Élő Olimpia 2021 – Friss hírek

Hosszú Katinka kiesett, Mohamed Aida rekorder lett, a kézis lányok újra kikaptak – csütörtöki hírfolyam az olimpiáról

MTI/Illyés Tibor
MTI/Illyés Tibor
  • A tokiói olimpia 6. versenynapját a férfi pólósok kezdték, akik Dél-Afrika ellen szálltak vízbe, és 23-1-re nyertek.
  • Az úszóknál Kapás Boglárka 200 pillangón a negyedik helyen végzett, Németh Nándor 100 gyorson nyolcadik lett. A harmadik döntősünk a 4×200-as gyorsváltó volt, amely heteddiként zárt.. Telegdy Ádám a negyedik legjobb idővel fináléba jutott 200 háton, Cseh László pedig élete utolsó futamát a 200 vegyes döntőjében teljesíti majd.
  • A vívóknál a női tőrcsapat kikapott az olaszoktól, majd az első helyosztón Kanada ellen is, végül Egyiptom legyőzésével 7. lett. Az utolsó meccsen szerepet kapott Mohamed Aida is, akinek beválogatása ellen nyílt levélben tiltakoztak a csapattársai.
  • Evezésben Pétervári-Molnár Bendegúz férfi egypárban az elődöntőben szerepelt, ahol ötödik lett, így pénteken a B döntőben evez majd.
  • A cselgáncsozók 100 kilós kategóriájában Cirjenics Miklós lett ellenféllel kezdett volna, de Jevgenijs Borodavko nem állt ki a meccsre. A 16 között a világbajnoki ezüst- és bronzérmes orosz Nyijaz Iljaszov ipponnal verte Cirjenicset, akinek ezzel véget ért a verseny.
  • Folytatták  vitorlázóink is, akik közül Berecz Zsombor áll a legjobban: csütörtökön előbb a hatodik, majd a hetedik helyen ért célba, ezzel egyet visszacsúszott szerdai pozíciójához képest, és jelenleg harmadik.
  • A női kézilabdázók gyenge játékkal 38-31-re kikaptak az Orosz Olimpiai Csapattól, és három fordulót követően nincs pontjuk.
  • A tornászok női egyéni összetett döntőjében Kovács Zsófia a 14. helyen zárt.

Nem nyertünk még asszót

24-11-re vezet Kanada öt asszó után a magyar női tőrcsapat ellen. Most Pásztor Flóra vív Goldie ellen.

Fejben és technikailag is szétesett a magyar evezős

„Az elején szándékosan diktáltam nagyobb sebességet, mert mindenképpen az elejével akartam menni, szerintem 1000 méterig jól is sikerült. Utána sajnos fejben és technikailag is szétestem, sajnálom, hogy nem jött össze a döntő” – értékelt Pétervári-Molnár Bendegúz, aki az elődöntős futamában ötödikként végzett, így a B döntőben folytathatja.

Eredményorientált vagyok, ezért a B döntőt szeretném megnyerni, célba veszem a hetedik helyet

– mondta Pétervári-Molnár.

A 7-12. helyekről döntő B finálét pénteken magyar idő szerint 2.15-kor rendezik.

Kínai világcsúcs, magyar 7. hely a 4x200-as gyorsváltóban

A Jakabos Zsuzsanna, Veres Laura, Késely Ajna, Kapás Boglárka összetételű 4×200-as magyar gyorsváltó a franciákat megelőzve a hetedik helyen végzett a döntőben.

A finálét a kínaiak nyerték, méghozzá 7:40.33 perces világcsúccsal. Az ezüst az amerikai, a bronz az ausztrál váltóhoz került.

Cseh László: Ott vagyok a döntőben, ahová bekerülni is óriási dolog volt

„Nagyon jólesik, hogy a többi úszótól folyamatosan kapom a biztatást és a kedves mondatokat. Ez is azt mutatja, hogy nagyon régóta itt vagyok. Lehet, hogy az időm már nem olyan, mint 10 éve, de próbálkozom, és ott vagyok egy döntőben, ahová bekerülni is óriási dolog volt.

A döntő után úgy szeretnék kijönni a medencéből, hogy mindent beleadtam. De már most is elmondhatom, hogy mindkét úszásnál jól éreztem magam

– nyilatkozta a pályafutása ötödik, egyben utolsó olimpiáján szereplő Cseh László, aki 200 vegyesen péntek hajnalban döntőt úszik. Ezzel zárja le két világbajnoki címmel, hat olimpiai éremmel és számtalan Eb-címmel színesített pályafutását. Érdemes lesz felkelni miatta péntek hajnalban!

Kovács Tamás / MTI

Cirjenics kikapott az orosz ellenfelétől

A cselgáncsozók 100 kilogrammos kategóriájában Cirjenics Miklós kikapott a világbajnoki ezüst- és bronzérmes orosz Nyijaz Iljaszov ellen a nyolcaddöntőben.

Cirjenicset rövid idő alatt kétszer is megintették, majd két és fel perc elteltével az orosz ipponnal lezárt a meccset, és ezzel a magyar dzsúdós számára befejeződött az olimpia.

Cseh László döntős!!!!!

A nyolcadik idővel, de ez most nem fontos. A lényeg, hogy a magyar úszás elmúlt 20 évének egyik legnagyobb alakja pályafutása utolsó versenyén döntőt úszhat 200 vegyesen. Bravó!

Izguljunk Cseh Laciért!

Az ötödik olimpiáján szereplő Cseh László negyedik lett a 200 vegyes elődöntőjének első futamában.

Cseh pillangón nagyon erősen kezdett, világcsúcsrészidőn belül az első helyen állt, majd féltávnál is övé volt a legjobb részidő.

A mellúszás után a harmadik helyen fordult, majd 1:57.64 perces idővel negyedik lett. Jaj, de jó lenne, ha összejönne az a döntő!

Kapás: Kicsit sírtam a döntő után

Kicsit sírtam a döntő után. Nagyon csodálkozom, hogy ezzel az idővel ilyen messze voltam a dobogótól. Nem vigasztal, hogy közel jártam az egyéni csúcsomhoz, mert azt reméltem, be tudok menni 2:06 alá. Az viszont vigasztal, hogy teljesen kiúsztam magam

– nyilatkozta Kapás Boglárka, aki negyedik helyen végzett 200 pillangón.

Telegdynek nagyon ment a reggeli úszás

„Reggel életem legjobbja volt ez az úszás. Nem könnyű ilyenkor jól teljesíteni, de most sikerült. A döntőben bármi megtörténhet” – nyilatkozta Telegdy Ádám, aki 200 háton a negyedik legjobb idővel került a magyar idő szerint péntek hajnali fináléba.

Németh: Mindenkinek köszönöm, aki drukkolt nekem

„Nem vagyok csalódott, a benyúlás sajnos rosszul jött ki, pedig Popovicit megelőzhettem volna. Elégedett vagyok, ez volt az utolsó úszásom a tokiói olimpián, és örültem, hogy egyéni döntőben tudtam szerepelni. Nagyon jól sikerült a felkészülésem, a szerda reggeli, országos csúcsot jelentő úszás pedig még nagyobb motivációt jelent. Remélem, tudok még tovább javulni! Szeretném mindenkinek megköszönni, hogy drukkolt nekem. Hajrá, magyarok!” – nyilatkozta Németh Nándor, aki 8. lett 100 gyorson.

A 21 éves Németh már a legjobb nyolc közé jutással hatalmas bravúrt hajtott végre, ugyanis a klasszikus számban legutóbb éppen Tokióban, az 1964-es játékokon volt magyar döntős, akkor Dobay Gyula hetedik lett.

Kikapott a női tőrválogatott az olaszoktól

A magyar női tőrválogatott a várakozásoknak megfelelően kikapott az olaszoktól, így a folytatásban az 5-8. helyért folytathatja szereplését a csapatversenyben.

A viadalon nyolc együttes vesz részt, a Kreiss Fanni, Kondricz Kata, Pásztor Flóra összeállításban pástra lépő magyarok a negyeddöntőt jelentő első mérkőzésükön 45-32-re maradtak alul a jóval esélyesebb riválissal szemben. A következő ellenfél a francia-kanadai párharc vesztese – várhatóan az észak-amerikai gárda – lesz, magyar idő szerint 5.35-től

Majdnem lehozta kapott gól nélkül a meccsét a pólóválogatott

A magyar válogatott a papírformát érvényesítve 23-1-re legyőzte csütörtökön a dél-afrikai együttest a tokiói olimpia férfi vízilabdatornájának harmadik fordulójában.

A magyar válogatott az első fordulóban 10-9-re alulmaradt Görögország legjobbjaival szemben, majd 16-11-re kerekedett a házigazda japán együttes fölé. Az afrikai együttes az olaszoktól és amerikaiaktól is súlyos vereséget szenvedett, a csütörtöki találkozót 5-41-es gólkülönbséggel, pont nélkül várta.

Märcz Tamás csapata a nap első mérkőzését játszotta, a helyi idő szerint 10 órakor megkezdődött összecsapáson kötelező volt számára a győzelem. A keretből a csapatkapitány Varga Dénes maradt ki a frissessége fenntartása érdekében. Az előzetes terv az volt, hogy a két kapus, Nagy Viktor és Vogel Soma megosztva védi majd a kaput, félidei cserével.

A rivális védelmét három és fél perc után Manhercz Krisztián törte fel először, majd Hárai Balázs emberfórból, Manhercz pedig egy gyors támadás végén távolról volt eredményes. A nyitó felvonás végén Angyal Dániel kétszer is betalált centerből, ám második találata már a negyed végét jelző dudaszó után esett, így videózás után nem adták meg.

Czeglédi Zsolt / MTI

A második nyolc perc Vámos Márton góljával indult, blokkok mellett talált utat a kapuba a labda, Hosnyánszky Norbert váratlanul elvégzett szabaddobásával pedig már féltucat találatnál járt a magyar válogatott. Pásztor Mátyás életerős lökete és Manhercz megúszása után is nőtt a különbség, majd Jansik Szilárd ötméteresből megszerezte első gólját az olimpián. Hátul a kapuban kezdő Nagy Viktor kevés dolgát tökéletesen megoldotta, a kapujára tartó mind az öt lövést fogta, így kapott gól nélkül adta át helyét Vogel Somának.

A fordulást követően Erdélyi Balázs emberelőnyből szerezte a tizedik magyar találatot. Jansik kettős fórból, Manhercz pedig negyedik lövéséből negyedszer volt eredményes. Vogel kettős emberhátrányban is sikerrel őrizte a magyar kaput. Az ötkarikás újonc Mezei Tamás a kapunak háttal, víz alól csavarta be centerből első gólját Tokióban, Vámos ismét villant, majd Erdélyi – szintén centerből – fejezett be egy végletekig kijátszott akciót. Angyal nagy lövése, Erdélyi ziccere fért még bele a játékrészbe.

A záró negyed elején Pásztor is megszerezte második találatát, Vogelnek közeli lövést kellett hárítania, Vámos középről, hátulról, majd kapásból volt eredményes, utóbbi már a 20. magyar gól volt. Az első dél-afrikait Nicholas Rodda két perccel a végső dudaszó előtt szerezte meg, Manhercz ötödik találatával állította vissza a húszgólos különbséget. Ehhez a széthullott dél-afrikai védekezést kihasználva Pásztor ziccerből két találatot toldott hozzá. Így végül 22 gólos különbséggel sikerült megnyerni a mérkőzést úgy, hogy a mezőnyjátékosok közül egyedül Zalánki Gergő nem talált be.

A folytatásban várhatóan nehezebb dolga lesz a magyar válogatottnak, amely szombaton az Egyesült Államok ellen száll vízbe.

férfi vízilabda, A csoport, 3. forduló:

Magyarország – Dél-afrikai Köztársaság 23-1 (4-0, 5-0, 8-0, 6-1)
Tacumi Vízilabdaközpont, zárt kapus
gól: Manhercz 5, Pásztor, Vámos 4-4, Erdélyi 3, Angyal, Jansik 2-2, Hárai, Hosnyánszky, Mezei, illetve Rodda
gól/ötméteres: 1/1, illetve 0/0
gól/emberelőny: 7/9, illetve 1/6

Amerikai arany 100 gyorson, Németh Nándor a nyolcadik

Németh Nándor nyolcadik lett a 100 gyors döntőjében.

A magyar úszó nyolcadikként fordult, és maradt is ezen a helyen, 48.10 másodperces idővel csapott a célba, vagyis nem tudta megjavítani a Tokióban úszott országos csúcsát. Az aranyérmet az amerikai Caeleb Dressel nyerte 47.02-es olimpiai csúccsal.

Kapás negyedik 200 pillangón

Kapás Boglárka negyedik lett 200 pillangón.

A világ- és Európa-bajnok Kapás kicsit lassabban kezdett a döntőben, mint az elődöntőben, majd féltávnál 1:00.99-cel az ötödik helyen fordult. A kínai Csang Jü-fej nagyon elment, a világcsúcsra hajtott, ez végül nem lett meg, csak az olimpiai rekord (2:03.86). A két amerikai, Smith és Flickinger vitte el az ezüstöt és a bronzot, Kapás pedig 2:06.53-mal, az egyéni csúcsától mindössze három századdal elmaradva negyedik lett.

Kovács Tamás / MTI

Telegdy a negyedik legjobb idővel döntős

Telegdy Ádám a csütörtöki elődöntőből bejutott a pénteki fináléba 200 méter háton. A 2019-ben világbajnoki hetedik magyar 1:56.19 perccel futamában másodikként csapott a célba, és eredménye összességében a negyedik legjobb volt. Telegdy mindössze két századdal maradt el az egyéni csúcsától, melyet az idei Európa-bajnokságon úszott a Duna Arénában.

A szám fináléját pénteken – közép-európai idő szerint – 3.50-kor rendezik.

Ez kezd csúnya lenni

Batini 5-3-ra verte Kreiss Fannit, így hat asszó után 25-13-ra vezetnek az olaszok a női tőrözők csapatversenyében. A tét az elődöntő.

Pétervári-Molnár Bendegúznak marad a B döntő

Evezésben férfi egypárban Pétervári-Molnár Bendegúz 5. lett az elődöntős futamában, így pénteken a B döntőben versenyezhet. Az A döntőhöz az első háromban kellett volna végeznie.

Ez talán enyhíti a magyar cselgáncsos csalódottságát

Japánban a dzsúdó nemzeti sport, ahogy egy magyar kolléga találóan megjegyezte, az az ő vízilabdájuk. Mi sem bizonyítja ezt jobban, hogy az egyik boltba belépve beszélgetni kezdtünk az egyik eladóval, aki érdeklődött, honnan jöttem, majd utána arról, hogyan állnak a magyarok. Épp azt ecseteltem neki, hogy ha eddig még nem látta Milák Kristófot úszni, mindenképp keressen rá, mert még úgy is képes olimpiai csúccsal megnyerni a 200 pillangó döntőjét, hogy kis híján lekéste a versenyt.

Kapcsolódó
Milák Kristófnak még fel kell dolgoznia az olimpiai győzelmét
Edzője, Selmeci Attila szerint a magyar klasszis láthatóan nem találta a helyét az aranyérem megnyerése után, úgyhogy hagyni kell kicsit leülepedni a dolgokat.

Nem meglepő módon ő inkább a cselgáncsot követi, majd kisebb meglepetésemre megjegyezte: nagyon kedveli Karakas Hedvig stílusát, sajnálja, hogy nem sikerült számára jól ez a mostani olimpia.

Karakas számára elég rövidre sikerült a tokiói kaland, a magyar cselgáncsozó ugyanis már az első mérkőzését elveszítette a nők 57 kilogrammos mezőnyében.

Nem erre számítottam, kell egy kis idő, hogy feldolgozzam a történeteket

mondta a kiesése után a Nemzeti Sportnak, hozzátéve, hogy úgy érezte, mindent megtett a felkészülés során és semmi előjele nem volt annak, hogy ilyen korán befejezi. A világbajnoki bronzérmes, tavaly Európa-bajnoki címet nyert, 31 éves dzsúdósnak ez a mostani volt a harmadik olimpiája:

  • Londonban az ötödik lett (vigaszágról a bronzmérkőzésig jutott),
  • Rióban pedig a hetedik.

A magyar cselgáncsozók egy érmet már biztosan magukkal visznek Tokióból, Tóth Krisztián a 90 kilogrammos mezőnyben ért oda a dobogóra. Óriási utat tett meg a sportoló, aki 2016-ban még arról beszélt, hogy agyonnyomja az olimpia terhe, most viszont saját bevallása szerint is olyan felszabadultan tudott dzsúdózni, amire talán még nem is volt példa pályafutása során.

Telegdy nagyot úszott

A 200 hát első előfutamban Telegdy Ádám 1:56.19 perces idővel második lett, ennek elégnek kell lennie a döntőhöz!

Kovács Tamás / MTI

Nem állt ki Cirjenics ellenfele

Cirjenics Miklós mérkőzés nélkül bejutott a nyolcaddöntőbe a 100 kilogrammosok között csütörtökön a tokiói olimpia cselgáncstornáján.

Az Atomerőmű versenyzője – aki 11 érmet gyűjtött Grand Slam- és Grand Prix-viadalokon – a 32 között Jevgenijs Borodavkóval csapott volna össze. A 34 éves lett dzsúdós legnagyobb sikereként három Eb-bronzérmet szerzett, az egymás elleni mérlegükben pedig 2-1-re a magyar vezetett, legutóbb 2017-ben találkoztak.

Negyedik mérkőzésük ezúttal elmaradt, mivel már a verseny rajtja előtt megjelent a belső információs rendszeren, hogy Borodavko nem áll ki a találkozóra. A 31 éves paksi versenyzőre a nyolcaddöntőben a világbajnoki ezüst- és bronzérmes orosz Nyijaz Iljaszov vár, akivel 1/1-re áll a győzelmi mutatója.

A héttagú magyar dzsúdós csapatból Cirjenics az utolsó, aki tatamira lép.

Ez túl sima volt

Errigo 6-0-ra verte Kondricz Katát, így két pár után 10-5-re vezetnek az olaszok a női tőrözők csapatversenyének negyeddöntőjében.

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik