Élő Olimpia 2021 – Friss hírek

A kardozó Márton Anna két vereséggel negyedikként zárt, Milák Kristóf már az előfutamban elverte a mezőnyt – élő hírfolyam

MTI/Illyés Tibor
  • A kardvívó Szilágyi Áron szombati arany-, és a párbajtőröző Siklósi Gergely vasárnapi ezüstérme után hétfőn a női kardozók léptek pástra a tokiói olimpián – közülük a 2015-ben világbajnoki harmadik Márton Anna bejutott az elődöntőbe, ahol azonban kikapott orosz ellenfelétől, majd a bronzmeccsen is vereséget szenvedett, így negyedikként zárt.
  • Úszásban a férfi 4×100 méteres gyorsváltó ötödik lett, 200 méter gyorson Németh Nándor nem jutott be a döntőbe. Három éremesélyes, Hosszú Katinka 200 méter vegyesen, Milák Kristóf és Kenderesi Tamás pedig 200 méter pillangón egyelőre az előfutamban szerepelt. Milák leiskolázta a mezőnyt, Kenderesi a nyolcadik legjobb idővel jutott az elődöntőbe, míg Hosszú másodikként.
  • A tavalyi Európa-bajnok cselgáncsozó, Karakas Hedvig az 57 kilogrammos súlycsoportban lépett tatamira, de az első mérkőzésén kikapott.
  • A triatlonozó Bicsák Bence hetedik lett, ez minden idők legjobb magyar eredménye a sportágban az olimpiákon. Tóth Tamás a 29.
  • A vitorlázó Vadnai Benjamin Laser Standarban a hetedik helyről várja a folytatást.
  • Bemutatkoztak a női vízilabdázóink, akik sokáig vezettek, de döntetlennel zártak az oroszok ellen.
  • Az asztaliteniszezők között az egyesben egyetlen állva maradt magyar, Majoros Bence a szombati sikere után hétfőn búcsúzott.

Doncic 48 ponttal nyitott az olimpián

Szlovénia főként Luka Doncic elképesztő teljesítményével legyőzte az argentinokat hétfőn a tokiói olimpia férfi kosárlabdatornáján, írta az MTI.

Az Európa-bajnok együttesben a Dallas Mavericks sztárja már a félidőben 31 pontnál tartott, s végül 31 perc alatt 48 ponttal és 11 lepattanóval zárt.

A dél-amerikaiknál a tíz szezont az NBA-ben töltött, 41 éves Luis Scola 23 pontig jutott.

Kosárlabda, férfiak, 1. forduló

C csoport:
Szlovénia – Argentína 118-100 (32-24, 30-18, 26-24, 30-34)

Nők, 1. forduló, A csoport:
Spanyolország – Dél-Korea 73-69 (16-15, 17-20, 21-18, 19-16)

Sokáig vezetett, végül döntetlennel kezdett a női pólócsapat az olimpián

A magyar vízilabda-válogatott 10-10-es döntetlent játszott az orosz olimpiai csapattal a tokiói ötkarikás játékok első csoportmeccsén.

Idegesen kezdtek a csapatok, hosszasan nem tört meg a gólcsend, ráadásul amikor végre megjött az első találat, azt sem mi szereztük. Ez viszont nem törte meg a csapatot, sőt egy gyors akcióval Keszthelyi Rita rögtön egalizált, majd Leimeter Dóra góljával előnybe is kerültünk, amit némi idegeskedés után tartott a magyar válogatott. A második negyedre megnyugodtak a mieink és remek védekezés mellé megjöttek a jó lövések is, félidőben 7-4-re elléptek a magyarok.

Kovács Tamás / MTI Parkes Rebecca (b), a magyar válogatott és Veronika Vahitova, az Orosz Olimpiai Csapat játékosa a női vízilabdatornája első fordulójában játszott mérkőzésen a tokiói Tacumi Vízilabdaközpontban

Nagyszünetben viszont rendezte sorait az orosz csapat, 3-1-re megnyerték a harmadik negyedet, amivel ismét szorossá vált a találkozó és megalapozta a feszült hangulatú befejező játékrészt. Jekatyerina Prokofjeva és Jevgenyija Ivanova húzta magával az oroszokat, a magyar csapat szigorú védekezése is meg-megingott és hiába lassítottuk a játékot a támadóidő teljes kihasználásával, hat másodperccel a vége előtt egyenlített az ellenfelünk. Időt kért Bíró Attila, sikerült is megjátszani Garda Krisztinát, akit viszont megráncigáltak hátulról, ám a játékvezetőket ez nem hatotta meg és lefújták a meccset.

Bánkódni azonban nem kell, erős csapat ellen 1-1 után végig vezetett a magyar csapat.

Végeredmény – Női vízilabda, B csoport, 1. forduló

Magyarország–Orosz csapat 10–10 (2–1, 5–3, 1–3, 2–3)
gólszerzők: Szilágyi, Leimeter 2-2, Keszthelyi, Garda, Parkes, Illés, Szücs, Gyöngyössy 1-1, illetve Prokofjeva 4, Ivanova 2, Karimova, Timofejeva, Vahitova, Glizina 1-1

Magyarország-Orosz csapat 10-10

Parkes blokkja után Gurisatti Gréta okosan tartotta a labdát. Sok időt pörgettük így az órát, de a centerezésből nem lehetett rendes lövést leadni, a felső léc is meglepő, hogy kijött belőle. Még nagyobb baj, hogy ezután emberelőnyt kaptak az oroszok és hét másodperccel a vége előtt egyenlítettek Prokofjeva góljával. Igazi gyomros!

Magyarország-Orosz csapat 10-8

Elhúztuk a támadást, ameddig csak lehetett, de sajnos feljavult az orosz csapat védekezése. Végül Keszthelyinek távolról kellett lőnie, ez nem okozott gondot a kapusnak. Magyari hasonló helyzetbe került és védett is, de visszakapta ellenfelünk a labdát egy fault miatt, de sikerült valahogy kibekkelni, sőt Illés addig játszotta el, hogy majd távolról lőni fog, hogy Gyöngyössy Anikónak tett labdájára a magyar center eszmélt leggyorsabban és a kapuba lőtt. Hú de kellett ez!

Magyarország-Orosz csapat 9-7

Szűcs Gabriella meglepte a kapust, picit ütemtelenül pattintott, ráadásul nem ment magasra a labda. Az oroszok elhibázták a lövésüket, de Vályi Vanda kipontozódott, így ő ma már nem ugrik medencébe.

Megátkozta a politika a cselgáncsozók 73 kg-os súlycsoportját

Meg van átkozva a férfi cselgáncsozók 73 kilogrammos súlycsoportja: az algériai Feti Nurin után a szudáni Mohamed Abdalraszul is visszalépett a tokiói olimpia cselgáncstornájától, mert nem akart kiállni izraeli riválisa ellen.

A 73 kilogrammos kategóriában először szombaton történt visszalépés: az algériai cselgáncsozó, Feti Nurin úgy döntött, nem áll ki az izraeli ellenféllel esedékes meccsére a tokiói olimpián.

A kilencedik helyen rangsorolt Nurin a második meccsén találkozhatott volna az izraeli Tohar Butbullal, de ahogy a 2019-es világbajnokságon, úgy a tokiói olimpián is úgy döntött, nem áll tatamira Butbul ellen.

Hétfőn folytatódott az ügy, Nurin ellenfele, a szudáni Mohamed Abdalraszul meccs nélkül továbbjutott volna az első fordulóból, de ő is azt jelezte, izraeli ellen nm lép tatamira.

A szombaton visszalépett Nurint a Nemzetközi Cselgáncs Szövetség (IJF) edzőjével együtt eltiltotta, s ügyüket a fegyelmi bizottság tárgyalja. A háromszoros Afrika-bajnok egy algériai tévécsatornának úgy nyilatkozott, hogy sokat készült az olimpiára, de a palesztinok ügye fontosabb ennél.

Trénere, Amar Ben Jehlef úgy vélekedett, hogy nem volt szerencséjük a sorsolásnál, és meghozták a megfelelő döntést. Az Algériai Olimpiai Bizottság mindkettejüket hazaküldte Tokióból.

A dzsúdóban az iráni Szaid Mollaej hasonló esete a leghíresebb, aki a 2019-es tokiói világbajnokságon a 81 kilogrammosok között címvédőként indult. Családja fenyegetésével azonban arra kényszerítették, hogy lépjen vissza a negyeddöntőtől, hogy ne kerülhessen szembe az izraeli Szagi Mukival.

Később a bronzmeccset is el kellett veszítenie, hogy a dobogón se állhasson együtt az izraelivel. Mollaej azóta elhagyta hazáját, és előbb menekültstátust kapott Németországban, majd felvette a mongol állampolgárságot.

8-7-ről indul az utolsó negyed

A végletekig elhúztuk a saját támadásunkat, Parkes centerként kapott bejátszást, kapura húzta, az orosz kapus viszont védeni tudott. Ellentámadásra nem maradt idő, marad a 8-7 az utolsó játékrész előtt.

Magyarország-Orosz csapat 8-7

Sajnos az időkérés után nem dobtunk gólt, de Magyari hárította Ivanova próbálkozását. Gurisatti közelről kapu mellé dobott, ezután viszont Szimanovics a jobb kapufát találta telibe távolról. Hosszú indítás után nem jutottunk lövésig, de nem lett belőle nagy baj, mert a megúszi oroszokat taktikai szabálytalansággal megállította Gurisatti. Sajnos a 20 másodpercet meg is kapta érte, időt is kért az orosz kapitány. Nem próbálkoztak hosszú variációval az oroszok, a szépítés mégis összejött Glizina hatalmas lövésével.

Magyarország-Orosz csapat 8-5

Ez tanári védekezés volt, értékelhetetlen lövésig jutottak az oroszok, Leimeter viszont hosszas lóbálás után a bal alsóba bombázott, kapufás góllal kerültünk újra háromgólos előnybe.

Magyarország-Orosz csapat 7-5

Vályi tempójával simán miénk lett a labda, de hiába játszottuk ki szépen a támadást, az orosz csapat kapusa védeni tudott. Ezután viszont Keszthelyit kiállították a bírók, Vakhitova pedig nagyon nagy gólt lőtt.

Magyarország-Orosz csapat 7-4

Prokofjeva dobhatott büntetőt, ami a kapufáról ezúttal befelé pattant. Nagyon kevés időnk maradt félidőig, de egy szabálytalanság után gyorsan elvégeztük a szabaddobást, Keszthelyi pedig parádés mozdulattal ejtett a kapus fölött, sajnos ezúttal a kapufára, így a meccs felénél három góllal vezet Magyarország 7-4-re.

Magyarország-Orosz csapat 7-3

Orosz időkérés sem segített az ellenfelünknek, de a magyarok támadójátéka sem lett pontosabb sajnos, de Illés Annának annyira széthúzták a védelmet, hogy a magyar pólós szépen becsalta magát a kapu előterébe, majd a bal fölsőbe lőtte a hetedik magyar gólt. Stílusosan a hetes sapkában játszó vízilabdázónk.

Magyarország-Orosz csapat 6-3

Szilágyinak lett egy picit elege abból, hogy nem változott az eredmény 5-3 óta és lassú adogatásokat követően váratlanul bepattintotta a jobb fölsőbe a labdát.

Magyarország-Orosz csapat 5-3

Úgy tűnik, hogy minden orosz gólra van egy válaszunk. Merthogy ismét feljött egy gólra az ellenfelünk, de válaszként Parkes egy beadást a víz alól, orosz védők gyűrűjéből is be tudta zúdítani a jobb alsóba! Ráadásul a kapufa megint segített, de az újabb magyar próbálkozás pontatlannak bizonyult.

Sokkal jobban kezdtük a második negyedet, 4-2 ide!

Ez már jobban fest, Szilágyi Dorottya olyan erővel tüzelt a léc alá, hogy hiába ért bele a kapus. Sajnos a túloldalon Vályi picit lemaradt Karimováról, az orosz lövése valahogy becsusszant Magyari Alda keze alatt. Garda viszont átlövésből gyönyörűen csukóból behúzta a kapu bal oldalába a labdát. 4-2-re vezetünk.

Márton Anna már elődöntős női kardban

Félelmetes, amit Márton Anna produkál ezen a napon, a térdsérüléssel bajlódó magyar kardvívót a negyeddöntőben sem lehetett megállítani, az üzbég Zaynab Dayibekova elleni 15-11-es győzelemmel már elődöntős.

Márton az elején kedve szerint adta a tusokat, az első három perc után 8-2-re vezetett. A folytatásban aztán volt 9-2 és 10-4 is, de ekkor Gyajibekova magára talált, és feljött két tusra, előbb 11-9-re, majd 12-10-re és 13-11-re, a végén azonban Márton nyugodt maradt, és érvényesítve a papírformát megnyerte az asszót.

„Megpróbáltam nyugodt maradni, mert ez egy óriási lehetőség volt a számomra, főleg, hogy egy ilyen fiatal, rutintalan versenyzőt kaptam. Nagyon nem szerettem volna, hogy elvigyen az izgalom és a hév. Arra törekedtem, hogy higgadt maradjak és egy pillanatra sem fordult meg a fejemben, hogy ezt az asszót nem fogom megnyerni” – mondta az MTI-nek a BVSC-Zugló 26 éves vívója, aki második olimpiáján szerepel, öt éve, Rióban a 10. lett.

Márton következő ellenfele az egyéniben kétszeres világbajnok, Rióban ezüst-, illetve csapatban olimpiai aranyérmes Szofija Velikaja lesz magyar idő szerint 11.25-kor. Az orosz kardozó a negyeddöntőben Athén és Peking bajnokát, a hozzá hasonlóan 36 éves amerikai Mariel Zagunist verte magabiztosan, 15-8-ra.

Őt nagyon jól ismerem, de nem szeretnék emlékezni egyetlen korábbi asszónkra sem. Szeretnék tiszta lappal indulni az elődöntőben, nyerjen a jobbik, az, aki ma jobb formában van és erősebb

– fogalmazott a magyar vívó, aki eddigi összecsapásaik során mindössze egyszer, egy 2018-as világkupán tudta legyőzni Velikaját.

A bronzmérkőzést 12.50-től, a döntőt 13.45-től rendezik a Makuhari Rendezvényközpont B csarnokában.

2-1 maradt a negyed végéig

Rezgett a léc átvitt értelemben és szó szerint is. Merthogy az oroszok megint a keresztlécet találták el ezúttal távoli lövésből, majd Magyari Alda pontatlan passzából újra ellenfelünk próbálkozhatott, de az ejtés kapu mellé érkezett. Ezt megúsztuk, az első játékrész így a magyaroké lett.

Az olimpia egyik legnagyobb versenyfutását nem adta a tévé

Évek óta kerékpárral járok: dolgozni, találkozókra, vagy ha épp bármilyen dolgom akad. Nem mindig, de az esetek túlnyomó többségében igen, mert jobban be tudom osztani a napomat, ráadásul 10 kilométeren belül többnyire még időt is spórolok azzal, hogy nem vagyok kitéve a forgalomnak, a tömegközlekedésnek, vagy nem kell épp megállókban várakoznom.

Talán emiatt is furcsa kicsit, hogy Tokióban mindenhová busszal kell mennem, bár mivel a járatok viszonylag pontosak (ha jönnek persze, mert volt olyan, ami hajnali fél 1-kor a minden nap változó menetrend szerint épp kimaradt hazafelé), és van rajtuk wifi, így legalább az utazásra szánt időt hasznosan tudom tölteni. Ez utóbbi különösen amiatt jön jól, mert vannak a központtól eléggé távol eső helyszínek is, ahova nem ritka, hogy akár egy óra is eljutni, miközben a buszozós rendszer egy csillagtúrára hasonlít: egy központi, külön az olimpia miatt kialakított pályaudvarról lehet eljutni a különböző eseményekre.

Koen van Weel / ANP MAG / ANP via AFP Újságírók várnak a buszra Tokióban.

Japánban a növekvő koronavírus-fertőzöttek száma miatt az olimpia idejére is meghosszabbították a rendkívüli állapotot, ami azt jelenti, hogy a szervezők próbálnak a sajtó tagjaival mindenféle szabályokat betartatni. Sok minden más mellett ilyen az is, hogy nem használhatjuk a tömegközlekedést, de az előírás szerint nem is nagyon szabadna sétálgatnunk a városban, maximum csak a szállásunk közelében, ha épp boltba mennénk – és papíron ott is csak 15 percet tartózkodhatunk, többnél akár még az országból is kidobhatnak bennünket.

Visszatérve a buszozásra, van, amikor elég furcsa helyzetbe kerül az ember miatta. Fucsovics Márton személyében volt egy magyar teniszező mezőnyben, a vasárnap a 11 órakor kezdődő program második mérkőzése lett volna az övé a kettes pályán, úgyhogy a délelőtti úszódöntők után meg is indultam a teniszpálya felé. Bár az uszodától a központ felé tartva jött a hír, hogy a legmagasabban jegyzett magyar játékos vállsérülése miatt visszalépett még a rajt előtt, mindenképpen meg akartam nézni a teniszverseny helyszínét.