Élő Olimpia 2021 – Friss hírek

Olimpiai bajnok a női kajaknégyes, bronzérmes a női pólócsapat, Marosi és Muszukajev is pontszerző – élő hírfolyam az olimpiáról

Kovács Tamás / MTI és Tom Pennington / Getty Images
  • Ismét vizes környezetből várhattuk az érmeket, három kajak-kenu egységünk is érdekelt volt a döntőben, a Kozák Danuta, Csipes Tamara, Kárász Anna, Bodonyi Dóra összeállítású egység 500 méteren olimpiai bajnok lett.
  • A női vízilabda-válogatott története első olimpiai érmét szerezte, miután a bronzmeccsen legyőzte az oroszokat.
  • A birkózó Muszukajev Iszmail 4-2-re győzött a vigaszágon a mongol Tulga Tumur Ochir ellen, így a bronzéremért mérkőzhetett, de ott kikapott az orosz Gadzsimurad Rasidov ellen, így ötödik helyen zárt.
  • A férfi öttusázóknál Marosi Ádám hatodik lett. Kasza Róbert a 26. helyen zárt.

Balla Virág és Takács Kincső az 5. lett

A női kenukettesek 500 méteres döntőjében a Balla Virág, Takács Kincső duó a hetedik pályán rajtolt, féltávnál úgy látszott a dobogó nem elérhetetlen, de hajrára kicsit elfáradt az egység, így az ötödik hely jött össze.

Női C-2 500 méter

1. Hszü Si-hsziao, Szun Meng-ja (Kína) 1:55.495
2. Ludmila Luzan, Anasztaszija Csetverikova (Ukrajna) 1:57.499
3. Laurence Vincent-Lapointe, Katie Vincent (Kanada) 1:59.041
…5. BALLA VIRÁG, TAKÁCS KINCSŐ (MAGYARORSZÁG) 2:00.289

Ilyen még sohasem történt a katari sportban

A Junusszi Serif, Ahmed Tidzsán katari párosé lett a bronzérem a tokiói olimpia férfi strandröplabdatornáján.

A szombati helyosztón a katariak két játszmában győzték le a Martins Plavins, Edgars Tocs lett kettőst, megszerezve ezzel a sportágban hazájuk első érmét.

Strandröplabda

Férfiak, bronzmérkőzés
Serif, Tidzsán (katari) – Plavins, Tocs (lett) 2-0 (12, 18)

Angela Weiss / AFP

Egy gyors zuhé valakinek?

Újabb arcát mutatta meg a tokiói időjárás. Mikor a magyar kajaknégyes készülődött a férfiak 500-as versenyére, hirtelen feltámadt a szél és esni kezdett, Tótkáék azonban így is belapátolták magukat a döntőbe. Előbb a szél állt el, majd az eső, így majdhogynem ideális körülmények várják a versenyzőket. Csak az a fene nagy pára ne lenne, az emberre valósággal ránehezedik az időjárás.

Tokióban tilos a családjáról kérdezni Bruce Springsteen lányát

Három olimpiát várt arra Jessica Springsteen, hogy végre megmutathassa magát a világnak: az amerikaiak 29 éves díjugratója már 2012-ben elkísérte a csapatot a londoni olimpiára, de nem versenyzett, öt éve viszont nem kvalifikálta magát a riói játékokra.

Tokióban azonban rajthoz állt, de végül csak a 31. lett egyéniben, így lemaradt a 30 fős döntőről.

Hogy mégis miért akkor ezen írás?

Nos, a vezetéknév talán ismerős sok mindenkinek: igen, Jessica nem más, mint a világhírű zenész, Bruce Springsteen lánya. Ez pedig felkelthette az érdeklődést egy olyan sportág iránt, amelyre gyakran csak a kiváltságosok és elkötelezettek figyelnek.

Nem véletlen, hogy az egyéni verseny után többen is kíváncsiak voltak Jessicára, de sajtósai jelezték az újságíró kollégáknak, csak a versenyről kérdezhetik, a családjáról nem.

Így aztán a lelkes médiamunkatársak pontosan 1 perc és 26 másodpercet kaptak, az amerikai sportoló médiamenedzsere ennyi idő után állította le az interjút.

Akkor Jessica még a 24. helyen állt, azaz reménykedhetett a továbbjutásban. Dicsérte 12 éves lovát, Don Juan van de Donkhoevét, és azt állította, minden hibáért ő a felelős, nem négylábú társa.

A sportoló 4 éves korában ült először pónira, 6 évesen kapta meg első lovát, és miután családja Kaliforniából New Jerseybe költözött, akkor kezdett el a díjugratással foglalkozni. Néhány éve azt mondta, hogy a lovaglás magabiztosságot adott neki, édesapja pedig igazán pihentetőnek találta számára ezt a sportágat.

Szombaton a díjugratók csapatversenyére kerül sor, és az amerikaiak háromfős csapatának Jessica Springsteen is tagja. Rajta kívül még a 40 éves Kent Farrington és a 45 éves McLain Ward alkotja a triót.

Megtiszteltetés számomra, hogy olyan versenyzőkkel kerültem egy csapatba, akikre pályafutásom során felnéztem. Nagyszerű, hogy itt lehetek

– nyilatkozta.

Behrouz Mehri / AFP

Döntős a férfi kajaknégyes is

A női után a magyar férfi kajaknégyes is bejutott a döntőbe 500 méteren a tokiói olimpián.

A Nádas Bence, Béke Kornél, Csizmadia Kolos, Tótka Sándor összeállítású egységnek, amely gyakorlásképpen pénteken két pályát is ment, az előfutam után a reményfutamban is vízre szállt, csupán egy ellenfelét kellett megelőznie a középdöntőben, s ezt gond nélkül meg is tette.

Végig tartotta a lépést a szám egyik favoritjával, a spanyolokkal, valamint az ugyancsak dobogóesélyes ausztrálokkal, egy ponton még vezetett is, de aztán végül harmadikként ért célba.

Az olimpia előtt átalakított egység fináléja 5.37-kor kezdődik.

Nagy kérdés, hogy a döntős programot milyen időjárási körülmények között lehet majd lebonyolítani, ugyanis jelenleg erős szél fúj a Sea Forest kajak-kenu pályán és esik az eső.

Kovács Tamás / MTI

Egyelőre verhetetlen a női kajaknégyes

A pénteki előfutam után a szombati középdöntőjét is megnyerte a magyar női kajaknégyes, ezzel bejutott a fináléba 500 méteren a tokiói olimpián.

Az ötszörös bajnok Kozák Danuta sztrókolta Kozák, Csipes Tamara, Kárász Anna, Bodonyi Dóra összeállítású egység hasonlóan versenyzett, mint egy nappal korábbi első pályáján, az óvatos kezdés után a második 250 méteren sorra hagyta le riválisait – többek között a németeket és a fehéroroszokat – és magabiztosan érkezett elsőként a célba.

A magyarok amellett, hogy ők az aktuális világbajnokok, kétszeres címvédők ebben a számban, Kozák Londonban és Rióban is a győztes csapat tagja volt, és öt éve a csütörtökön egyesben ezüstérmes Csipes is tevékeny részese volt a sikernek. A korábban Tokióban Kozákkal párosban bronzérmes Bodonyi, valamint Kárász most szerepel először olimpián.

A szám döntőjét 5.19-től rendezik.

Kenuban Adolf Balázs hajszállal lemaradt a döntőről

Adolf Balázs hajszállal lemaradt a nyolcas fináléról a kenu egyesek 1000 méteres versenyében a tokiói olimpián, így zárásként a B döntőben száll majd vízre, írta az MTI.

A magyar versenyző középfutamában az első négy hely ért továbbjutást, s az ellenfeleket látva sejteni lehetett, hogy az Óbudai Ganz VSE-t erősítő, 21 éves Adolfnak nagyon nehéz dolga lesz. Ott volt mellette többek között a kétszeres címvédő német Sebastian Brendel – akit a pénteki előfutamban sikerült megelőznie –, a Rióban második, világbajnoki címvédő brazil Isaquias Queiroz dos Santos és a 2015-ben vb-bronzérmes moldovai Szergej Tarnovszkij is.

Az 5000 méteren két éve, Szegeden vb-második Adolf taktikusan kezdett, a táv első felében az ötödik-hatodik helyen haladt, de aztán a második ötszáz métert nagyon megnyomta. Az utolsó méterekhez közeledve úgy tűnt, a brazil, a moldovai és a németek másik indulója, Conrad Scheibner mögött sikerül megszereznie a negyedik helyet, de aztán a mellette lapátoló kínai Cseng Peng-fej jobban rúgta be a hajóját a célba, s így 38 ezredmásodperces előnyének hála ő készülhet az éremcsatára.

Adolf mellett Brendel sem jutott az A döntőbe, csupán hetedik lett a középfutamban.

Így kell kezdeni a hajnalt: döntőben a Balla, Takács kenu kettes

A Balla Virág, Takács Kincső kenupáros bejutott a döntőbe 500 méteren a tokiói olimpián.

A győriek többszörös világbajnoki ezüstérmes, Európa-bajnok kettősének mindössze egy riválisát kellett megelőznie ahhoz szombaton délelőtt, az első középfutamban, hogy vízre szállhasson később a fináléban, s nem is okozott gondot számára, hogy ezt a feladatot teljesítse.

A világbajnoki címvédő kínai Hszü Si-hsziao, Szun Meng-ja duó és a kubaiak egysége mögött harmadikként értek a célba könnyed evezéssel.

A szám döntőjét 4.37-től rendezik.

Kettős kenyai siker női maratonfutásban

A várakozásoknak megfelelően kenyai siker született női maratonfutásban szombaton a tokiói olimpián, de nem a világcsúcstartó Brigid Kosgei, hanem honfitársa, Peres Jepchirchir győzött.
A két afrikai futó az utolsó kilométereken teljesen együtt haladt, a korábbi félmaratoni világrekorder Jepchirchir végül 16 másodperccel bizonyult gyorsabbnak. A harmadik helyen Molly Seidel végzett, ő a női maratonfutás történetének harmadik amerikai érmese.

A 88 fős mezőnyből 14-en is feladták a versenyt, köztük a világbajnok kenyai Ruth Chepngetich, írta az MTI.

A rajtot a tervezettnél egy órával korábbra tették át a szervezők, így helyi idő szerint szombat reggel hatkor vágtak neki a 42,195 kilométeres távnak az indulók – a változást a nagy meleggel indokolták. Ezúttal 25 Celsius-fokban, de 80 százalékos páratartalom mellett rajtoltak el a résztvevők, és a verseny végéig 30 fok alatt maradt a hőmérséklet.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság 2019-ben döntött úgy, hogy a Tokióban várható hőségre és magas páratartalomra tekintettel az 1100 kilométerrel északabbra lévő Szapporóba helyezi át a maratoni számok mellett a gyaloglóversenyeket is. Ennek ellenére pénteken a női 20 kilométeres gyaloglás alatt 35 Celsius-fok volt Szapporóban is.

A vasárnapi férfi maraton kezdési időpontja – helyi idő szerint reggel hét óra – nem változott.