Élő Olimpia 2021 – Friss hírek

Bronzérmes az öttusázó Kovács Sarolta és Hárspataki Gábor karatéban – élő hírfolyam az olimpiáról

Czeglédi Zoltán / MTI és Alexander Nemenov / AFP
Czeglédi Zoltán / MTI és Alexander Nemenov / AFP
  • A tokiói olimpia 14. versenynapján az atlétáink voltak a legfrissebbek, Helebrandt Máté a 17., Venyercsán Bence a 20. helyen végzett 50 km-es gyaloglásban.
  • Kajak-kenuban a Balla Virág, Takács Kincső kenupáros bejutott a középdöntőbe. Kenu egyes 1000 méteren Adolf Balázs szintén középdöntős, Fejes Dániel viszont reményfutamra kényszerült, onnan pedig nem tudott továbbjutni. A kajaknégyesek közül a női egységünk megnyerte a futamát, míg a férfiak úgy döntöttek, a reményfutamot még rászánják az összecsiszolódásra. Ez nem tűnt rossz megoldásnak, mert azt megnyerte a négyes, így szombaton mind a négy számban lesz magyar egység a középdöntőben.
  • Öttusában a női versenyszámban osztottak érmeket pénteken, és Kovács Sarolta személyében magyar sportolóé lett a bronz. Gulyás Michelle a 12. helyen végzett.
  • Vízilabdában a férfi válogatott a döntőbe jutásért Görögországgal játszott, és 9-6-os vereséget szenvedett, így a bronzéremért küzdhet majd.
  • A szabadfogású birkózó, Muszukajev Iszmail (65 kg) bejutott a negyeddöntőbe. Ott viszont kikapott a japán Otoguro Takutótól, aki elment a döntőig, így Muszukajev a vigaszágon folytathatja.
  • Karatéban (75kg) Hárspataki Gábor a csoportjából két győzelemmel, egy döntetlennel és egy vereséggel továbbjutott az elődöntőbe. Ott azeri ellenfele legyőzte, így bronzérmes az olimpián most bemutatkozó versenyszámban.
  • Ritmikus gimnasztikában Pigniczki Fanni a 20. helyen végzett az egyéni összetett selejtezőjében, így nem került be a szombati tízes döntőbe.

Két bronzzal zártunk pénteken

Kovács Sarolta az öttusázók mezőnyében, Hárspataki Gábor karatéban szerzett bronzérmet. Sajnos legjobb esetben is ugyanilyen érem kerülhet a férfi pólósok nyakába is, mert a görögök ellen nem sikerült nyerni az elődöntőben. Mára ennyi fért az olimpiai programba, szombaton újabb sikerekről számolunk be remélhetőleg.

Tizenegyesekkel dőlt el a női labdarúgás döntője

A svéd válogatott sokáig 1-0-ra vezetett, azonban Kanada büntetőből egyenlített. Ugyan a skandinávok ezután is dominálták a mérkőzést, a hosszabbításban már nem esett gól, így aztán a tizenegyesekre maradt a döntés. Az első öt sorozat után 2-2 lövés ment be, így aztán hirtelen halálban dőlt el a találkozó. Jonna Andersson kihagyta a saját tizenegyesét, míg Julia Grosso lövésébe hiába ért bele a kapus, hálóban landolt a labda. Ez volt a kanadai labdarúgócsapat első olimpiai érme.

Bronzéremmel lett minden idők legeredményesebbje a női atléta

A női 400 méteres síkfutás döntőjében Allyson Felix bronzérmes lett, amellyel tizedik olimpiai érmét nyerte. Ezzel minden idők legeredményesebb női atlétája lett, a jamaicai Merlene Otteyt megelőzve. A finálét a bahamai Shaunae Miller-Uibo nyerte, második helyen Marileidy Paulino zárt a Dominikai Köztársaságból.

Korábban dobogósuk sem volt, most olimpiai bajnokuk lett

Olyan történt női gerelyhajításban, ami korábban még soha: kínai atléta nyert aranyérmet. Liu Si-jing első kísérleténél, amely 66,34 méterre szállt, senki sem tudott jobbat dobni, így aztán ezzel olimpiai bajnok lett. Az ezüst a lengyel Maria Andrejczyk, a bronz az ausztrál Kelsey-Lee Barber nyakába került.

Orosz, amerikai és japán arany a birkózóknál

A szabadfogásúak 125 kilogrammos súlycsoportjában a 21 éves amerikai Gable Dan Steveson győzött, a 74 kilósok között az oroszok kétszeres világbajnoka, Zaurbek Szidakov simán, 7-0-ra verte a fehérorosz Mahamedhabib Kadzimahamedaut. A nők 53 kilogrammos kategóriájában a japán Mukaida Maju hazája harmadik női birkózója, aki aranyérmes lett, előtte a Kavai testvérek, Riszako (57 kg) és Jukako (62 kg) győztek. A fináléban ráadásul 4-0-ról fordított a kínai Pang Csien-jü ellen, így nyert 5-4-re.

Hoppá, az olaszoké a 4x100 váltóban is az arany!

Már az is váratlan volt, hogy 100 méteren egy olasz futó, Marcell Jacobs nyerte a döntőt, de arra végképp kevesen fogadtak volna, hogy a 4×100-as váltó fináléjában is az olaszok érnek célba elsőként. A japánok jól kezdtek, de már az első váltást elrontották a hazai futók. Az élen végül a britek és az olaszok csatáztak, az előbbi váltó szinte végig az első helyen haladt, végül azonban egy századmásodperc Olaszország javára döntött, Filippo Tortu nagyszerű hajrájának köszönhetően 37.50-es idővel győztek.

Oliver Weiken/dpa via Getty Images

A harmadik helyezett Kanada lett, Kína a negyedik.

A számot korábban, a Usain Bolt-érában uraló, címvédő Jamaica – amelynek ezúttal egyetlen sprintere sem került be az egyéni döntőbe 100 méteren – lemaradt a dobogóról, ötödikként végzett, az Egyesült Államok váltója pedig már az előfutamban kiesett.

A női váltót viszont a papírformának megfelelően 41.02-es országos csúccsal megnyerte Jamaica. A százon arany-, ezüst- és bronzérmes Elaine Thompson-Herah, Shelly-Ann Fraser-Pryce és Shericka Jackson mellett Briana Williams futott a döntőben. A második az Egyesült Államok, a harmadik Nagy-Britannia lett.

Kikapott az elődöntőben a norvég kéziválogatott

A bivalyerős és nagy esélyesként szereplő norvég női kézilabda-válogatott 27-26-ra elveszítette az orosz csapat elleni elődöntőt. Az első félidőben szoros volt a meccs, de szünetre háromgólos előnybe kerültek az oroszok. A skandinávok ráadásul beragadtak térfélcsere után és amikor hat gól lett Oftedalék hátránya, már úgy tűnt, eldőlt a meccs. A hajrára azért felzárkóztak a norvégok, de egyenlíteni már nem tudtak, így a magyarokat kiejtő együttesre a bronzmeccs vár majd.

Kidobták az olimpiáról az elmenekült fehérorosz sprinter edzőit

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság úgy döntött, törli annak a két fehérorosz edzőnek az akkreditációját, akik akarata ellenére hazaküldték volna a sprinter Kriszcina Cimanouszkaját.

Artur Simak és Jurij Majszevics el is hagyta az olimpiai falut, a japán kormány szabályai szerint pedig akkreditáció nélkül mindkettőjüknek el kell hagyniuk az országot is.

A NOB úgy véli, hogy ők voltak azok, akik a repülőtérre vitték, és arra akarták kényszeríteni a sportolót, hogy repülőgépre szálljon.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság kedden közölte, hogy Cimanouszkaja ügyében hivatalos vizsgálatot indított, és jelentést kért a fehérorosz olimpiai csapattól. A szervezet azt is jelezte, teljes körű vizsgálatra készül, amely során lehetőséget kínál a két edzőnek a meghallgatásra

Cimanouszkaja, aki hétfőn humanitárius vízumot kapott Lengyelországtól, a Reuters brit hírügynökségnek adott exkluzív interjúban elmondta: úton a tokiói repülőtér felé – ahova akarata ellenére vitték –, biztonságát féltve döntött a szökés mellett, miután nagyanyja azt mondta neki, hogy nem biztonságos hazatérnie Fehéroroszországba.

„Nagyanyám felhívott, amikor már a repülőtérre vittek” – elevenítette fel a történteket Cimanouszkaja. „Szó szerint, körülbelül 10 másodpercem volt beszélni. Felhívott, és csak annyit mondott: kérlek, ne gyere vissza Fehéroroszországba, nem biztonságos” – részletezte.

Cimanouszkaja elmondta, hogy szeretne majd visszatérni Fehéroroszországba.

Szeretem a hazámat. Nem árultam el, és remélem, hogy képes leszek visszatérni

– közölte.

„Mindig is távol álltam a politikától, semmilyen levelet nem írtam alá, semmilyen tüntetésre nem mentem el, nem mondtam semmit a fehérorosz kormány ellenében. Sportoló vagyok, és semmit sem értettem a politikai életből. Próbálok semmi mással, csak a sporttal foglalkozni az életemben, és igyekszem mindent megtenni, hogy ne zavarjon meg a politika” – tette hozzá.

Ötezer méteren nem volt legyőzője, 1500-on már igen

A holland Sifan Hassan Tokióban az 5000 méteres síkfutás döntőjében aranyérmet nyert. Értelemszerűen 1500 méteren sem akarta alább adni, ám a kenyai Faith Kipyegon és a brit Laura Muir is megelőzte, így a legrövidebb távú döntőjében bronzéremmel zárt. Hassan egyébként történelmi triplázásra készült, hiszen 10 ezer méteresen is az esélyesek közé tartozik – azt a számot holnap rendezik.

Új olimpiai csúcs női 1500-on

Nem talált legyőzőre 1500 méteres női síkfutásban Faith Kipyegon, a kenyaiak olimpiai bajnoka nagyszerű futással, 3:53.11 perces olimpiai csúccsal megvédte címét.

A táv nagy részében a holland Sifan Hassan vezetett, aki a 2019-es dohai vébén egyszer már megtréfálta, de ezúttal nem bírta erővel. Végül csak a harmadik lett, mert ezüstérmes pozícióba a brit Laura Muir futott be.

Címvédés női 400-on

A bahamai Shaunae Miller-Uibo nagyon jól futott, és fölényesen megnyerte a női 400 méteres sírfutást.

A második helyen a dominikai Marileidy Paulino ért célba, míg harmadik az amerikai Allyson Felix lett, aki ezzel 10. olimpiai érmét szerezte.

Ugandai aranyérem a férfi 5000 méteres síkfutásban

A világcsúcstartó ugandai Joshua Cheptegei 12: 58.15-ös idővel nyerte a pénteki hat atlétikai döntő közül az elsőt, a férfi 5000 méteres síkfutást. A szám világcsúcstartója a kanadai Mohamed Ahmedet hajrázta le (12:58.61), míg a harmadik helyen az Egyesült Államok futója, Paul Chelimo ért be 12:59,05-ös idővel.

Egy makacs ló okozta az öttusa nagy tragédiáját

Hihetetlen dolgokat hozott a női öttusa verseny lovaglása, ahol a három szám után élen álló Annika Schleu egy makacs öszvért kapott Saint Boy személyében.

A ló már az első lovasának is gondot okozott, a világ- és Európa-bajnok orosz Gulnaz Gubajdullina képtelen volt kordában tartani, és végül nulla pontot teljesítve ki esett a versenyből.

Ezek után következett a szintén világ- és Európa-bajnok Annika Schleu, aki egyszerűen arra is képtelen volt, hogy megmozdítsa az állatot. A zokogó sportoló addig noszogatta Saint Boyt, amíg kegyeskedett elindulni, de négy akadály után ismét megmakacsolta magát, a német klasszis aranyálmai pedig végleg elszálltak.

Edzője, Kim Raisner ugyancsak sírva nyilatkozta azt, hogy ez így teljesen igazságtalan volt.

Csak akkor cserélhettünk volna lovat, ha az első lovaglónál négyszer megállt volna. De csak háromszor tette ezt, így nem volt más választásunk.

Az állatorvos szerint semmi baja. Szerintem az arénával lehetett problémája, mert még vágtázni sem akart. Ez nem Annika hibája, a ló mindig csak az ajtóhoz akart menni” – idézte Raisnert a Welt.

Olimpiai bronzérmes a karatés Hárspataki Gábor

A csoportkörből négy közé jutott Hárspataki Gáborra az elődöntőben azeriek ötszörös világ- és tizenegyszeres Európa-bajnoka, Rafael Agajev várt a 75 kilogrammosok mezőnyében. A mérkőzést még egy plusz ellenőrzés vezette fel, Hárspataki orra ugyanis megsérült az egyik csoportmeccsen.

A legutóbb két összecsapásán taktikusabban kezdett a magyar, most viszont már az elején bepróbálkozott egy rúgással, de nem járt sikerrel. Aztán egy támadásnál az azeri elkapta, a földhöz vágta és még fejbe is verte, amiért kapott három pontot, Hársfalvit pedig ápolni kellett, de folytatni tudta.

Megintették, majd üldözőbe vette az azerit, aki próbált kimozogni a magyar támadások elől, ezért Agajev kapott egy intést. Az azeri ezután megint egy védés után vitt be találatot, ezúttal egy ütést, amivel már 4-0-ra vezetett. Videózás következett, ugyanis mindketten megrúgták a másikat, de az azeri volt a gyorsabb, ez újabb két pontot ért neki. 17 másodperccel a vége előtt Agajev ismét betalált egy ütéssel, így ő jutott döntőbe.

Hárspataki bronzérmesként tér haza az olimpiáról.

Labdarúgás: Maxikó simán verte a bronzmeccsen Japánt

Mexikó a 13. percben Sebastián Córdova büntetőjével szereztek vezetést a tokiói olimpia férfi labdarúgó tornájának bronzmérkőzésén. Johan Vásquez a 22. percben már kettőre növelte az előnyt, majd a második félidő elején Alexis Vega el is döntötte a meccset. A házigazda Japán olimpiai válogatott a 78. percben Mitoma Kaoru révén szépített.

A döntőt augusztus 7-én, szombaton rendezik, Brazília csap össze Spanyolországgal.

LABDARÚGÁS, BRONZMÉRKŐZÉS

Mexikó–Japán 3–1
Gól: Córodva 13. – 11-esből, Vásquez 22., Vega 58.

döntő: augusztus 7, 13.30: Brazília–Spanyolország

Hollandia aranyérem női gyeplabdában

A világbajnok holland válogatott nyerte az aranyérmet a tokiói olimpia női gyeplabdatornáján, miután a pénteki fináléban 3-1-re legyőzte az argentin csapatot. A sorozatban hetedik olimpiájukon érmes hollandok 1984, 2008 és 2012 után negyedszer diadalmaskodtak. Az argentinok 2000 és 2012 után harmadszor is elvesztették a finálét. A bronzérem – már korábban – az öt éve Rióban bajnok Nagy-Britanniához került.

Női gyeplabda, végeredmény

döntő: Hollandia-Argentína 3-1
a 3. helyért: Nagy-Britannia – India 4-3

 

Női gyeplabda, olimpiai bajnok: Hollandia
2. Argentína
3. Nagy-Britannia

Eredmények:

Kovács Sarolta: A sírás kerülget

Igazából még nem fogtam fel, csak annyit érzek, hogy nagyon jó érzés. A sírás kerülget. Sokat számított, hogy mentálisan jól felkészültem. Csapatmunka volt

– nyilatkozta eufórikus állapotban az éremátadási ceremónia előtt Kovács Sarolta immár olimpiai bronzérmes öttusázónő.

Kapcsolódó
Öttusa: Kovács Sarolta bronzérmes
Az Alba Volán öttusázónője egészen parádés versenyzéésel nyerte meg a magyar küldöttség negyedik bronzérmét.

Még mindig ráz a hideg. Rendkívül boldog vagyok hogy a sok sok év kemény munkája kiteljesedett. Nagyon szeretem a családomat, a páromat, alig várom, hogy átölelhessem őket

– mondta már éremmel a nyakában Kovács, aki 13 éve versenyez a felnőtt mezőnyben.

;

A tegnapi vívással kicsit csalódott voltam, bennem maradt pár tus, de próbáltam lezárni a napot magamban. A mai úszás nagyon jól sikerült. Nehéz volt ez az év, a műtétem és az azt követő trombózis miatt sok edzés kimaradt – nem csoda, hogy az úszóedzőm annyira örült a 2:07-nek, hogy sírva hívott fel az úszás után. A lovaglás minden pillanatát élveztem. Nagyon jó lovat sorsoltam, bár a tulajdonosa odaszólt nekem, hogy figyeljek a kilences kadály előtt. Jól tette, mert húzott ott jobbra, de sikerült irányban tartanom. A laser runban a kulcs az volt, hogy mindent kizártam, csak magamra figyelte. Beletettem a szívemet

– értékelt a magyar öttusasport 23. olimpiai érmét nyerő versenyzőnő.

Hozzátette, a márciusi műtét, majd annak szövődménye után nagyon nehéz időszakot élt meg.

A műtétem után tíz napot edzettem, amjd kaptam egy trombózist. Azt hittem, vége a pályafutásomnak. Sokat köszönhetek az orvosaimnak, folyamatosan ellenőriztek, végigkövették a mai napig az edzéseimet, hogy nem legyen semmi probléma. Hatalmas a szerepük abban, hogy most itt lehetek

– mondta az Alba Volán versenyzője, aki nyilatkozata előtt bő fél órával a brit Kate French és a litván Laura Asadauskaite mögött a harmadik helyen fejezte be a tokiói olimpia női öttusa versenyét.

A 20 éves olimpiai újonc Gulyás Michelle a 12. helyen végzett.

Hárspataki: Az edzőm azt mondta, rúgjam fejbe

Egy ilyen első versenyen sok gondolat van az ember fejében. A sportpszichológusom azt mondta, ha túl sok mindenre gondolok, akkor bízzak csak az edzőmben. Ő pedig azt mondta, rúgjam fejbe

– árulta el az utolsó pillanatban elért győzelem receptjét Hárspataki Gábor, aki már biztosan érmes az olimpián a karatésok 75 kg-os mezőnyében. Mutatjuk hogyan rúgta fejbe:

Hozzátette, az amerikai elleni mérkőzésen eltört az orra, mert belerohant egy rúgásba.

„Az ukrán ellen is győzni akartam, de az utolsó percben a kezébe ütöttem. Ott is a lehetőségre vártam, mint a japán ellen, akkor sikerült. Körről körre, pontról pontra megyünk előre, most nem az éremre gondolok, hanem a következő meccsre. Döntőbe akarok jutni!” – jelentette ki.

Hárspataki ellenfele a fináléért az azeri Rafael Agajev lesz.

Öttusa: Kovács Sarolta bronzérmes

Az orosz Batashova indult az élen a tokiói női öttusaverseny befejező, lövészettel kombinált futó versenyszámában, amit laser runnak hívnak. Kovács Sarolta harmadik helyen állt a rajtvonal mögé, a dél-koreai Kim Sehee mögött egy, az orosznál tizenegy másodperccel később rajtolt. Aztán az első lövészete remekül sikerült az Alba Volán versenyzőjének, megelőzte a koreait. Egy négyfős futócsapat alakult ki a mezőny elején, ahová a kiváló futó brit Kate French zárkózott fel az ötödik helyről.

A második lövészethez már a brit ért oda elsőként, Saci megint remekül lőtt, a második helyről futott tovább French mögött. A másik magyar Gulyás Michelle 16. helyen állt ekkor.

A brit szép lassan növelte előnyét futásban, a harmadik lövészetét hibátlanul teljesítette, akárcsak Kovács, így ketten elhúztak a mezőnytől. French 2000 méter után 12 másodperccel előzte meg Kovácsot, aki három másodperccel futott az olasz Sotero elött ekkor.

Az utolsó kört is hibátlanul lőtte le a magyar öttusázó, másodikként indult az utolsó 800 méterére. Kate Frenchtől már nem lehetett elvenni az aranyérmet, de a világ legjobb laser runozója, futója, a litván Laura Asadauskaite iszonyatos iramban közeledett, majd meg is előzte Sacit.

2016 magyar világbajnoka azonban jól tartotta magát, Sotero már nem tudta utolérni, így

Kovács Sarolta a harmadik, olimpiai bronzérmes helyen futott be a célba!

Gulyás Michelle négy helyet javítva a lovaglás után elfoglalt pozícióján a 12. lett.

Kovács a magyar női öttusa második olimpiai érmét szerezte Vörös Zsuzsa 2004-es, athéni aranya után. Ez a bronz a magyar öttusázók 23. olimpiai érme.

Muszukajev Iszmail vigaszágon folytathatja

Korábban a 65 kilogrammos szabadfogású birkózók negyeddöntőjében  Otoguro Takutoa ugyan legyőzte Muszukajev Iszmailt ám mivel a japán az elődöntőben vívott meccsen 3:2-re legyőzte az orosz Gadzsimurad Rasidovot, így a dagesztáni, aki 2019 óta magyar színekben versenyez a vigaszágon tovább versenyezhet.

A vb-harmadik magyar szombaton közép-európai idő szerint hajnali négy órától a mongol Tulga Tumur Ochirral csap majd össze, s ha nyer, akkor Rasidovval mérkőzhet a bronzéremért.

A karatés Hárspataki nyert és már biztosan érmes

Lassan indult be a japán Nisimura elleni mérkőzés is, közel két percig csak farkasszemet néztek egymással, kaptak is egy-egy intést mindketten. Ezután kicsit felpörögtek az események, az első pontot érő támadás azonban a japáné volt.

Hárspataki az utolsó pillanatig küzdött és még az óra lepörgése előtt állcsúcson rúgta ellenfelét, amivel nyert és kiharcolta a továbbjutást.

A 25 éves magyar karatés két győzelemmel, egy döntetlennel és egy vereséggel hozta le a csoportkört.

Kumitében, azaz a karatés küzdőportban nem rendeznek bronzmérkőzést, két harmadik van, így Hárspataki már biztosan éremmel tér haza Tokióból. A sportág idén debütál az olimpiai programban.

Hárspataki döntetlennel folytatta

A vb-harmadik ukrán Sztanyiszlav Horunával volt a magyar karatés harmadik ellenfele a csoportkörben, és ez a találkozó kevésbé volt izgalmas, a három perc alatt első fele tulajdonképpen akció nélkül ment le, kétszer meg is intették a versenyzőket. A hajrában már próbáltak dűlőre jutni, de a magyar sarokból jött az óvatosságra intés, nem kell belemenni már semmibe, jó a döntetlen is. Azért még volt egy összecsapás, az ukrán a földre került, videóztak, de Hárspataki nem tudott pontot érő akciót bemutatni.

Az ukrán egyébként ezzel a döntetlennel bejutott az elődöntőbe, négy csoportellenfeléből ez már csak egy valakinek sikerülhet.

Kovács Tamás / MTI
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik