A következő élő közvetítés része Lőrincz Tamás olimpiai döntős, nem járt sikerrel a transznemű súlyemelő – ez volt az olimpia 10. napja

Ki ez az olasz sprinter, aki fenekestül felforgatta az olimpiát?

Hiroto Sekiguchi / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP
Hiroto Sekiguchi / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP

Hozzászoktunk már az ahhoz az elmúlt olimpiákon, hogyha az atlétika királyszáma, a 100 méteres síkfutás szóba kerül, akkor Usain Bolt az egyértelmű esélyes. A nyolcszoros olimpiai bajnok sprinter azonban már négy éve visszavonult, így üresen maradt a trónja, és ugyan a tokiói verseny előtt Trayvon Brommellt tartották a legesélyesebbnek, az amerikai még csak döntőbe sem jutott.

Egy olasz sportoló, Lamont Marcell Jacobs nyakába akasztották az aranyérmert, aki Európa-csúcsot jelentő 9.80-al ért célba, és aki aztán nagy ünneplésbe kezdett a magasugrásban megosztott aranyérmes Gianmarco Tamberivel. Ő az első olasz, aki olimpiát nyert ebben a számban.

Hiroto Sekiguchi / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP

A 26 éves Jacobs sikere még úgy is meglepetés, hogy idén 60 méteren nyert már Európa-bajnoki aranyat a fedettpályás Európa-bajnokságon. Kiugró eredménye sokáig nem volt, tíz másodperc alá idén májusban ért el először, amikor 9.95-öt repesztett – és lett ezzel a világon a 150., aki átlépte a bűvös határt. Az előfutamok során faragott ezen egy századot, majd a döntőbe már 9.84-gyel jutott el, ami Európa-csúcs volt, ezen javított a döntőben. Ez a legjobb idő valaha, amit nem amerikai vagy jamaicai sprinter futott.

Az igazat megvallva semmit sem tudtam róla

– mondta az amerikai Fred Kerley, aki ezüstérmes lett 100-on, de a bronzérmes Andre De Grasse is arról beszélt, hogy a verseny előtt arra számított, majd az amerikaiakkal kell összecsapnia.

Jacobs édesanyja olasz, az apja pedig amerikai katona, a texasi El Pasóban született, de 99,9 százalékban olasznak vallja magát, ahogy arra az olasz lapok hétfőn felhívták a figyelmet. Másfél éves volt, amikor az apját Dél-Koreába küldték szolgálatra, így az anyjával Lombardiába költöztek. Tízévesen kezdett el atletizálni, távolugró volt eleinte, 2016-ban abban nyert olasz bajnoki címet. Az évek során aztán a folyamatos sérülései miatt váltott a sprintre, de ahogy az olasz Eurosport megjegyzi, fejben nem volt minden rendben vele, évekbe telt, mire ezt felismerték és elkezdett együtt dolgozni a coach Nicoletta Romanazzival és a fedettpályás világbajnok Paolo Camossival, 2020-ban pedig már elkezdte szállítani a figyelemreméltó eredményeket. Jacobs sikere is bizonyítja, hogy vannak dolgok, amik fejben dőlnek el, Romanazzi a Gazzetának ugyanis beszélt a közös munkáról, és csak tavaly szeptember óta dolgozik együtt a sportolóval, mégis hamar jöttek a közös sikerek.

Igazából az apjával való kapcsolatát kellett rendbe tennie neki, akinek van már három gyereke. Ez aztán teljesen felszabadította, most már csak a feladatra összpontosítva áll rajthoz a versenyeken

mondta Romanazzi, hozzátéve, hogy nincs semmi titok, találkoznak, amikor tudnak, beszélgetnek. Ez az eredmény szerinte benne volt Jacobsban, egyszerűen csak a mentális gátjain kellett túllendülnie, ami ezek szerint sikerült.

„Ez egy álom, szenzációs. Talán holnap már felfogom, mit mondanak az emberek, de ma még nem tudom” – mondta a megnyert aranyérem után az olasz sprinter.

Vissza a közvetítéshez
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik