- Úszásban történelmi versenynapunk volt, hiszen Cseh László utoljára ugrott medencébe. A 200 vegyes döntőjében második helyen fordult féltávnál, a mellúszásánál viszont visszacsúszott a hetedik helyig, ez lett a végső helyezése is. Telegdy Ádám 200 háton ötödik helyen zárt, míg a 100 pillangó elődöntőjéből Milák Kristóf továbbjutott, ráadásul olimpiai csúcsot úszott (50.31), amit aztán három perccel később Caeleb Dressel megjavított 49.71-re. Sajnos Szabó Szebasztián nem jutott fináléba. Tizedik időt úszta, így szintén lemaradt a női 200 hát döntőjéről Burián Katalin. Lobanovszkij Maxim 50 méter, Gyurta Gergely és Kalmár Ákos 1500 méter gyorson szerepelt, de egyikük sem jutott tovább, ahogyan a Bohus Richárd, Takács Tamás, Kós Hubert, Holoda Péter összeállítású 4×100 méteres vegyesváltó sem, amely tizenharmadikként zárt.
- Időrendben Pétervári-Molnár Bendegúz B döntője nyitotta a napot, egypárevezősünk negyedik helyen ért célba a futamában, amivel tizedik helyen zárt.
- Az olimpia pénteki napján megkezdték szereplésüket az atléták is. A női súlylökés selejtezőjében Márton Anita nem jutott döntőbe, végül csak a 21. lett. Koroknai Máté 400 gáton indult és egyéni csúcsától mindössze egy tizeddel elmaradva, 49.80 mp alatt ért célba, ezzel a második legjobb kieső lett, a 26. helyen végzett. Bartha-Kéri Biankát a 800 méteres síkfutás selejtezőjében egy kis lökdösődés megakadályozta az előretörésben, végül egy ír futót megelőzve, hatodikként ért célba 2:02.82 perccel és kiesett.
- Vitorlázóink közül Érdi Mária és Vadnai Benjámin is befejezte a tokiói versenyt. Előbbi Laser Radialban a 13., utóbbi Laser Standardban a 18. helyen zárt.
- A sportlövő Major Veronika a pénteki rapid részben javított, de így is kiesett, mivel 35. helyen végzett a női sportpisztolyosok között.
- A női pólócsapatunk Japánnal mérkőzött, és ha nehezen is, de nyert 17-13-ra, így már negyeddöntős.
Miért forradalmi Simone Biles visszalépése?
A tornasportok koronázatlan királynője, a négyszeres olimpiai és 19-szeres világbajnok Simone Biles váratlanul visszalépett a tokiói játékok csapatversenyétől, később azt is bejelentette, hogy az egyéni összetettben sem indul.
Biles a keddi csapatversenyen csak az első szeren tornázott, a 13,766 pontra értékelt ugrása után döntött a visszalépés mellett. Azt mondta azért, mert a mentális egészségére kellett koncentrálnia.
Az osztrák Der Standard írásában nagyra értékelte a sportoló önerejét, azt, hogy belátta pszichés problémáit, és úttörő lépésként képes volt behúzni a vészféket és lemondani a szereplést.
A sportoló – akinek páratlan testkontrollja van a levegőben – ugrás közben érezhette, hogy valami nincs rendben.
Azt kellett tennem, ami nekem a legjobb, nem kockáztathattam az egészségem. Egy igazán stresszes napom volt, volt. Remegtem, nem tudtam aludni. Sohasem éreztem magam így verseny előtt. Nem akartam, hogy ez az állapotom a csapat érmébe kerüljön
– mondta Biles, aki azt mondta, az elmúlt időszakban hihetetlen nyomás alatt élt.
„Volt néhány nap, amikor mindenki írt a Twitteren, és az egész világ terhét éreztem a vállamon.”
A klasszis a sajtóban tett egy olyan nyilatkozatot, amely sportoló szempontból abszolút úttörő jellegű volt.
A mentális egészség az első!
Az, hogy a sportolók bizonyos része pszichológiai problémákkal küzd, nem ismeretlen.