Élő Olimpia 2021 – Friss hírek

A férfi kardcsapat után a cselgáncsozó Tóth Krisztián is bronzérmes – élő hírfolyam az olimpiáról

AFP és MTI
AFP és MTI
  • Az olimpia ötödik versenynapját az úszóink kezdték, 200 pillangón Milák Kristóf a papírformának megfelelően, olimpiai rekorddal, aranyérmes lett, Kenderesi Tamás negyedikként zárt. 200 vegyesen Hosszú Katinka messze volt a dobogótól, 7. lett. Kapás Boglárka és Németh Nándor nagyot úszott, 200 pillangón, illetve 100 gyorson intéztek maguknak egy-egy helyet a magyar idő szerint csütörtök hajnali finálékban.
  • Férfi kardcsapatunk első meccsén az Egyesült Államok ellen 45-36-ra nyert, a döntőért az olaszok következtek, és bár Szilágyi Áronék sokáig vezettek, végül 45-43-ra kikaptak. Így a bronzért vívhattak a németekkel, és 45-40-re le is győzték őket, megszerezve a harmadik magyar vívóérmet Tokióban.
  • A cselgáncsozóknál a 90 kilogrammosok között induló Tóth Krisztián az első két meccsét ipponnal nyerte, a legjobb nyolc között azonban kikapott német ellenfelétől, így a vigaszágra került, ahol mindkét összecsapását hozta, így bronzérmet szerzett.
  • Folytatják a vitorlázók, a remekül kezdő Berecz Zsombor Finndingiben a 3. és a 4. futam után továbbra is a második.
  • Női pólósaink az orosz csapat elleni döntetlen után a címvédő Egyesült Államokkal találkoztak, és 6-8-ról fordítva 10-9-re győztek a torna esélyesének számító amerikaiak ellen.

Phelps Miláknak: Lenyűgöző téged látni élőben!

A huszonháromszoros olimpiai bajnok Michael Phelps az Instagram-oldalán méltatta Milák Kristófot, aki ellentmondást nem tűrő úszással húzta be szerdán hajnalban a 200 pillangó döntőjét, és ezzel megszerezte első aranyát az ötkarikás játékokon.

Az amerikai klasszis élőben nézte végig, amint a magyar sportoló olimpiai bajnok lesz, és megdönti az utolsó, ebben a számban még Phelps által tartott rekordot, a 2008-as pekingi olimpiai csúcsot.

Közösségi oldalán később azt üzente Miláknak,

Szép úszás! Lenyűgöző téged látni élőben! Lenyűgöző utolsó 100 méter!

Szatmári: Ez röhejes, főleg egy olimpiai elődöntőben

„Ez a meccs nekem nem sikerült annyira, mint a negyeddöntő, vállalom is a felelősséget. Miattam kaptunk ki” – értékelt önkritikusan Szatmári András a férfi kardcsapat elődöntője után, amit az olaszok 45-43-ra nyertek.

A bronzért vívhat a kardcsapat
Két párral a vége előtt a magyar csapat még 35-32-re vezetett,

Sajnáltam, hogy a végén nem tudtam vezetéssel átadni, mert szerintem akkor nyertünk volna. Áron így is közel volt ahhoz, hogy megfordítsa, de a vége nagyon pechesen alakult. 43-43-nál nem szólalt meg a gép, pedig egyértelmű találatot adtunk, amit aztán végül mi kaptunk. Ez röhejes, főleg egy olimpiai elődöntőben. Aztán az utolsó tus is kétes volt

Hozzátette: most az a feladat, hogy minél gyorsabban túltegyék magukat a vereségen.

„Aztán megyünk a bronzéremért, amiről azért ne beszéljünk úgy, mintha egy semmi lenne, megpróbáljuk megszerezni” – mondta Szatmári.

Decsi Tamás úgy fogalmazott, mindannyiuk számára megfelelő motiváció, hogy Magyarország ebben a számban 25 éve nem nyert érmet olimpián.

Nekem személy szerint is csak ez az egy érem, az olimpiai hiányzik a gyűjteményemből, nagyon bízom benne, hogy sikerül megszereznünk

– mondta a 38 éves kardozó.

Elárulta: várhatóan cserélni fognak a harmadik helyért sorra kerülő mérkőzésre, Gémesi Csanád vélhetően őt váltja majd.

Tóth Krisztián: Valahol elakadt a lábam és elgurultam

Tóth Krisztián hosszabbításban veszítette el a negyeddöntőjét a német Eduard Trippel ellen a 90 kilogrammosok között cselgáncson.

Tóthnak a meccs előtt mindössze negyed óra pihenés jutott, mert korábban csaknem hét percet töltött a negyeddöntőben a tatamin, míg ellenfele mindössze 17 másodpercet, ennyi idő alatt nyert ugyanis a dél-koreai Dong-han Gvak ellen.

A magyar cselgáncsozó arra a kérdésre, hogy vereségében mekkora szerepet játszott a kevés pihenőidő, azt mondta, semennyit.

Fel vagyok építve, éjszakáig is el tudnék dzsúdózni

– tette hozzá.

A meccsről úgy vélekedett, kiélezett összecsapás volt, de úgy érezte, kézben tartja az irányítást.

Átcsaptunk golden score-ba, szerintem ő is tudta, hogy az idő nekem dolgozik, ezért próbált indítani. Tudtam, mit akar csinálni, vártam, hogy megkontrázzam, de valahol elakadt a lábam és elgurultam

– nyilatkozott a mérkőzést eldöntő akcióról.

Tóth a vigaszágon a 2019-es világbajnok Noel van’t Enddel találkozik.

Jól ismerjük egymást, mint szinte mindenkit, aki itt van, évek óta oda-vissza verjük egymást. Szerintem nincs olyan szakember, aki meg merte volna jósolni, hogy 90 kilogrammban ki lesz a négy érmes, aki bejutott a nyolcba, mindenki esélyes a dobogóra

– fogalmazott a 27 éves magyar cselgáncsozó.

Világszenzáció: legyőzte a női pólóválogatott Amerikát

A magyar válogatott 10-9-es győzelmet aratott az olimpiai csoportkör második fordulójában a címvédő és a torna toronymagas esélyesének tartott amerikaiak ellen, amire emberemlékezet óta nem volt példa tétmeccsen.

A siker értékét mutatja, hogy legutóbb 13 évvel ezelőtt, 2008. augusztus 21-én a pekingi olimpia döntőjében Hollandiától szenvedett vereséget ötkarikás játékokon az Egyesült Államok válogatottja. Londonban és Rióban gyakorlatilag tönkreverték a mezőnyt, de általában más világversenyeken sem tudja őket még megszorongatni sem senki.

Ráadásul a magyar lányok az utolsó negyedben kétgólos hátrányból fordítottak. 6-8 után előbb egyenlíteni sikerült, majd 9-9-nél Parkes centerből szerzett góljával a két pontot is sikerült behúzni.

Magyari Alda szenzációsan védett, de mezőnyben is mindenki remek napot fogott ki.

Al Bello / Getty Images

A pólóválogatottnak ezzel a győzelemmel komoly esélye van már a csoportelsőségre is, ami a kieséses szakaszban jelentene adott esetben könnyebb utat.

Az együttes legközelebb pénteken 11 óra 20 perckor találkozik Japánnal.

Óriási bravúr: az utolsó negyedben fordítva győztek női pólósaink az USA ellen

Parkes góljával 8-7-re jött fel női vízilabda-válogatuttnk a negyedik negyed elején az Egyesült Államok ellen, Vályi Vanda találatával pedig az egyenlítés is összejött a végső győzelemre leginkább esélyes amerikaiak ellen. Továbbra is hősiesen védekezett a magyar csapat, de két és fél perccel a vége előtt Seidemann betalált, Keszthelyi-Nagy Rita azonban ismét egyenlített (9-9), majd az utolsó percben pedig ismét Parkes Rebecca centerezett, és hanyatt vetődve dobott harmadik góljával válogatottunk átvette a vezetést.

Az amerikaiak az időkérésük után nem tudtak gólt szerezni, Magyari Alda védett, így a magyar válogatott 10-9-re legyőzta a világ legjobbjaként elkönyvelt Egyesült Államokat.

Dzsúdó: Tóth Krisztián a vigaszágon folytatja

A cselgáncsozó Tóth Krisztián szoros küzdelemben ugyan, de kikapott a negyeddöntőben a német Eduard Trippel ellen a 90 kilogrammosok között.

A négy perces alapidőben egyszer megintették ugyan Trippelt, ám nem bírtak pontot érő akciót indítani a felek, így jöhetett az aranypontig tartó hosszabbítás, aminek tulajdonképpen már a legelején villant a német dzsúdós és egy vazarival bejutott az elődöntőbe.

Czeglédi Zsolt / MTI

Tóth így a vigaszágon folytathatja, a bronzéremért két egymást követő mérkőzést kellene nyernie.

Kicsit elléptek az amerikaiak

A harmadik negyed elején Musselman emberelőnyből volt eredményes, de Szilágyi egy szépen kijátszott akció végén egyenlíteni tudott. Ezután nem igazán tudtak mit kezdeni a magyar pólósok az ellenfél védekezésével, akik viszont támadásban kétszer is gólt szereztek, így az utolsó nyolc perc előtt 8-6 oda.

Magyari Aida egyébként extra teljesítményt nyújt a kapuban, de az egész csapatra elmondható, hogy erőn felül teljesítenek. Meccsben vagyunk a világ legjobbjai ellen.

Tóth Krisztián: Legfeljebb azért voltam bizonytalan, mert Japánban vagyunk

A cselgáncsozó Tóth Krisztián a német Eduard Trippellel találkozik a legjobb nyolc között, miután ipponnal győzött a japán Mukaj Sojcsiro ellen.

A nyolcaddöntős mérkőzésen hatalmas volt a küzdelem, értékelhető akció és intés nélkül jutottak el a felek az aranypontig tartó hosszabbításig. A ráadásban előbb Tóth, majd Mukaj kapott intést. Csaknem három perc telt már el, amikor a tatami szélén a japán dzsúdós rossz indítási kísérlete után Tóth a hátára döntötte őt, a bíró pedig videózás után megítélte az ippont.

Ő indított, de félúton átvettem, megvolt a karkontroll, a videózás alatt éreztem, hogy meg fogják adni, legfeljebb azért voltam bizonytalan, mert Japánban vagyunk, de győzött az igazság. Benn vagyok a nyolc között, megyünk tovább

– nyilatkozott a 27 éves Tóth.

Megjegyezte, a bírók előbb is inthették volna ellenfelét, mert amikor lefogta a jobb kezét, azonnal levetődött a szőnyegre.

Én azonban fejben nyugodt maradtam és csináltam tovább, amit az edzőmmel megbeszéltünk

Milák Kristófnak még fel kell dolgoznia az olimpiai győzelmét

Milák Kristóf olimpiai rekordot repesztett a 200 méteres pillangóúszás döntőjében, így nyert aranyérmet Tokióban. Az elképesztő siker értékét tovább növeli, hogy a verseny előtt teljesen kizökkent a jól megszokott ritmusából: elkéstek a bemelegítésnél, így alig 500 métert úszott csak, nem vitte magával az akkreditációját, majd amikor utóbbiért visszafutott, akkor elszakadt a nadrágja, amit így le kellett cserélnie és egy kapkodás előzte meg a döntőt.

„Mindig, amikor a legbiztosabbnak tűnik valami, akkor kell arra figyelni, hogy jöhetnek váratlan pillanatok – sajnos ebben nekem lett igazam. De hála isten a végcélt elértük, olimpiai bajnok lett, ez a lényeg. A győzelméhez nem fért kétség, azt abszolút nem veszélyeztette semmi. De az a tanulság, hogy nála még jobban oda kell figyelni dolgokra. Mindent megnyert már, világcsúcstartó, de olimpián még nem volt. Ez volt az első olimpiai döntője, ez teljesen más – hiába magyaráztuk neki mi, meg más, olimpiát már megjárt versenyzők – főleg, ha akkora óriási teherrel kell rajthoz állnod, hogy te vagy a győztes. Hogy nem csak győzelmet várnak tőled, hanem nagyon nagy eredményt.

És bebizonyosodott, hogy az a látszólag borzalmasan magabiztos Milák Kristóf bizony nem úgy ment ki, hanem azt sem tudta, hol van.

Én ezt láttam. Persze az úszás magabiztos volt, látszott már száz méternél, hogy ő az, aki uralja a mezőnyt. De biztos vagyok benne, hogyha ez nem most történik, hanem egy hét múlva, akkor jobb eredményre lenne képes, hogy az világcsúcs-e, azt nem merem megmondani. Legközelebb majd egy testőrt fogok mellé állítani, talán akkor majd ketten együtt jobban oda tudunk figyelni rá” – mondta Milák Kristóf edzője, Selmeci Attila a magyar újságíróknak.

Oli SCARFF / AFP

A szakember beszélt a folytatásról is, szerinte Milák Európa-bajnokságon nyújtott teljesítményéből kiindulva a 100 pillangón esélye lehet a dobogóra. Bízik abban, hogy van az úszóban egy visszavágási vágy és csodát fog alkotni, az első három helye valamelyikével pedig elégedett lesz. Megjegyezte, hogy természetesen az amerikai klasszis, Caeleb Dressel számít a legnagyobb esélyesnek, aki idén már többször úszott 50 másodpercen belül. Selmeci úgy látja, Miláknak elsősorban fejben kell kipihennie ezt a döntőt.

Nemcsak, hogy csalódott egy kicsit (amiért nem sikerült világrekordot úsznia – a szerk.), hanem föl kell neki ezt dolgoznia. Látszik az, hogy nem találja a helyét, nincs itt igazán, kell egy kis idő, míg lehiggad. Hogy túltegye magát a 200 pillangón, mert most már a százon a hangsúly

– mondta Selmeci, aki arról is beszélt, hogy sok tekintetben különleges személyiség Milák, és abban magát is hibásnak érzi, hogy olyanra sikerült a hangolódás, amilyenre, mert izgulós típus, így próbálta kicsit távol tartani magát a tanítványától, hogy az ne lássa ezt rajta.

Ami összejöhetett negatív, az összejött, de olimpiai bajnok lett, úgyhogy így letérdelek, megcsókolom az anyaföldet és a Kristóf lábát

– mondta nevetve Selmeci, miközben tényleg letérdelt.