Élő Olimpia 2021 – Friss hírek

Olasz sprinter győzott 100 méteren, kikapott Kínától, így bukta a csoportelsőséget a női pólócsapat – élő hírfolyam

Anne-Christine POUJOULAT / AFP
Anne-Christine POUJOULAT / AFP

Magyar szempontból viszonylag csendesebb a vasárnap a tokiói olimpián.

  • Atlétikában női 100 m gáton Kozák Luca a döntőért futhatott, de nem tudta befejezni az elődöntőjét. A női kalapácsvetés selejtezőben Gyurátz Réka a 12. lett csoportjában, összesítésben pedig a 26. helyen végzett, így nem jutott a döntőbe. A női 3000 m akadályfutásban Kácser Zita az utolsó, 41. lett a selejtezőben, Tóth Lili Anna viszont hatalmas egyéni rekordot futott, igaz, egy kicsi így is hiányzott neki a döntőhöz, összesítésben 18. lett. Távolugrásban Nguyen Anasztázia nyolc centivel maradt le a fináléról.
  • A vitorlázóknál Finndingiben Berecz Zsombor a második helyen bejutott az éremfutamba, így kedden a dobogóért szállhat vízre.
  • Asztaliteniszben a nők kikaptak a nyolcaddöntőben Japántól.
  • Vízilabdában a női válogatott utolsó csoportmeccsén az első hely volt a tét, ami elúszott a Kína elleni 11-9-es vereség miatt.
  • Vasárnap 25 számban osztanak érmeket: atlétikában és tornában négy-négy, úszásban, amelyben nincs magyar döntős, öt arany talál gazdára. Birkózásban elrajtolnak a küzdelmek, de egyelőre magyar érdekeltség nélkül. A 100 méteres síkfutást az olasz Marcell Jacobs nyerte.

Köszönjük a figyelmet, mára ennyi fért az olimpiába

Mozgalmas nap volt atlétikában, sajnos a magyar versenyzőinknek nem volt szerencsés napjuk. Az asztaliteniszező női csapat és a női pólócsapat is kikapott, de Berecz Zsombor futamainak örülhettünk így is. A versenynap végére azért jutott világcsúcs női hármasugrásban, meglepetésgyőzelem síkfutásban és egy sportszerű dupla arany férfi magasugrásban, így aztán ma sem unatkoztunk.

Az utolsó csoportkörben botlott a dán kéziválogatott

Négyből négy győzelemmel vezette a B csoportot Dánia, de ez nem hatotta meg Svédországot. A skandináv derbit a sárga-kékek nyerték 33-30-ra, amivel mindkét csapat nyolc ponttal végzett a csoportban. Érdekesség, hogy Egyiptom is nyolc ponttal zárt és a csoport utolsó hármasában is pontazonosság van: Bahrein, Japán és Portugália is kétpontos. A körbeverésből Bahrein jött ki jobban, egyetlen góllal volt jobb a többieknél, ezzel jutott tovább.

Összesorsolták a spanyol és amerikai kosárcsapatot a negyeddöntőben

Az olimpiák történetében első alkalommal sorsolás döntött a negyeddöntő párosításáról. A három csoportgyőztest, illetve a legjobb második amerikai csapatot kiemelték, hozzájuk húzták a többieket azzal a kikötéssel, hogy a nyolc között nem találkozhatnak az azonos csoportból érkezők. Így sikerült összehozni a spanyolokat és az amerikaiakat, ami jó kis csatának tűnik.

Megbeszélték egymás között, hogy mindketten aranyat nyerjenek

Nem akármilyen körülmények között ért véget a férfiak magasugró versenye a tokiói olimpián.

Az olasz Gianmarco Tamberi és a katari Mutaz Barshim ugyanúgy teljesített: mindketten 224 centinél szálltak be, 237-ig nem hibáztak, majd 239 centin mindketten hármat-hármat rontottak.

Ekkor a szabályok szerint mindketten eldönthették, hogy folytassák vagy holtversenyben állapodjanak meg. Utóbbit választották, megölelték egymást és jöhetett az őrült ünneplés.

A harmadik helyen a fehérorosz Makszim Nedaszeku végzett, ugyancsak 237 centivel.

Döbbenet: olasz olimpiai bajnok férfi 100 méteren

Alig tíz perccel azt követően, hogy Gianmarco Tamberi aranyat nyert az olaszoknak magasugrásban, 100 méteres síkfutásban is megismétlődött a csoda.

Az első rajt rosszul sikerült (a brit Zharnel Hughes-t kizárták), a második azonban már jó lett: az olasz Marcell Jacobs 9.80 másodperccel lefutott mindenkit, mögötte az amerikai Fred Kerley (9.84) és a kanadai Andre de Grasse ért célba (9.89). Az elődöntőből a legjobb eredménnyel kvalifikáló kínai Szu a hatodik lett.

Jacobs a brit Linford Christie 1992-es sikere óta az első európai, aki olimpiai bajnok lett 100 méteren, az igazsághoz tartozik azonban, hogy a 26 éves sprinter Texasban született olasz anya és afroamerikai apa gyermekeként. Igazán kiemelkedő eredménye eddig az évig nem volt, az idén azonban 60 méteren Európa-bajnok lett fedett pályán. Formajavulását jól érzékelteti, hogy májusban futotta először 10 másodpercen belül a száz métert (150. atlétaként), az akkor elért 9.95 olasz csúcsnak számított, amit a tokiói előfutamban 9.94-re, a vasárnapi elődöntőben 9.84-re javított, majd pedig 9.80-as idővel lett olimpiai bajnok.

Azok után, hogy a legutóbbi három olimpiát Usain Bolt nyerte ezen a távon (és 200 méteren is), ezúttal nem volt jamaikai sprinter a döntőben, miközben a nőknél szombaton csak ők álltak a dobogón.

26 év után megdőlt a női hármasugrás világcsúcsa

Megdőlt a világcsúcs női hármasugrásban, miután a venezuelai Yulimar Rojas az utolsó sorozatában 15.67 méterre repült. Az eddigi csúcsot az ukrán Inessza Kravec tartotta 15.50 méterrel, amit még 1995. augusztus 10-én, Göteborgban ugrott.

Rojas addig az élen állt, miután elsőre 15.41-et ugrott, a második a portugál Patricia Mamona (15.01), a harmadik a spanyol Ana Peleteiro (14.87) lett.

A 25 éves Rojasnak már csak az arany hiányzott a gyűjteményéből, öt éve Rióban a második lett, míg világbajnokságon (2017, 2019) és fedett pályás világbajnokságon (2016, 2018) két-két alkalommal volt a legjobb.

Papírforma vereséggel búcsúzott a magyar női pingpongcsapat

A magyar női asztalitenisz-válogatott a papírformának megfelelően kikapott vasárnap a házigazda, második helyen kiemelt japánoktól a csapatverseny első fordulójában, így búcsúzott a tokiói olimpiától, írta az MTI.

A Madarász Dóra, Pergel Szandra, Fazekas Mária összeállítású együttes 3-0-ra maradt alul a nyolcaddöntőnek megfelelő első körben.

A 10. helyen kiemelt csapat – amelytől már az óriási teljesítmény volt, hogy története során először kvalifikálta magát a játékokra – nem kaphatott könnyű ellenfelet a 16-os, kieséses táblán, de a hazai együttessel az egyik legnehezebb jutott neki a lehetséges vetélytársak közül.

A csapatban eredetileg Póta Georgina lett volna a harmadik ember, de mivel neki kiújult a korábbi könyöksérülése, a tartalék Fazekas lépett a helyére, aki így Athén után 17 évvel jutott újra szerephez olimpián.

A lebonyolításnak megfelelően páros mérkőzéssel kezdődött az összecsapás, Fazekas és Pergel ellenfele a tavalyi, budapesti World Tour-verseny győztes kettőse, az egyes világranglistán 10. Isikava Kaszumi és 12. Hirano Miu volt.

A magyarok egyáltalán nem játszottak megilletődötten, akadt jó néhány szép megoldásuk, ezzel együtt a hazai duó magabiztosan nyert.

Az asztalt és labdákat fertőtlenítették, majd magyar részről Madarász (66.) következett, de neki sem lehetett sok esélye a Tokióban korábban vegyes párosban aranyérmes, egyesben harmadik Ito Mima (2.) ellen, és nem is borult a papírforma, így a második egyes előtt a japánok egy győzelemre kerültek a továbbjutástól.

A labdákat a koronavírus-járvány következtében hozott intézkedések részeként egy gép segítségével kapták meg a játékosok a bíróktól, Hirano és Pergel meccse is így kezdődött. A magyar játékos ugyanúgy nem tudta megnehezíteni riválisa dolgát, mint korábban Madarász Itoét, így a japánok végül szettveszteség nélkül nyerték a mérkőzést és készülhetnek a negyeddöntőre.

Ezzel a magyar asztaliteniszezők befejezték szereplésüket Tokióban. A hatfős küldöttségből csak Majoros Bence tudott mérkőzést nyerni, ő ment egy kört egyesben, Póta és Madarász egyesben, a Szudi Ádám, Pergel vegyes páros, valamint a női csapat viszont már az első meccsén vereséget szenvedett.

Asztalitenisz, női csapatverseny, 1. forduló (nyolcaddöntő)

Japán – Magyarország 3-0
Isikava Kaszumi, Hirano Miu – Fazekas Mária, Pergel Szandra 3-0 (7, 7, 8)
Ito Mima – Madarász Dóra 3-0 (2, 6, 6)
Hirano – Pergel 3-0 (3, 5, 7)

Társát is elgáncsolta a saját lábában elbukó 800-as futó

Drámai események történtek a férfiak 800 méteres méteres síkfutásának harmadik elődöntőjében.

150 méterrel a vége előtt az amerikai Isaiah Jewett megbotlott a saját lábában, elesett, és a mögötte futó botswanai Nijel Amos nem bírta kikerülni és rázuhant.

A két sportoló kicsit fájlalta a lábát, majd mindketten felálltak és a győztes kenyai Ferguson Cheruiyot Rotich mögött közel egyperces hátránnyal bekocogtak a célba.

Giuseppe CACACE / AFP Isaiah Jewett és Nijel Amos azért befejezte a versenyét

Ilyen birkózó nem volt még a világon

Mijain Lopez Nunez, a kubaiak legendás birkózója a tokiói nyári játékokon egyetlen győzelemre van attól, hogy negyedik olimpiai bajnoki címét is megszerezze a kötöttfogású birkózók nehézsúlyú kategóriájában.

A Pekingben, Londonban és Rióban is győztes 38 éves sportoló az elmúlt években már nem versenyzett, most azonban visszatért, hogy történelmi tettet hajtson végre, eddig ugyanis még egyetlen férfi birkózó sem tudott négy olimpiai aranyat nyerni.

Lopez a nyolcaddöntőben az iráni Amin Mirzazadehet, a következő körben pedig a román Alin Alexuc Ciurariut győzte le technikai tussal. A fináléért aztán a kategóriát az elmúlt időszakban uraló, négyszeres világbajnok, kilencszeres Eb-győztes török Riza Kayaalppal csapott össze és két intésponttal, 2-0-ra győzött.

A hétfői döntőben a grúz Iakobi Kajaia lesz Lopez ellenfele.

Ilyen gyorsan csak hárman futották eddig a 100 gátat

Ha már egyszer elámultunk a férfi 100 méteres síkfutásban egy nagyszerűen száguldó kínaira, tegyük meg ezt 100 női gáton a Puerto Ricó-i Jasmine Camacho-Quinn esetében is, aki szédületes futással, 12.26 másodperces új olimpiai csúccsal ért célba.

A rekordot eddig az ausztrál Sally Pearson tartotta még 2012-ből 12.35-tel.

Ez minden idők negyedik leggyorsabb futása ezen a távon!

Mögötte a jamaicai Megan Tapper ért célba 12.62-vel.

Kétszer is visszalőttek egy futamot

A női 100 gát második futama nem nagyon akart elrajtolni, előbb egy másik versenyszám zavarta a rajtot, majd kétszer vissza is lőttek, de senkit sem zártak ki.

A harmadik rajt végül sikerült, a futamot a jamaicai Britany Anderson nyerte 12.40-nel, a második az amerikai Kendra Harrison lett (12.51).

Berecz: A jóisten eddig is fogta a kezemet

Kedden éremért száll harcba Berecz Zsombor, aki Finndingiben a második helyen jutott be az éremfutamba.

A világ- és Európa-bajnok magyar vitorlázó az M4 Sportnak nyilatkozva jónak nevezte a vasárnapi versenyzését. Azzal kapcsolatban, hogy a kilencedik futamban megint hátsóbb pozícióból kellett felzárkóznia, megjegyezte: mindig extra motivációt ad a neki, ha hátul van.

„Nem volt könnyű nap. Nagyon fáradt vagyok, örülök, hogy lesz egy pihenőnap a medal race előtt. Közhelynek hangzik, de ma is otthagytam mindent a pályán, de hát ez kell ahhoz, ha az ember el akarja érni a célját” – értékelt Berecz, hangsúlyozva, hogy harcolni fog az utolsó futamban.

„Nem kérdés, mi a cél, mi a terv, meg kell nyerni az utolsó futamot, és bízni a legjobbakban.

A jóisten eddig is fogta a kezemet, bízom benne, hogy nem engedi el

– folytatta.

Az éremfutamban várható taktikát illetően kiemelte, hogy az egy gyorsabb verseny lesz, élesebb bójavételekkel, sok akcióval.

„Ha jó rajtot veszek, és tisztán vitorlázhatok az első három-négy percben, és végre eltaláljuk a jó oldalt is, akkor jó lesz” – vélekedett, majd azzal zárta összegzését, hogy annál édesebb a siker, minél nehezebb kiharcolni.

Kelemen Tamás, a magyar vitorlás csapat vezetője és Berecz edzője az MTI-nek elmondta, a magyar vitorlázó nagyot küzdött mindkét futamban.

„Van az úgy, hogy a futam elején nem mindig jönnek a lapok, ezért Zsombinak meg kellett küzdenie a jó helyezésekért. Ami kemény megterhelést jelent, mivel a Finndingi a fizikailag legkeményebb osztály” – fogalmazott Kelemen.

Hozzátette, nagyon reménykeltő Berecz Zsombor pozíciója az éremverseny előtt.

„A 2-3. helyért komoly küzdelem lesz, akár előrébb is léphet, az üldözőkkel szemben pedig van egy kis előnye” – mondta.

Kozák Luca megbotlott, sírva hagyta el a pályát

A 100 méteres gátfutásban jött a mi érdekeltségünk, az első futam 9-es pályáján ugyanis ott volt Kozák Luca, akinek sajnos a hetedik gátnál nem jött ki a lépés (csak úgy, mint jamaicai riválisának) és nem ért célba.

A magyar atléta a pályán ülve zokogott, majd sportszerűen felsegítette vetélytársát.

A futamot végül a nigériai Tobi Amusan nyerte 12.62 másodperccel, megelőzve a bahamai Devynne Charltont (12.66).

„Nem volt jó a rajtom, ilyenkor csak menni akarok, menni akarok. Kell még pár nap, hét, hónap, hogy ezt rendbe tegyem magamban. Nagy önbizalommal jöttem ide, szeretném ezt visszaszerezni” – nyilatkozta Kozák az M4 Sportnak.

Te jó ég, mit futott a kínai!

A harmadik futam őrült nagy versenyt hozott, a kínai Szu 9.83-as idővel, új Ázsia-rekorddal győzött, az amerikai Ronnie Baker hasonló idővel, új egyéni csúccsal a második.

Az olasz Lamont Marcell Jacobs 9.84-es Európa-csúccsal a harmadik lett, de 9.90-es idejével még a negyedik dél-afrikai Akani Simbine is továbbjutott a fináléba, az előző futamból az amerikai Brommel pedig így nem.

Célfotó döntött a továbbjutásról

A második futamban a brit Zharnel Hughes győzött 9.98 másodperces idei legjobbjával, azonban a második harmadik helyen célfotó döntött, így hosszú másodpercekig nem is jelent meg több idő.

Végül a nigériai Enoch Adegokét egy ezredmásodperccel hozták ki másodiknak (és továbbjutónak), az amerikai Trayvon Brommel csak a harmadik lett.

Kerley 9.96-tal nyerte az első százas előfutamot

Jönnek a férfi 100 méteres elődöntők az atlétikai stadionban: az első futamban a brit Reece Prescodo kiugrott, így őt kizárták.

A második rajt már jó volt, az amerikai Fred Kerley nyert 9.96 másodperccel, a kanadai Andre de Grasse 9.98-at futott (ők biztosan döntősök), a kenyai Ferdinand Omurwa 10.00-s új nemzeti csúccsal a harmadik lett.

Sorsoltak birkózóinknak

A világ- és Európa-bajnoki címvédő Lőrincz Tamás (77 kg) marokkói, míg Szőke Alex (97 kg) cseh rivális ellen, egyformán a nyolcaddöntőben kezdi meg szereplését hétfőn a tokiói olimpia birkózóversenyén.

Lőrincz, a kötöttfogásúak 77 kilogrammos kategóriájának első kiemeltje számára az első mérkőzés nem jelenthet gondot, Zijed Ajt Uagram ugyanis nem rendelkezik igazán komoly eredménnyel, a 77 kilósok között a BHSE klasszisa által megnyert 2019-es vb-n a 28. helyen végzett. A folytatásban kazah vagy japán birkózó várhat a londoni játékok magyar ezüstérmesére.

Az olimpiai kvótát az utolsó, szófiai világkvalifikációs versenyen megszerző, szintén kötöttfogású Szőkére a 16 között Artur Omarov vár, aki a mezőny rutinos tagja, tavaly Eb-ötödik, 2019-ben pedig vb-nyolcadik volt.

Az ESMTK sportolójának győzelem esetén a negyeddöntőben a kategória királyával, a legutóbbi két vb-n győztes orosz Musza Jevlojevvel, vagy a grúz Giorgi Meliával kell majd megküzdenie.

Zverev esélyt sem adott Hacsanovnak a döntőben

Alexander Zverev nyerte a tokiói olimpia férfi tenisztornáját. A negyedik helyen kiemelt német játékos – aki az elődöntőben a világelső szerb Novak Djokovicot búcsúztatta – a vasárnapi fináléban mindössze négy játékot veszítve, 1 óra 19 perc alatt győzte le az orosz Karen Hacsanovot.

Német teniszező legutóbb 1988-ban Steffi Graf révén nyert olimpiai aranyat.

Tenisz

Férfi egyes, döntő:
Alexander Zverev (német, 4.) – Karen Hacsanov (orosz, 12.) 6:3, 6:1

 

Női páros, döntő:
Barbora Krejcikova, Katerina Siniakova (cseh, 1.) – Belinda Bencic, Viktorija Golubic (svájci) 7:5, 6:1

 

vegyes páros, döntő:
Anasztaszija Pavljucsenkova, Andrej Rubljov (orosz, 4.) – Jelena Vesznyina, Aszlan Karacev (orosz) 6:3, 6:7 (5-7), 13-11 – döntő rövidítés

Xander Schauffele nyerte a férfi golftornát

Az amerikai Xander Schauffele nyerte meg a férfi golfozók versenyét vasárnap a tokiói olimpián.

Az idei US Mastersen harmadik 27 éves játékos a második napon állt az élre, a folytatásban pedig kiegyensúlyozott teljesítménnyel őrizte meg pozícióját a négynapos viadalon. Sikere ugyanakkor nem volt izgalommentes, vasárnap az utolsó lyukon gyenge elütéssel kezdett, de a nehéz helyzetet is jól kezelte, két szép ütéssel a lyuk közelébe ért és negyedikre két méterről begurította a labdát.

Ezzel az alapütésszámmal azonos eredménnyel teljesítette a szakaszt és megőrizte együtéses előnyét a szlovák színekben versenyző Rory Sabbatinivel szemben.

A 2019-ig dél-afrikai színekben játszó Sabbatini három nap után nem volt az esélyesek között, de vasárnap fantasztikusan teljesített, 61 ütésből ment végig a 71 ütéses pályán és feljött a második helyre.

A harmadikon hetes holtverseny alakult ki, így rájátszás döntött a bronzéremről. Ezt végül a tajvani Pan Cseng Cung szerezte meg, maga mögé utasítva többek között a négyszeres Major-győztes ír Rory McIlroyt és a hazai kedvenc Macujama Hidekit, Japán első Major-győztes golfozóját.

Golf, férfiak

1. Xander Schauffele (Egyesült Államok) 266 ütés (68, 63, 68, 67)
2. Rory Sabbatini (Szlovákia) 267 (69, 67, 70, 61)
3. Pan Cseng Cung (Tajvan) 269 (74, 66, 66, 63)

Bocsánatot kért a kézis, aki Djokovic miatt megszegte a szabályt

Novak Djokovic népszerűségével csak a baj van.

Kapcsolódó
Djokovic boldoggá tette a bolgár atlétát
Novak Djokovic továbbra is az olimpiai falu egyik legnépszerűbb alakja. A szerb teniszklasszis néhány napja a belga tornászoknál tartott edzést,

A szerb világsztárt az egész olimpián körülrajongták a sportolótársak, ő pedig tartott edzést a belga tornászoknál, bolgár szavakkal lepte meg a hármasugró Gabriela Petrovát, és odaajándékozta mezét ellenfelének, Hugo Delliennek.

Kapcsolódó
Djokovicot nem a meccsén, hanem utána érte az igazi meglepetés
A rivális váratlant húzott a gratulációnál.

De összeállít egy közös fotóra három svéd női kézilabdázóval, Emma Lindqvisttel, Melissa Petrénnel és Jessica Rydével – utóbbinak, a Herning-Ikast kapusának emiatt kellett bocsánatot kérnie. A fotón ugyanis ő az egyetlen, aki lehúzott maszkkal látható, ez pedig abszolút ellenkezik az olimpiai szabályokkal.

„Melissa volt az, aki kémkedett utána. Azt hiszem, lehetetlen felismerni valakit maszkban. De nekünk sikerült” – nyilatkozta az Aftonbladetnek.

„Szegényke. Azt hiszem, egy kicsit sokan üldözik. Egész sor állt előtte, azt hiszem, mi a negyedikek voltunk.”

Arra a kérdésre, hogy miért húzta le a maszkját, azt mondta, ezt nem lehetett kihagyni.

Utólag belátom, hülyeség volt. Nem állt szándékomban, csak rövidzárlat volt. Remélem, nem lesz beteg emiatt.

Djokovic aranyéremért utazott Tokióba, de miután az elődöntőben kikapott a német Alexander Zverevtől, a spanyol Pablo Carreno Busta elleni bronzmeccset is elveszítette, majd vegyes párosban Nina Stojanoviccsal nem is álltak már ki a harmadik helyért rendezendő összecsapásra.

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik