Élő Olimpia 2021 – Friss hírek

Szilágyi Áron zsinórban harmadszor olimpiai bajnok – élő hírfolyam

Illyés Tibor / MTI
Illyés Tibor / MTI
A pénteki megnyitóval ténylegesen is elrajtolt az olimpia, a szombati 1. napon több sportágban is érdekeltek voltak a magyar sportolók. Meg is született az első érem, és egyből arany: a kétszeres olimpiai bajnok Szilágyi Áron ismét bezsebelte az aranyérmet a férfi kardozók egyéni versenyében. A 18 éves taekwondós, Salim Omar pedig ötödikként zárt az 58 kilogrammosok között.

Megvan a tokiói olimpia első magyar érme, amely egyből egy arany, Szilágyi Áron nyerte a férfi kardozók döntőjét, és ezzel zsinórban harmadszor lett olimpiai bajnok.

Csernoviczki kikapott és kiesett

Csernoviczki Éva vereséget szenvedett a 48 kilósok nyolcaddöntőjében, a negyedik olimpiáján szereplő magyar dzsúdós az indai Shushila Likmabam legyőzése után a kategória egyik legjobbjával, a 2017-ben világbajnok Tonaki Funával csapott össze.

Sokáig jól tartotta magát, a japán azonban a vége felé földre vitte, majd le is szorította őt. Huszonkét másodperc volt hátra, amikor ipponnal befejeződött az ütközet.

Csernoviczki ezzel kiesett, a vigaszághoz legalább a negyeddöntőig el kellett volna jutnia.

Czeglédi Zsolt / MTI Csernoviczki Éva (kékben) és a japán Tonaki Funa a női cselgáncsozók 48 kilogrammos súlycsoportjának nyolcaddöntőjében a Nippon Budokan arénában A magyar versenyző vereséget szenvedett.

„Próbáltam minden erőmet felhasználni a japán ellen, tudtam, ha túljutok rajta, akkor van esély a jó szereplésre” – nyilatkozott Csernoviczki Éva az MTI-nek.

Nem számíthattam könnyű sorsolásra, mivel a komoly sérülésem miatt nem tudtam sok kvalifikációs versenyen elindulni. Úgy álltam hozzá, ha ez a meccs megvan, akkor könnyebb ellenfelek jönnek.

Hozzátette, nagyon elfáradt a Tonaki elleni mérkőzésen.

„Másfél hónapom volt csak a felkészülésre, ezt rutinnal valamelyest tudtam kompenzálni, de csak egy versenyen, a világbajnokságon indultam az olimpia előtt” – fogalmazott.

Csernoviczki a budapesti vb-n úgy nyilatkozott, az volt az utolsó előtti versenye, az MTI erre vonatkozó kérdésére most így válaszolt:

„A 48 kilogrammban biztos, hogy az utolsó meccsem volt. Még nem tudom a folytatást, de húsz éve vagyok ebben a súlycsoportban, ami rengeteg fogyasztást jelent” – mondta.

Csernoviczki így először zárt helyezetlenül olimpián, 2012-es harmadik helye mellett Pekingben és Rióban is hetedik volt.

A hét magyar dzsúdós közül vasárnap az 52 kilós Pupp Réka lép tatamira.

Az Európa-bajnok Salim kikapott a nyolcaddöntőben

Az áprilisban Európa-bajnok Salim Omar 26-13-ra kikapott a taekwondósok férfi 58 kilogrammos kategóriájának nyolcaddöntőjében.

A 18 éves magyar versenyző a második helyen kiemelt Vito Dell’Aquilával csapott össze. Az egy súlycsoporttal lejjebb világ- és Európa-bajnoki bronzérmes olasz rivális kezdett jobban, két testre mért rúgással alig húsz másodperc után már 4-0-ra vezetett. Később ráadásul Salim fejét is eltalálta kétszer, így az első menet után magyar szempontból 0-11 állt az eredményjelzőn.

A mindössze harmadik felnőtt versenyén szereplő Salim, aki az Eb-n 54 kilóban, majd a kvalifikációs viadalon is diadalmaskodott, megnyugodott a folytatásra: előbb három eredményes testre rúgással faragott a hátrányából, azután kétszer a fejét is eltalálta a húszesztendős olasznak, így hátránya négy pontra csökkent a második két perc végére (13-17).

Javier SORIANO / AFP

A harmadik menet ismét Dell’Aquila szája íze szerint alakult, ugyanis testre rúgásokkal hamar ismét magabiztossá tette az előnyét (13-21), innentől pedig már csak a védekezésre kellett összpontosítania. Salim hiába próbálkozott rendületlenül az utolsó percben, az olasz minden rúgási kísérletét hárította és alkalmanként még sikeresen vissza is támadott, így végül 26-13-as győzelmet aratott.

Elvesztettem a nyugalmamat, amit a tapasztalatlanság számlájára írok. A második menet már jobban sikerült, de ebben a sportágban rendkívül nehéz jelentősebb hátrányban küzdeni. A harmadik menetben ez ütközött ki, mennem kellett, de az ellenfelem nem hibázott

– értékelt az Egyesült Államokban született, de apai nagyanyja révén magyar színekben versenyző Salim Omar, aki kifejtette, ő nem érzi a nyomást apja sikerei nyomán, inkább azt tapasztalja, mások támasztanak vele szemben nagy elvárásokat.

Edző édesapja, a sportág egykori klasszisának számító Salim Gergely elárulta, hogy az első szünetben fiának a fejét kellett rendbe tenni. Hozzátette, hatpontos vagy nagyobb hátrányból rendkívül nehéz fordítani, mert ilyen esetben nagyon könnyű az ellenfél dolga, ezért bizonyult végzetesnek ezúttal is a gyenge kezdés.

A tokiói játékok egyetlen magyar taekwondósa akkor folytathatja a küzdelmet az esti vigaszágon, ha legyőzője bejut a fináléba. Salim Gergely szerint Dell’Aquila képes rá, mert sok mindent letett már az asztalra sportpályafutása során, többek között egyedüliként le tudta győzni a súlycsoport legjobbjának számító dél-koreai Dzsang Dzsunt.

Sokk: Szatmári a 32 között kiesett az olimpiáról

A 2017-ben egyéni világbajnok Szatmári András már a 32 között kiesett a tokiói olimpián, miután meglepetésre 15-12-re kikapott az iráni Ali Pakdamantól.

Ráadásul a mérkőzése végén még ápolásra is szorult, ami a csapatverseny előtt különösen rossz hír.

Szatmári kicsit tompán kezdett, de aztán úgy tűnt, hogy rendezte a sorokat, 10-7-ról várta a hajrát. Ekkor azonban iráni ellenfele lendületbe jött, 11-11-nél utolérte a magyar kardozót, majd 15-12-re legyőzte. Szatmári András ráadásul még ápolásra is szorult a végén. A csapatversenyt július 28-án rendezik majd.

Semmivel nem lepett meg. A magam ellenfele voltam és rosszul jöttem ki belőle

– mondta Szatmári, aki hozzátette, tudta magáról, ha jól fog vívni, megnyeri a versenyt, ha nem, akkor viszont már az első ellenfelétől kikap. Ennek keresi az okait, de úgy érzi, hogy nem nyomta agyon őt az olimpia terhe, ráadásul nézők sem voltak. Megkérdezték, sírt-e már, azt felelte: még nem.

Ami a kézsérülését illeti, arra azt válaszolta, jól lesz majd a csapatversenyre.

Illyés Tibor / MTI Szatmári András, miután kikapott az iráni Ali Pakdamantól a 32 között a férfi kardozók egyéni versenyében a Makuhari Rendezvényközpontba

Elájult egy íjász az őrült hőségben

A nagy meleg komoly hatással lehet a játékokra, az első rosszullétre nem is kellett sokat várni.

A BBC beszámolója szerint egy orosz íjász elájult a vegyes csapatok versenyében: a 23 éves Szvetlana Gombojeva összeesett, miközben ellenőrizte a pontszámait. Szerencsére gyorsan magához tért, de így is hordágyon vitték el.

Az íjászat helyszínén 33 Celsius-fok a hőmérséklet, amíg a kisegítő személyzet árnyékba húzódhat, a versenyzőknek meg kell küzdeniük a hőséggel.

Ramil Sitdikov / Sputnik / Sputnik via AFP  

Decsi Tamás gyorsan kiesett

Decsi Tamás első asszójában 15-8-ra kikapott a német Max Hartungtól, így a 32 között kiesett a férfi kardozók szombati egyéni versenyében a tokiói olimpián.

Maradt bennem bővem, nem találtam az ellenszert. Sajnos ebben most ennyi volt, mostantól a csapatra készülök

– nyilatkozat az M4 Sportnak.

A folytatásban a magyarok közül Szatmári András 5.20 órakor lép pástra az iráni Ali Pakdaman ellen, majd 6.10-kor következik a kétszeres címvédő Szilágyi Áron és a venezuelai José Quintero meccse.

A döntős program 12 órakor kezdődik.

Csernoviczki meg sem izzadt

Csernoviczki Éva győzelemmel kezdett a cselgáncstorna első napján.

A 48 kilogrammos súlycsoport 34 éves magyar dzsúdósa – aki a negyedik olimpiáján szerepel – a 16 közé jutásért az indai Shushila Likmabam ellen lépett tatamira, és 1 perc 20 másodperccel a vége előtt leszorításért kapott ipponnal nyert.

Csernoviczkire a nyolc közé jutásért a kategória egyik legjobbja, a 2017-ben világbajnok japán Tonaki Funa vár, akit még nem sikerült legyőznie.

Búcsúzott a Szudi, Pergel vegyes páros

A Szudi Ádám, Pergel Szandra duó kikapott a vegyes párosok első fordulójában, így a 16 között fejezte be szereplését. A magyar kettősnek bravúrra lett volna szüksége a negyedik helyen kiemelt hongkongi Vong Csun-ting és Tu Hoj-kem ellen, bár Bátorfi Zoltán szövetségi kapitány a sorsolás után úgy nyilatkozott, kaphattak volna jóval nehezebb ellenfelet is.

Az MTI tudósítása szerint a kétszeres világbajnoki bronzérmes vetélytárs ezzel együtt már az első szettben bizonyította, hogy elég kemény rivális, és a magyarok – azt leszámítva, hogy a negyedik játszmában hat meccslabdát hárítottak – a folytatásban sem tudtak komolyabb ellenállást kifejteni.

A mérkőzés 28 percig tartott.

Szudi ezzel befejezte szereplését Tokióban, Pergel viszont később még a csapat tagjaként is asztalhoz áll.

Asztalitenisz, vegyes páros, 1. forduló (a 8 közé jutásért)

Vong Csun-ting, Tu Hoj-kem (hongkongi) – Szudi Ádám, Pergel Szandra 4-0 (6, 5, 3, 9)

Kínáé az első aranyérem

A női légpuskában osztottak először érmeket a tokiói játékokon, a győzelmet a kínai Jang Csien szerezte meg 251.8 körös új olimpiai csúccsal. A második az orosz Anasztaszija Galasina, a bronzérmes a svájci Nina Christen lett. A selejtező legjobbja, a norvég Jeanette Hegg Duestad csupán a negyedik helyen zárt.

Ju Huanzong / XINHUA / Xinhua via AFP

A szám magyar indulója, Mészáros Eszter a 20. helyen végzett.

Női légpuska
1. Jang Csien (Kína) 251.8 kör
2. Anasztaszija Galasina (Oroszország) 251.1
3. Nina Christen (Svájc) 230.6
4. Jeanette Hegg Duestad (Norvégia) 209.3
5. Oceanne Muller (Franciaország) 187.7
6. Mary Carolynn Tucker (Egyesült Államok) 166.0

Tokiói életkép a köpéstől a vívásig

Bár tudtam előre, hogy Tokió nagyváros, azért élőben döbbentem rá, hogy mekkora léptékekben kell gondolkodnom majd az olimpia alatt: a szállásom és az olimpiai buszpályaudvar a térkép alapján kis túlzással, mintha a szomszédban lennének, a valóságban 12 kilométer. Így aztán a nap eleje utazással telt, mivel előbb be kellett mennem a központba nyálmintát adni a napi koronavírustesztre (az eredményt viszont nem kellett megvárni),

Így néz ki a nyálmintás teszt kelléke, egy kis csövecske segítségével kell legalább 1,5 millilitert termelni.

majd utána félóra várakozás, egy óra buszozás, és  némi activity következett a japánokkal, hogy aztán eljussa a megfelelő helyre, a vívócsarnokba, ahol a férfikardozók mezőnyében a kétszeres olimpiai bajnok Szilágyi Áron, valamint Szatmári András és Decsi Tamás is érdekelt, azaz megvan a magyar éremesély – bosszúság, hogy keresztezi egymást a magyarok útja.

Kapcsolódó
Szatmári András Szilágyival és Decsivel is összeakadhat az elődöntőig
Szombaton lépnek a pástra a kardvívók, köztük a kétszeres címvédő Szilágyi Áron.

Ami pedig az újságírók munkáját illeti: mindenhol kézfertőtleníteni kell, ahová belépünk, az asztalaink pedig (legyen szó médiateremről vagy étteremről) plexilapokkal vannak elválasztva. Ettől még persze a buszokon össze tudunk zsúfolódni rendesen időnként.

A szerző felvétele

Szudi Ádám és Pergel Szandra elkezdte

Az asztaliteniszezőknél a vegyes párosok 16-os főtábláján Szudi Ádám és Pergel Szandra képviseli a magyar színeket. A 16-os kieséses tábla első körében a negyedik helyen kiemelt hongkongi Vong Csun-ting, Tu Hoj-kem kettős ellen álltak asztalhoz.,

A riválisról Bátorfi Zoltán szövetségi kapitány az MTI-nek azt mondta, ugyan nagyon erős, de a stílusa nem olyan kellemetlen, mint néhány másik duónak a mezőnyben. Ezzel együtt bravúrra lesz szükség a magyaroknak a továbbjutáshoz.

Venezuelai ellenfele lesz Szilágyi Áronnak

A venezuelai José Quintero lesz a kétszeres címvédő Szilágyi Áron első ellenfele a férfi kardozók egyéni versenyében – a tervek szerint 6.10-kor.

A világranglista 234. helyén álló dél-amerikai vívó a 32 közé kerülésért fordulatos csatát vívott a hazai színeket képviselő Josida Kentóval (44.), és végül meglepetésre két tussal (15-13) jobbnak bizonyult.

Nincs meglepetés kézilabdában

Elmaradt a csoda, Norvégia a félidei egygólos hátrányból fordított és végül 27-24-re legyőzte Brazíliát a férfi kézilabdatorna első fordulójában.

A skandinávoknál Sander Sagosen nyolc, Bjarte Myrhol és Harald Reinkind négy-négy gólig jutott. A brazilok legeredményesebbje az ötgólos Haniel Langaro volt, a Veszprémet most elhagyó Rogerio Moraes három gólt szerzett.

Az első meccsén kiesett minden idők ötödik legfiatalabb olimpikonja

Tavaly nagy meglepetést jelentett, hogy kiharcolta az olimpiai szereplés jogát Hend Zaza, a szíriai asztaliteniszező a nyugat-ázsiai selejtezőt nyerte meg, a döntőben 31 évvel idősebb ellenfelét, Mariana Sahakiant győzte le.

Tokióban már nem jött össze hasonló bravúr: a 12 évesen minden idők ötödik legfiatalabb olimpikonja (és legfiatalabb pingpongozója) az osztrákok kínai születésű, hatodik olimpiáján induló Európa-bajnoka, Liu Jia ellen kezdett, de esélye sem volt 39 éves vetélytársával szemben és sima 4:0-val kiesett.

Anne-Christine POUJOULAT / AFP

Az eddigi legfiatalabb olimpikon Dimitriosz Loundrasz volt, aki az 1896-os, athéni játékokon mindössze tízéves volt, amikor bronzérmes lett a tornászválogatott tagjaként

Mészáros Eszter nem jutott döntőbe

A női légpuskában nem sikerült a bravúr, a magyar induló Mészáros Eszter ugyanis 625.3 körös teljesítménnyel csak a 20. helyen végzett.

Czeglédi Zsolt / MTI Mészáros Eszter a tokiói Aszaka Lőtéren

A selejtezőt az idei eszéki vébén egy-egy ezüstöt és bronzot nyert norvég Jeanette Hegg Duestad nyerte meg 632.9 körös olimpiai csúccsal. A nyolcas döntőbe még a dél-koreai Park Hi Mun, az amerikai Mary Carolynn Tucker, a dél-koreai Kvon Eun Dzsi, a francia Oceanne Muller, a kínai Jang Csien, a svájci Nina Christen és az orosz Anasztaszija Galasina jutott be.

Egyelőre bombameglepetés kéziben

Megkezdődött a férfikézilabdázók versengése is, az első mérkőzésen a 2017-ben és 2019-ben vb-ezüstérmes, tavaly Eb-3. Norvégia a szünetben 13-12-es vesztésre áll Brazíliával szemben az A csoportban.

Martin BERNETTI / AFP A brazil beállós Vinicius Santos kapura lő a norvég Harald Reinkind mellett 

Decsi Tamásra várva

Magyar idő szerint 4:55-kor lép pástra Decsi Tamás, aki kard egyéniben a németek Európa-bajnok és világbajnoki harmadik versenyzője, Max Hartung ellen kezd.

5.20-tól a 2017-es világbajnok Szatmári Andrásra az iráni Ali Pakdaman vár, míg a kétszeres címvédő Szilágyi Áron a japán Josida és a venezuelai Quintero párharcának továbbjutója ellen nyit 6.10-kor.

Amennyiben Szatmári és Decsi is sikerrel veszi az első asszóját, a 16 között egymással találkoznak majd, a negyeddöntőben pedig újabb tisztán magyar csata következhet Szilágyival.

Nem ment a lövés

Női légpuskában Mészáros Eszter állt lőállásba, de nem nagyon ment neki. Élő közvetítésünk elkezdésekor – öt sorozat után – mindössze a 25. helyen állt, a döntőbe az első nyolc jut be.

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik