Nguyen Anasztáziának a döntőhöz

Nguyen Anasztázia nyolc centiméterrel lemaradt a női távolugrás döntőjéről a tokiói olimpián.

A vasárnapi selejtezőben az MTK ugrójának a három kísérletéből egy volt érvényes, 6,52 méteres eredménye pedig kevés volt a fináléba jutáshoz, amelyhez ezúttal 6,60 méter is elég volt. A világbajnoki 12. helyezett Nguyen összesítésben a 16. helyen zárt.

McKeon hatodik érme

Az ausztrál Emma McKeon győzött a nők 50 méteres gyorsúszásában. A 27 éves McKeonnak ez volt a harmadik aranyérme Tokióban, korábban 100 gyorson és a 4×100-as gyorsváltó tagjaként állt a dobogó tetejére. És volt még három bronza is: 100 pillangón, a 4×200-as gyorsváltóval, valamint a 4×100-as vegyesváltóval.

Tóth Lili Anna óriási egyéni csúcsot futott

Tóth Lili Anna és Kácser Zita sem jutott döntőbe 3000 méteres akadályfutásban vasárnap a tokiói olimpián.

A két magyar futó közül egyértelműen a 22 éves Tóth Lili Anna teljesített jobban, aki bátor versenyzéssel óriási egyéni csúcsot ért el – csaknem tíz másodpercet faragott eddigi legjobbjából –, a harmadik futam hetedik helyén ért célba, és 9:30.96 perces idejével összesítésben a 18. lett. A BHSE futója kevesebb mint öt másodpercre volt az utolsóként döntőbe került riválisától.

Kácser Zita a második futamban 10:43.99 perccel az utolsó helyen ért célba és összesítésben sem tudott megelőzni senkit, így a 41. helyen zárta a játékokat. A fináléba az első három helyezettek mellett a hat legjobb időt elérő futó került.

Ebben a számban eredetileg három magyar futó indult volna, de Wagner-Gyürkés Viktória sérülés miatt pénteken visszalépett.

Dressel negyedik aranyát nyerte

A 100 pillangón Milák Kristófot legyőző amerikai klasszis az úszók utolsó versenynapján is nyert egy aranyat, ez már a 4. negyedik neki Tokióban. 50 gyorson 21.07 másodperces olimpiai rekorddal győzött, az ezüst a francia Florent Manaudoué, a bronz a brazil Bruno Fratusé lett.

Kell neki a világrekord!

Elaine Thompson-Herah, aki szombaton minden idők második legjobb idejével, 10.61 másodperccel megdöntötte 100 méteren Florence Griffith Joyner olimpiai rekordját, az amerikai sztáratléta világcsúcsát is célba veszi.

A 29 éves futó meggyőző fölénnyel védte meg címét honfitársa, Shelly-Ann Fraser-Pryce előtt, így már mindketten kétszeres ötkarikás aranyérmesek a klasszikus vágtaszámban. Thompson-Herah éppen vetélytársát, az idén 10.63-at repesztő Fraser-Pryce-t előzte meg az örökranglistán. A 34 éves, sárga-narancssárgára festett hajú 34 éves sprinter azzal vigasztalódhatott, hogy sporttörténelmet írt, ugyanis az első női atléta lett, aki három olimpián nyert érmet ugyanabban a számban.

Thompson-Herah a 10.61 mp-cel 33 éves ötkarikás rekordot adott át a múltnak. Az amerikai Florence Griffith Joyner csúcsa 10.62 volt, amelyet a szöuli játékok középfutamában ért el. A dél-koreai fináléban az 1998-ban, 38 évesen elhunyt legendás vágtázó 10.54 mp-cel győzött, ám az ideje nem került be a rekordok közé, mivel a megengedettnél nagyobb, 3 méter/másodperces hátszélben érte el.

„Még jobb időt futhattam volna, ha nem kezdek el túl korán ünnepelni” – jelentette ki Thompson-Herah, aki kitárt karokkal ért célba. A sprintkirálynő hozzátette, ez mutatja, hogy még sok van benne és reméli, egy nap ő lesz a leggyorsabb.

A hármas jamaicai sikert Shericka Jackson tette teljessé. Legutóbb a 2008-as pekingi játékokon sajátították ki a dobogót a jamaicaiak, amikor Fraser-Pryce megszerezte első olimpiai bajnoki címét. A szombati finálé erősségét mutatja, hogy az első hat helyezett 11 mp-en belül ért célba.

Induljon a 9. nap

Jó reggelt!

Beindul a nagyüzem atlétikában, úszásban az utolsó döntőkre kerül sor, de magyar sportolóért nem szoríthatunk. A női asztalitenisz-válogatott Japánnal találkozik majd, a női pólócsapat pedig Kínával találkozik, a tét a csoportelsőség. Vasárnap összesen 25 számban lesz éremosztás.