Élő Olimpia 2021 – Friss hírek

Hosszú Katinka kiesett, Mohamed Aida rekorder lett, a kézis lányok újra kikaptak – csütörtöki hírfolyam az olimpiáról

MTI/Illyés Tibor
MTI/Illyés Tibor
  • A tokiói olimpia 6. versenynapját a férfi pólósok kezdték, akik Dél-Afrika ellen szálltak vízbe, és 23-1-re nyertek.
  • Az úszóknál Kapás Boglárka 200 pillangón a negyedik helyen végzett, Németh Nándor 100 gyorson nyolcadik lett. A harmadik döntősünk a 4×200-as gyorsváltó volt, amely heteddiként zárt.. Telegdy Ádám a negyedik legjobb idővel fináléba jutott 200 háton, Cseh László pedig élete utolsó futamát a 200 vegyes döntőjében teljesíti majd.
  • A vívóknál a női tőrcsapat kikapott az olaszoktól, majd az első helyosztón Kanada ellen is, végül Egyiptom legyőzésével 7. lett. Az utolsó meccsen szerepet kapott Mohamed Aida is, akinek beválogatása ellen nyílt levélben tiltakoztak a csapattársai.
  • Evezésben Pétervári-Molnár Bendegúz férfi egypárban az elődöntőben szerepelt, ahol ötödik lett, így pénteken a B döntőben evez majd.
  • A cselgáncsozók 100 kilós kategóriájában Cirjenics Miklós lett ellenféllel kezdett volna, de Jevgenijs Borodavko nem állt ki a meccsre. A 16 között a világbajnoki ezüst- és bronzérmes orosz Nyijaz Iljaszov ipponnal verte Cirjenicset, akinek ezzel véget ért a verseny.
  • Folytatták  vitorlázóink is, akik közül Berecz Zsombor áll a legjobban: csütörtökön előbb a hatodik, majd a hetedik helyen ért célba, ezzel egyet visszacsúszott szerdai pozíciójához képest, és jelenleg harmadik.
  • A női kézilabdázók gyenge játékkal 38-31-re kikaptak az Orosz Olimpiai Csapattól, és három fordulót követően nincs pontjuk.
  • A tornászok női egyéni összetett döntőjében Kovács Zsófia a 14. helyen zárt.

Öt találat hiányzik

Kondricz Kata 5-1-es győzelme révén 40-24-re vezet a női tőrcsapat Egyiptom ellen.

Döntetlen lett Mohamed Aida asszója

5-5-re végzett az egyiptomi Yara Elsharkawy ellen. 35-23-ra vezet a magyar csapat. Kondricz Kata folytatja, ellenfele Mariam Elzoheiry lesz, vagyis az egyiptomiak is bevetik a tartalékot.

Jön Mohamed Aida!

A tőrvívónak ez a hetedik olimpiája, amivel rekorder a magyar sportolók között. A beválogatása nagy vihart kavart, mert a társak nyílt levelet írtak, hogy nem akarnak Mohameddel egy csapatban lenni.

Hidegrázós, ahogy a fidzsi rögbisek sírnak himnuszuk alatt

A rögbisek nem tartoznak a puhány gyerekek közé, finoman fogalmazva. A többségében 90-100 kilogram feletti izomkolosszusok meccs közben olyan energiával ugranak egymásnak, mint a csatázó szarvasbikák. Éppen ezért elképesztően megható, ahogy a hetes rögbi olimpiai döntője előtt a Fidzsi-szigetek válogatottjának méretes legényei sírva, könnyezve hallgatták nemzetük himnuszát.


Az Új-Zéland elleni döntőt eztán a 19-12-es első félidő után 12-27-re nyerte meg Fidzsi-szigetek. Az alig 900 ezer fős óceániai ország rögbisei a 2016-os, riói olimpián nyerték az állam első olimpiai érmét, akkor Angliát 43-7 arányban darálták le a döntőben.

Az sem semmi, ahogy a szerdai címvédés után összekapaszkodva énekeltek.

Történelmi San Marinó-i érem

A spotlövőknél női trapban Alessandra Perilli lett a bronzérmes. Ez San Marino első olimpiai érme! Az arany a szlovák Zuzana Rehak Stefecekováé lett.

női trap:

1. Zuzana Rehak Stefecekova (Szlovákia) 43 korong – olimpiai rekord
2. Kayle Browning (Egyesült Államok) 42
3. Allessandra Perilli (San Marino) 29

Újra páston a tőrcsapat

Az olaszok és a kanadaiak elleni vereség után a magyar tőrcsapat a 7. helyért vív. Az ellenfél Egyiptom, amely az orosz csapattól 45-21-re, Japántól 45-27-re kapott ki.

Nem áll jól Major Veronika szénája

Major Veronika a 42. helyen áll a női sportpisztolyosok között a tokiói olimpia csütörtöki versenynapján rendezett pontlövészet után. A 24 éves keszthelyi lövő az alapverseny első felében jóval tudása alatt teljesített, 281 körös eredményével csupán két riválisát tudta maga mögé utasítani.

A fináléba kerüléshez az első nyolc között kell végezni. A szám alapversenyének második felét, az ugyancsak 30 lövéses rapid szakaszt pénteken közép-európai idő szerint 2 órától rendezik. A döntőre szintén pénteken, 7 órakor kerül sor az Aszaka Lőtéren.

A pólókapitány szerint elérte a célját a KO-eredményt hozó meccs

„Azt, amit szerettem volna a meccstől, megkaptam: lőjünk sok gólt, gyorsan vezessük a támadásokat és jó százalékkal értékesítsük a helyzeteket. Fontos szempont volt az is, hogy kevés gólt kapjunk, átlátható és egyértelmű legyen a védekezés” – értékelt az M4 Sportnak Märcz Tamás, a Dél-Afrikát 23-1-re legyőző pólóválogatott szövetségi kapitánya. Märcz hozzátette, mivel pörgősek voltak a felúszások, ezek kiváltották a meccs edzés jellegét.

Özönlenek a szívek, az ölelések és a lájkok Hosszú Katinkára

Miközben tokiói szereplése, és a 200 pillangóról való visszalépése után sokan negatívan ítélik meg, kirívó esetekben még mocskolják is a háromszoros olimpiai bajnokot, a közösségi oldal értékmérője összességében erősen pozitív irányba mutat.

Kapcsolódó
Hosszú Katinkát többen szeretik, mint nem
Miközben tokiói szereplése, és a 200 pillangóról való visszalépése után sokan negatívan ítélik meg, kirívó esetekben még mocskolják is a háromszoros olimpiai bajnokot, a közösségi oldal értékmérője erősen pozitív irányba mutat.

Pech mindenkinek: elmarad az olimpia egyik legjobban várt összecsapása

Pozitív eredményt hozott a világbajnok rúdugró, Sam Kendricks koronavírustesztje, így

már azelőtt véget ért számára az olimpia, hogy elkezdődött volna.

A férfimezőnyben a selejtezőket július 31-én, a döntőt pedig augusztus 3-án tartják. A 28 éves amerikai 2017-ben és 2019-ben világbajnok volt, a 2016-os riói olimpián pedig harmadik helyen végzett. A világcsúcstartó Mondo Duplantis küzdelme alighanem az atlétikai program egyik legkiemelkedőbb küzdelme lett volna.

Michal CIZEK / AFP

Kendricks pozitív tesztje miatt nemcsak az amerikai csapat pár tagjának kellett elkülönülnie. Az Eurosport cikke szerint a komplett ausztrál válogatott így tett, mivel Kurtis Marschall együtt edzett az amerikaival.

Vívhat-e Mohamed a tőrcsapat utolsó meccsén?

„Meghúzódtam az első meccsen, és ez eléggé akadályozott most is. A Kanada elleni mérkőzésre 50-50 százalék eséllyel mentünk fel, de erősebbek voltak, jobban vívtak, hogy miért, nem tudom” – nyilatkozta Kreiss Fanni a női tőrcsapat Kanada elleni vereség után, amivel eldőlt, hogy magyar idő szerint 8 óra 10 perckor Egyiptommal vív a magyar csapat a 7. helyért.

Az MTI-nek arra a kérdésére, hogy az összeállításban várható-e csere az utolsó összecsapásra, Kreiss azt mondta, leülnek és átbeszélik, hogy legyen tovább.

A válogatott negyedik tagja a magyar olimpiai küldöttség egyik zászlóvivője, Mohamed Aida. Amennyiben a 45 esztendős vívó lehetőséget kap, úgy magyar rekorderként hetedszer vesz részt nyári játékokon. Az 1993-ban világbajnoki második, 2007-ben csapatban Európa-bajnok Mohamed egyéniben a 2004-es, csapatban az 1996-os és 2008-as olimpián negyedik volt.

Emlékezhetünk, hogy a többi csapattag nyílt levélben tiltakozott, hogy nem szeretnék, ha Mohamed utazna ki az olimpiára.

Kapcsolódó
Nyílt levélben tiltakoznak a csapattagok, amiért Mohamed Aida bekerült az olimpiai válogatottba
A sportoló a hetedik olimpiájára készülne, de a társak szerint újra kellene tárgyalni a döntést.

Késely: Bárki bármit mond, ez szép eredmény

A hetedik helyen végzett a 4×200 méteres magyar női gyorsváltó.

A magyarok a csütörtöki döntőben Jakabos Zsuzsanna, Veres Laura, Késely Ajna, Kapás Boglárka összeállításban szerepeltek, azaz Verrasztó Evelynt az egy órával korábban 200 méter pillangón negyedik Kapás váltotta az előfutamhoz képest. A négyes a franciákat megelőzve 7:56.62 perccel ért a célba.

„A cél a döntő volt, ez már csak a bónusz. Élmény lett volna, ha vannak nézők” – fogalmazott Jakabos Zsuzsanna, akinek szavaira Veres úgy reagált, neki így is élmény volt.

Bárki bármit mond, ez szép eredmény, ráadásul Bogi 200 pillangó után vállalta, jómagam pedig a 800 méter gyors előtt vagyok

– mondta Késely, amihez Kapás annyit fűzött hozzá, a döntője után nagyon fájt neki ez az úszás, ennek ellenére örül, hogy elvállalta a váltóbeli szereplést.

A fináléban a kínaiak 7:40.33 perces világcsúccsal győztek, de a második helyezett amerikaiak és a harmadik ausztrálok is a 7:41.50-es régi rekordon belüli eredménnyel zártak.

Spanyol kézigyőzelem a magyarok csoportjában

A spanyol válogatott 27-23-ra legyőzte Brazíliát a tokiói olimpia női kézilabdatornájának csütörtöki játéknapján.

A magyarokkal azonos, B csoportban szereplő együttesek összecsapását a dél-amerikaiak kezdték jobban, akik az első félidő közepén négy góllal megléptek. A spanyolok a szünet előtt már átvették a vezetést, és a második felvonás első szakaszában 5-1-es etappal 18-14-re elhúztak.

Ebből az előnyükből sokáig megéltek, és bár a brazilok feljöttek egy gólra (20-21), a hajrá ismét a spanyoloknak sikerült jobban. Az A csoportban a hollandok szoros első félidőt követően magabiztosan verték Angolát, és három kör után is hibátlanul állnak.

Eredmények, kézilabda (Jojogi Nemzeti Sportcsarnok):

női torna, 3. forduló:
B csoport:
Spanyolország – Brazília 27-23 (13-13)

 

A csoport:
Hollandia – Angola 37-28 (17-15)

Kikapott a tőrcsapat Kanadától

Kanada nagyon simán, 45-33-ra verte a magyar női tőrcsapatot. A 7-8. helyért Egyiptom lesz az ellenfél 8.10-től.

Illyés Tibor / MTI

Cirjenics kiesésével befejezte a magyar dzsúdós csapat

Cirjenics Miklós kiesett a nyolcaddöntőben a 100 kilogrammosok között csütörtökön a tokiói olimpia cselgáncstornáján.

Az Atomerőmű versenyzője – aki 11 érmet gyűjtött Grand Slam- és Grand Prix-viadalokon – a 32 között Jevgenijs Borodavkóval csapott volna össze, a 34 éves, háromszoros Eb-bronzérmes lett dzsúdós azonban nem áll ki a találkozóra. Így Cirjenics hivatalosan ippon-győzelmet aratott.

A 31 éves paksi versenyzőre a nyolcaddöntőben a világbajnoki ezüst- és bronzérmes orosz Nyijaz Iljaszov várt, akivel kétszer találkozott, egyszer legyőzte, egyszer pedig kikapott tőle.

A nyolcaddöntő az orosz rohamaival kezdődött, alig telt el egy perc, és Cirjenicset már kétszer intette a bíró. A második után a magyar dzsúdós szépen földre vitte Iljaszovot, és úgy tűnt, hogy a földharcban akciót tud csinálni, de végül állásból folytatták.

Másfél perc volt hátra a mérkőzésből, amikor az orosz cselgáncsozó ippont érően eldobta Cirjenicset, aki a vereséggel kiesett.

„Az volt a taktika, hogy két percig fárasztom őt. Volt két indulásom, az elsőt elég veszélyesnek éreztem, egy fojtáshelyzet is kialakult. A másodikat megkontrázta, ennyi történt. Ilyen a sport” – összegzett a második olimpiáján induló Cirjenics. Hozzátette, azt érezte, hogy pariban volt Iljaszovval.

Az elmaradt első meccsről úgy vélekedett, az is egy ki-ki mérkőzés lett volna, bár a lett dzsúdós nem olyan magasan jegyzett, mint az orosz.

Az utóbbi időben nem nagyon találtam magam, ez volt talán az a verseny, amikor a bemelegítésnél is azt éreztem, hogy jó formában vagyok. Ebben talán több volt

– nyilatkozott.

Ezzel a héttagú magyar dzsúdós csapat befejezte szereplését Tokióban. Tóth Krisztián (90 kg) bronzérmet szerzett, Pupp Réka (52 kg) ötödik lett, Csernoviczki Éva (48 kg), Karakas Hedvig (57 kg), Özbas Szofi (63 kg), Ungvári Attila (81 kg) és Cirjenics Miklós (100 kg) helyezetlenül zárt.

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik