Élő Olimpia 2021 – Friss hírek

Bronzérmes az öttusázó Kovács Sarolta és Hárspataki Gábor karatéban – élő hírfolyam az olimpiáról

Czeglédi Zoltán / MTI és Alexander Nemenov / AFP
Czeglédi Zoltán / MTI és Alexander Nemenov / AFP
  • A tokiói olimpia 14. versenynapján az atlétáink voltak a legfrissebbek, Helebrandt Máté a 17., Venyercsán Bence a 20. helyen végzett 50 km-es gyaloglásban.
  • Kajak-kenuban a Balla Virág, Takács Kincső kenupáros bejutott a középdöntőbe. Kenu egyes 1000 méteren Adolf Balázs szintén középdöntős, Fejes Dániel viszont reményfutamra kényszerült, onnan pedig nem tudott továbbjutni. A kajaknégyesek közül a női egységünk megnyerte a futamát, míg a férfiak úgy döntöttek, a reményfutamot még rászánják az összecsiszolódásra. Ez nem tűnt rossz megoldásnak, mert azt megnyerte a négyes, így szombaton mind a négy számban lesz magyar egység a középdöntőben.
  • Öttusában a női versenyszámban osztottak érmeket pénteken, és Kovács Sarolta személyében magyar sportolóé lett a bronz. Gulyás Michelle a 12. helyen végzett.
  • Vízilabdában a férfi válogatott a döntőbe jutásért Görögországgal játszott, és 9-6-os vereséget szenvedett, így a bronzéremért küzdhet majd.
  • A szabadfogású birkózó, Muszukajev Iszmail (65 kg) bejutott a negyeddöntőbe. Ott viszont kikapott a japán Otoguro Takutótól, aki elment a döntőig, így Muszukajev a vigaszágon folytathatja.
  • Karatéban (75kg) Hárspataki Gábor a csoportjából két győzelemmel, egy döntetlennel és egy vereséggel továbbjutott az elődöntőbe. Ott azeri ellenfele legyőzte, így bronzérmes az olimpián most bemutatkozó versenyszámban.
  • Ritmikus gimnasztikában Pigniczki Fanni a 20. helyen végzett az egyéni összetett selejtezőjében, így nem került be a szombati tízes döntőbe.

Rekorder lett a spanyol gyalogló, akinek ez a nyolcadik olimpiája

Tokióban a nyolcadik olimpiáján szerepelt a spanyol Jesús Ángel García, aki ezzel atlétikában rekorderré lépett elő.

Az 51 éves sportember a férfiak 50 kilométeres gyalogló számában a 35. helyen ért célba. Jesús Ángel García ezzel Merlene Ottey rekordját adta át a múltnak, a korábbi sprinter legenda Jamaica és Szlovénia színeiben hétszer indult az ötkarikás játékokon.

A spanyol klasszis 1992-ben hazai környezetben mutatkozott be az olimpiákon a 10. helyezésével, Atlantában nem tudta befejezni a leghosszabb gyalogló számot, Sydneyben 12., Athénban 5., majd legjobb eredményeként Pekingben 4. lett. Négy évvel később Londonban a 19., 2016-ban Rio de Janeiróban a 20. helyen zárt.

Az olimpiai részvételi rekordot Ian Miller kanadai díjugrató tartja, 1972 és 2012 között összesen tíz olimpián indult (országa bojkottja miatt csak Moszkvában nem volt ott), és 2008-ban ezüstérmet szerzett.

A magyar kajak-kenusok szombati programja

A szombati lesz az utolsó nap a tokiói kajak-kenu versenyen, a magyar csapat eddig két-két arany- és ezüst-, valamint egy bronzérmet gyűjtött a Sea Forest pályán.

A magyarok szombati programja:

középfutamok:
2.30: női C-2 500 m (Balla Virág, Takács Kincső)
2.44: férfi C-1 1000 m (Adolf Balázs)
3.07: női K-4 500 m (Magyarország)
3.21: férfi K-4 500 m (Magyarország)

 

DÖNTŐK:
4.37: NŐI C-2 500 M (Balla Virág, Takács Kincső?)
4.53: FÉRFI C-1 1000 M (Adolf Balázs?)
5.19: NŐI K-4 500 M (Magyarország?)
5.37: FÉRFI K-4 500 M (Magyarország?)

Az olimpiák történetének legidősebb női érmese strandröplabdában

Az amerikaiak nyerték a tokiói olimpia női strandröplabdatornáját.

A pénteki fináléban April Ross és Alix Klineman két játszmában győzte le a világbajnoki harmadik ausztrál Taliqua Clancy és Mariafe Artacho del Solar kettősét.

Ross – aki Londonban ezüst-, Rióban bronzérmes volt – 39 évesen és 47 naposan az olimpiák történetének legidősebb női érmese lett ebben a számban, az eddigi rekordot honfitársa, a háromszoros olimpiai bajnok Kerri Walsh Jennings tartotta, aki Rióban három nappal a 38. születésnapját követően lett harmadik.

A strandröplabda 1996 óta része az ötkarikás programnak, a hetedik olimpián a nőknél negyedszer avattak amerikai győztest. A bronz a svájciaké került, ez az ország történetének első olimpiai érme a sportágban.

eredmények, strandröplabda, női torna:

1. April Ross, Alix Klineman-Clancy (Egyesült Államok)
2. Taliqua Clancy, Mariafe Artacho del Solar (Ausztrália)
3. Joana Heindrich, Anouk Vergé-Dépré (Svájc)

 

döntő:
Ross, Klineman (amerikai) – Clancy, Artacho del Solar (ausztrál) 2-0 (15, 16)

 

a 3. helyért:
Heidrich, Vergé-Dépré (svájci) – Kravcenoka, Graudina (lett) 2-0 (19, 15)

A reményfutamot megnyerte a férfi kajaknégyes

A Nádas Bence, Béke Kornél, Csizmadia Kolos, Tótka Sándor összeállítású férfi kajaknégyes a reményfutamát megnyerve továbbjutott.

A magyar hajó jól kapta el a rajtot, élre állt rögtön, és végül a fehéroroszok előtt megnyerte a futamot, így szombaton a középdöntőben folytathatja.

A magyar gyalogló nem kívánja senkinek, amit az 50 km végén élt át

Helebrandt Máté a 17., Venyercsán Bence a 20. helyen végzett 50 km-es gyaloglásban pénteken a tokiói olimpián. Helebrandt 3:57:53 óra, míg Venyercsán 3:59:05 óra alatt teljesítette a távot Szapporóban.

„Fáradtság és a kimerültségen kívül nincs nagyobb baj” – mondta a verseny után egy kerekes székben ülve a nyíregyházi atléta az M4 Sportnak.

Tényleg sikerült kiadnom magamból mindent, egy másodperccel sem tudtam volna jobbat menni

Helebrandt azt is elmondta, hogy taktikailag nem teljesen elégedett, helyezésben végezhetett volna előrébb, de a körülmények egyáltalán nem kedveztek neki.

„Katarban két éve a világbajnokságon nem tudtam befejezni a versenyt, mert a meleg, párás idő egyáltalán nem kedvez nekem, de a mostani felkészülésem nagyon jól sikerült” – jegyezte meg a 32 éves gyalogló, akinek 36 kilométernél volt egy holtpontja, ami után a célig nagyon nehéz versenye volt, amit „nem kíván senkinek”.

A 25 éves, első olimpiáján szereplő Venyercsán is hasonlón teljesített: az öt kilométeres mérőpontnál csupán az 54. helyen haladt, 25 km-nél a 41., majd 45-nél már a 23. helyet foglalta el, végül huszadik lett.

„Az 50 kilométer önmagában is elég kemény, de a nyári 50-re ez hatványozottan igaz. Próbáltam okosan versenyezni, jól beosztani az erőmet és ez nagyjából sikerült” – értékelte versenyét Venyercsán, hozzátéve, hogy végig csak magára figyelt, nem nézte, hogy hol áll, majd beszélt a szapporói időjárásról is.

„Sokkal párásabb, sokkal nehezebb itt a levegő mint otthon és ha süt a nap, nagyon nagy az ereje, ezért a hőérzet is három-négy fokkal magasabb”.

Muszukajev bejutott a legjobb nyolc közé

A szabadfogású birkózók 65 kilogrammos kategóriájában induló Muszukajev Iszmail  az első fordulóban 9-6-ra győzött a háromszoros dél-amerikai bajnok Agustin Alejandro Destribats ellen.

A meccs első akcióját Muszukajev csinálta, aki lábra támadott, amiért két pontot kapott, így 2-0-s vezetéssel zárta az első három percet.

A második felvonás elején kilépett az argentin, ami újabb pontot ért a honosított birkózónknak. Két akció révén további két-két pont került Muszukajev neve mellé, majd az argentin egy levitel révén szépített. Destribats 45 másodperccel a vége előtt lábra ment, és ezzel feljött 7-4-re. A legvégén Muszukajev megkontrázott egy akciót, majd az utolsó másodpercben az argentin is bevéshetett két pontot, így Muszukajev 9-6-ra győzött.

A negyeddöntőben a japán Otoguro lesz az ellenfele.

Fejes Dániel befejezte

A kenu egyesek 1000 méteres reményfutamában Fejes Dániel ötödik helyen végzett, így számára befejeződött a verseny. Fejesnek az első két hely valamelyikén kellett volna végeznie ahhoz, hogy szombaton is vízre szálljon. A kínai Cseng és az ukrán Altuhov ment tovább ebből a futamból.

Megnézheti, hogy jutottak tovább a magyar kajak-kenusok

A női kenupárosoknál a Balla Virág, Takács Kincső kettős ott van a középdöntőben.

A férfi kenusoknál Adolf Balázs a háromszoros olimpiai bajnok német Sebastian Brendelt megelőzve került a középdöntőbe.

A női kajaknégyes pedig az 500 méteres táv második felét nagyon megnyomta.

Kozák: Dobozba zártam a negatív dolgokat

A Kozák Danuta, Kárász Anna, Bodonyi Dóra, Csipes Tamara összeállítású női kajaknégyes az előfutamot megnyerve továbbjutott a szombati középfutamba 500 méteren.

A Tokióban már három olimpiai bajnoki címet begyűjtő Lisa Carrington vezérletével az új-zélandi négyes nagyon beindult, és a rajt után élre állt, de az utolsó 200 méteren a magyar hajó belehúzott, és behúzta az első helyet. Londonban és Rióban a magyar négyes szerezte meg az aranyérmet, nagyon bízunk abban, hogy meglesz a triplázás.

A riói négyesből ketten vannak itt, közülük Csipes Tamara azt emelte ki a futam után, hogy jobban kell koncentrálniuk a rajtnál, de az utazósebességük nagyon lendületes, és amíg az új-zélandiaknál hárman is kifulladtak a végére, addig ők mind a négyen bírták végig.

„Nem mentünk maximális erőbedobással, megnyugtató, hogy így is jól sikerült a futam, úgyhogy magabiztosan állok a folytatás elé” – mondta Csipes, aki 500 méteren egyesben ezüstérmes lett.

Kozák Danuta egyesben nem állhatott dobogóra, és nagyon fogadkozott, hogy a négyesre összerakja magát.

„Dobozba zártam a negatív dolgokat” – nyilatkozta az ötszörös olimpiai bajnok Kozák a „Hogy vagy?” kérdésre.

A négyes másik két tagja közül Bodonyi Dóra azt mondta, hogy jólesett neki, hogy megelőzték az új-zélandi hajót, Kárász Anna pedig azt hozta szóba, hogy éhesen várta már a négyest.

Két reményfutamban vagyunk érdekeltek

4.35-kor Fejes Dániel a kenu egyesek 1000 méteres versenyében, 5.12-kor a férfi kajaknégyes az 500 méteres számában harcolnak a továbbjutásért.

Féltávnál behúzta a kéziféket a férfi kajaknégyes

A Nádas Bence, Béke Kornél, Csizmadia Kolos, Tótka Sándor összeállítású férfi kajaknégyes 500 méteren elengedte a futamot.

Féltávig jól húzott a magyar egység, aztán leállt, valószínűleg az a döntés született, hogy inkább mennek még egyszer. A futamból a spanyolok és a szlovákok jutottak tovább a középdöntőbe.

Adolf Balázs: Nagyon kellett nyomni

„Nagyon kellett nyomni, de örültem, hogy a rajt után nem mentek el tőlem, lőtávolban maradtam. Ki-kikacsintottam balra, és nagyon jó érzés volt látni, hogy végig meccsben vagyok. Nagy volt a tét, és az utolsó százon mindent beleadtam, hogy sikerüljön. Örülök, hogy nem kell még egy pályát lehúznom ma, bár a maratoni múltam miatt jól bírom a sorozatterhelést. Holnapra próbálom kipihenni magam” – nyilatkozott fáradtan, de boldogan az 5000 méteren világbajnoki ezüstérmes Adolf Balázs, aki a partra érve egyből hűtőmellényt vett magára a hőség ellen védekezve.

Adolf második lett kenu egyes 1000 méteren az előfutamában, így legközelebb szombaton kell hajóba térdelnie a középfutamban.

A női kajaknégyes nagyon belehúzott az utolsó 200 méteren

A Kozák Danuta, Kárász Anna, Bodonyi Dóra, Csipes Tamara összeállítású női kajaknégyes az előfutamot megnyerve továbbjutott a szombati középfutamba.

A Tokióban már három olimpiai bajnoki címet begyűjtő Lisa Carrington vezérletével az új-zélandi négyes nagyon beindult, de az utolsó 200 méteren a magyar hajó belehúzott, és behúzta az első helyet. Londonban és Rióban a magyar négyes szerezte meg az aranyérmet, nagyon bízunk abban, hogy meglesz a triplázás.

Adolf lenyomta az olimpiai bajnokot

Adolf Balázs remekül versenyezve bejutott a középfutamba kenu egyes 1000 méteren a tokiói olimpián, a szám másik magyarja, Fejes Dániel pedig később a reményfutamban folytatja szereplését.

A fiatal versenyzők – az Óbudai Ganz VSE-t erősítő Adolf és a Merkapt Mekler László SE kenusa, Fejes is 21 éves – párosban már versenyeztek a japán fővárosban, de Fejes kisebb betegsége miatt nem tudták kihozni magukból a maximumot és a 11. helyen zártak.

Fejes ezúttal sem ment jól, hatodik lett előfutamában, Adolf azonban – többek között a kétszeres címvédő és háromszoros olimpiai bajnok Sebastian Brendelt is megelőzve – remekül versenyzett és másodikként ért célba, azaz már készülhet a szombati folytatásra.

A pénteken kezdődő számokban szombaton rendezik majd a középfutamokat és a döntőket.

A Balla, Takács kenupáros ott van a középdöntőben

A Balla Virág, Takács Kincső kenupáros bejutott a középdöntőbe 500 méteren a tokiói olimpián.

A győriek többszörös világbajnoki ezüstérmes, Európa-bajnok kettősének tagjai az előző napokban egyesben is vízre szálltak a Sea Forest kajak-kenu pályán, hogy minél jobban bemelegítsenek fő számukra.

Ebben első pályájukon az első kettő között kellett zárniuk ahhoz, hogy megspórolják a később sorra kerülő reményfutamot, és a papírformának megfelelően az ukránok friss Eb-győztes kettősével, Ludmila Luzannal és Anasztaszija Csetverikovával kéz a kézben, a második helyen beérkezve teljesítették is a feladatot.

„Nagyon hasznos volt, hogy elindultunk egyesben, szerintem látszott is a mostani rajtunkon, ami nagyon jól sikerült. Én egyáltalán nem is izgultam a start előtt és koncentráltan tudtam most evezni” – mondta Balla Virág.

Számítottunk rá, hogy az ukránokkal leszünk harcban, örültünk is, hogy mellettünk jönnek. Nagyon jó, hogy amit előre megbeszéltünk, azt meg tudtuk csinálni, sőt, még egy fokkal lazább pályát is mentünk. Most szabad a délutánunk, ami nagyon jól jön a holnapi folytatás előtt

– tette hozzá Takács Kincső.

A lebonyolítás szerint az első pályáról nem lehet egyből a döntőbe kvalifikálni, az első, illetve második hellyel azonban megspórolható az úgynevezett reményfutam. A pénteken kezdődő számokban szombaton rendezik majd a középfutamokat és a döntőket.

Helebrandt 17., Venyercsán 20. lett 50 km-es gyaloglásban

Helebrandt Máté a 17., Venyercsán Bence a 20. helyen végzett 50 km-es gyaloglásban pénteken a tokiói olimpián.

Helebrandt 3:57:53 óra, míg Venyercsán 3:59:05 óra alatt teljesítette a távot Szapporóban. A két magyar atléta közül Helebrandttól volt várható a jobb szereplés, aki a 2017-es londoni világbajnokságon országos csúccsal (3:43:56 ó) a hatodik helyen ért célba ezen a távon. Az 2018-as berlini Eb-n is jó eredményt érhetett el volna, de emlékezetes versenybalesetet szenvedett, amikor az élmezőnyben haladva rálépett egy eldobott vizes palackra és lábközépcsonttörést szenvedett.

A második olimpiáján induló Helebrandt – Rióban 20 km-en a 28. lett – a mezőny második felében gyalogolt a verseny elején, majd fokozatosan előrébb tört. Öt kilométernél a 30., 15-nél 40. volt, 40 kilométernél viszont már huszadik, a célba pedig a 17. helyen érkezett.

A 25 éves, első olimpiáján szereplő Venyercsán is hasonlón teljesített: az öt kilométeres mérőpontnál csupán az 54. helyen haladt, 25 km-nél a 41., majd 45-nél már a 23. helyet foglalta el, végül huszadik lett.

A leghosszabb távú atlétikai számot meglepetésre a lengyel Dawid Tomala nyerte meg, akinek ez volt az első nagy nemzetközi sikere. A címvédő szlovák Matej Toth csak a 14. helyen zárt. Az 59 fős mezőnyből tízen feladták a versenyt, két indulót pedig kizártak. A hosszú távú atlétikai versenyeket (gyaloglás, maraton) a tokiói hőség miatt rendezik az onnan 800 kilométerre északra fekvő városban. Ugyanakkor a gyaloglók így is 30 fok feletti melegben teljesítették a táv nagy részét.

férfi 50 km-es gyaloglás:

1. Dawid Tomala (Lengyelország) 3:50:08 óra
2. Jonathan Hilbert (Németország) 3:50:44
3. Evan Dunfee (Kanada) 3:50:59
…17. Helebrandt Máté 3:57:53
…20. Venyercsán Bence 3:59:05

Jó reggelt!

Kezdődik az olimpia 14. versenynapja, szurkolhatunk a férfi pólócsapatnak, a női öttusázóknak, kajak-kenusainknak, a ritmikus gimnasztikázó Pigniczki Fanninak, a karatés Hárspataki Gábornak, a birkózó Muszukajev Iszmailnak. Hajrá!

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik