Élő Olimpia 2021 – Friss hírek

Szilágyi Áron zsinórban harmadszor olimpiai bajnok – élő hírfolyam

Illyés Tibor / MTI
A pénteki megnyitóval ténylegesen is elrajtolt az olimpia, a szombati 1. napon több sportágban is érdekeltek voltak a magyar sportolók. Meg is született az első érem, és egyből arany: a kétszeres olimpiai bajnok Szilágyi Áron ismét bezsebelte az aranyérmet a férfi kardozók egyéni versenyében. A 18 éves taekwondós, Salim Omar pedig ötödikként zárt az 58 kilogrammosok között.

Megvan a tokiói olimpia első magyar érme, amely egyből egy arany, Szilágyi Áron nyerte a férfi kardozók döntőjét, és ezzel zsinórban harmadszor lett olimpiai bajnok.

Salim a bronzért harcolhat!

Az első olimpiáján szereplő taekwondós, Salim Omar legyőzte a vigaszágon a thaiföldi a Ramnarong Sawekwiharee-t, ezzel a bronzéremért mérkőzhet, ellenfele a koreai Dzsang Dzsun lesz magyar idő szerint 14.15-től.

Az áprilisban Európa-bajnok Salim két menet után, döntő fölénnyel győzött a tekvondósok 58 kilogrammos kategóriájának vigaszágán. A 18 éves magyar versenyzőnek – akinek apja 1992-ben dán színekben olimpiai bajnok lett – az egy súlycsoporttal lejjebb, azaz 54 kilósként kétszeres vb-bronzérmes Ramnarong Sawekwiharee volt az ellenfele. Salim nem ijedt meg riválisától, ugyanis már az első menet után 15-12-re vezetett, a másodikban pedig látványos akciókkal leiskolázta a thaiföldi taekwondóst, így kétszer két perc után már a mérkőzés végét jelentő több mint húszpontos különbséggel vezetett, és nyert 43-22-re.

Nem találod ki, milyen sportágban született az első japán arany!

Cselgáncsban született meg az első hazai aranyérem a tokiói olimpián, miután Takato Naohisza megnyerte szombaton a 60 kilogrammos kategória küzdelmeit. A 28 éves bajnok Rióban még csak bronzérmet szerzett 2016-ban, emellett háromszoros világbajnoknak és kétszeres Ázsia-bajnoknak mondhatja magát.

A női 48 kilóban a dobogó tetejére álló Distria Krasniqi megszerezte Koszovó második érmét az olimpiák történetében, a fináléban a Csernoviczki Évát búcsúztató, 2017-ben Budapesten világbajnok Funa Tonakit verve. A világelső Krasniqi áprilisban Európa-bajnok lett Lisszabonban.

Eredmény, cselgáncs:

női 48 kg:
1. Distria Krasniqi (Koszovó)
2. Funa Tonaki (Japán)
3. Darija Bilogyid (Ukrajna) és Urantsetseg Munkhbat (Mongólia)
…Csernoviczki Éva helyezetlen

férfi 60 kg:
1. Takato Naohisza (Japán)
2. Jang Jung Vej (Tajvan)
3. Jeldosz Szmetov (Kazahsztán) és Luka Mkheidze (Franciaország)

Sebestyén Dalma bemelegített

Fogjuk fel így, hiszen nem a 100 pillangó a fő száma, hanem majd 200 vegyesre koncentrál. 100 pillangón a saját futamában a harmadik lett, de az 59.79 másodperces idő összesítésben csak a 27. helyre volt elég.

Verrasztó döntős 400 vegyesen!

Verrasztó Dávid 4:09.80 perces idővel a negyedik lett a 400 vegyes előfutamában, így döntőt úszhat magyar idő szerint vasárnap hajnalban! Az egyik nagy esélye, a japán Szeto Daija viszont csak a kilencedik időt úszta, így lemaradt a fináléról.

Kezet sem fogott vele a grúz

Bazadze annyira el volt foglalva azzal, hogy a zsűrivel hisztizzen, hogy az asszó után kezet sem akart fogni Szilágyival. Nem ő az olimpia legkedvesebb sportolója, az fix.

Fejben eddig nagyon erős volt

Szilágyi Londonban és Rióban is ezzel tudott a riválisok fölé kerekedni. Tokióban eddig a venezuelai Quinterót 15-7-re, az első iránit Abedinit, szintén 15-7-re, a másik iránit, Pakdamant 15-6-ra verte.

Újságíró miatt kerültek karanténba olasz sportolók

Tizenhét új koronavírusos esetet jelentettek be szombaton a tokiói olimpia szervezői. Július 1-től számítva így már 123-ra nőtt a játékokhoz köthető pozitív tesztek száma. A pénteki nyitónapon 19 új esetet regisztráltak, amely az elmúlt 23 nap legmagasabb száma volt.

A szervezők közlése szerint a 17 érintett között van az evezős Finn Florijn is, aki negyedik hollandként szolgáltatott pozitív tesztet. Az olasz delegációból hat sportoló és hét tisztségviselő került karanténba, mert közvetlen kontaktjai voltak a repülőgépen egy újságírónak, aki fertőzöttnek bizonyult. A szervezők közölték, hogy a hat olasz olimpikon tovább edzhet, és negatív teszttel részt vehet majd a játékokon.

Siklósi kínai vagy kanadai ellenféllel kezd vasárnap

A világranglista-vezető, világbajnoki címvédő Siklósi Gergely kínai vagy kanadai ellenféllel kezd a 32 között a férfi párbajtőrözők vasárnapi egyéni versenyében. Ennek a számnak, illetve a szintén vasárnap sorra kerülő női tőr egyéni versenynek a sorsolását szombaton készítették el.

Amennyiben Siklósi bejut a 16 közé Csao Tung vagy Marc-Antoine Blais-Belanger ellen, akkor egy másik kínai, Vang Ce-csie vagy a marokkói Husszam Elkord következhet számára. A női tőrözőknél hárman is képviselik a magyar színeket, közülük Pásztor Flóra már a 32 közé jutásért is pástra lép, riválisa az algériai Meriem Mebarki lesz. Amennyiben sikerül továbblépnie, a következő körben a franciák klasszisa, az öt éve, Rio de Janeiróban ötödik Ysaora Thibus várja majd. Kreiss Fanni és Kondricz Kata a 32 között kezd, mindkettőjüknek olasz vetélytársa lesz: előbbinek a világbajnoki ezüstérmes Martina Batini, utóbbinak a 2018-ban vb-aranyérmes Alice Volpi. A magyaroktól az erőviszonyok alapján már a nyolcaddöntőbe jutás is bravúrnak számítana.

Valter betekert a célba, de nem került idő a neve mellé

Az ecuadori Richard Carapaz nyerte az országúti kerékpáros mezőnyversenyt, amelynek Valter Attila személyében magyar indulója is volt.

Az idei Giro d’Italián három napig az élen álló Valter nagyjából 50 kilométerrel a vége előtt szakadt le a főmezőnyről, és bár áttekert a célvonalon, az olimpia oldala szerint nem fejezte be a versenyt, amelyben 85 kerékpáros ért célba hivatalosan.

A spanyolok nyerték az első kézirangadót

A spanyol válogatott egy góllal, 28-27-re nyert a németek ellen szombaton a férfi kézilabdatorna első rangadóján. A spanyolok 1996-ban, 2000-ben és 2008-ban is bronzérmesek voltak, az ötkarikás játékok férfi viadalának történetében náluk több mérkőzést egyetlen csapat sem játszott: ez volt a 67. fellépésük, amelyen a 37. sikerüket aratták.

Eredmények, férfi kézilabdatorna, 1. forduló:

A csoport:
Spanyolország – Németország 28-27 (12-13)
Norvégia – Brazília 27-24 (12-13)
Franciaország – Argentína 33-27 (12-10)

B csoport:
Svédország – Bahrein 32-31 (16-18)

A koreaiak nyertek a most debütáló számban

A Koreai Köztársaság nyerte az íjászok vegyescsapat versenyét. A japán fővárosban bemutatkozó szám fináléjában An Szan és Kim Dzse Dok párosa a holland duót győzte le 5-3-ra. A bronzérmet a mexikói kettős szerezte meg.