Élő Olimpia 2021 – Friss hírek

Hosszú visszalépett a 200 pillangótól, kizárták a 4×200-as gyorsváltónkat – keddi hírfolyam

MTI/Kovács Tamás
MTI/Kovács Tamás
  • Vas Kata Blanka negyedik helyen végzett a hegyikerékpárosok női versenyében. A mindössze 19 esztendős versenyző ugyan remek rajtja után egy csúszás miatt visszacsúszott a 10. helyig, a végéig nem lassult és a 4. helyig tudott feljönni.
  • Bragmayer Zsanett a 12. helyen végzett a női triatlonosok versenyében kedden a tokiói olimpián, amelynél jobban magyar női triatlonos még nem ért el ötkarikás játékokon. A versenynap másik magyarja, Kovács Zsófia nem tudta befejezni a versenyt.
  • Úszásban Milák Kristóf és Kenderesi Tamás is bejutott 200 méter pillangón a döntőbe, Milák 1:52-es idővel, Kenderesi pedig futamában másodikként ért célba. Hosszú Katinka is döntőbe jutott, de nagyon kínkeservesen, csak hetedik idővel jött össze a finálé.
  • A háromszoros olimpiai bajnok úszó később visszalépett a 200 pillangótól, mert nem tudott regenerálódni. Így Rióhoz hasonlóan Jakabos Zsuzsannától vette el a helyet, aki így csak a 4×200-as gyorsváltóban úszik. Kapás Boglárka a harmadik előfutamban második lett, összesítésben pedig az ötödik helyen jutott tovább az elődöntőbe. Németh Nándor bejutott az elődöntőbe 100 méter gyorson, Szabó Szebasztián pedig a 20. helyen végzett a számban. A 4×200-as gyorsváltónkat kizárták, amiért Kozma Dominik túl korán ugrott medencébe.
  • A cselgáncsozóknál az Eb-bronzérmes Ungvári Attila (81 kg) kikapott az első mérkőzésén Mohamed Abdelaal ellen. Később a korosztályos olimpiai, világ- és Európa-bajnok Özbas Szofi (63 kg) első meccsét megnyerte, azonban az olasz Maria Centracchio ellen ipponnal kikapott.
  • Újra pályára lépett a női kézilabda-válogatott, amely kiábrándító játékkal 33-27-re vereséget szenvedett Brazília ellen.
  • Tollaslabdában a férfiaknál Krausz Gergely kikapott 2-0-ra az orosz Szergej Siranttól, a nőknél Sárosi Laura viszont első mérkőzése után részleges Achilles-ín szakadást szenvedett és kénytelen volt visszalépni a további szerepléstől.
  • A légpuskások vegyescsapat-versenyében hetedik helyen végzett a Mészáros Eszter, Péni István kettős. A szám most mutatkozott be a játékokon.
  • A Finndingiben szereplő, titkos aranyesélyesnek számító Berecz Zsombor másodikként zárta mindkét keddi futamot, így összetettben is a második helyről várja a szerdai folytatást. Laser Standardban Vadnai Benjamin a korábbi 15. és 16. helye után a keddi harmadik futamában 18. lett, hat futam után összesítésben pedig a 17. helyen áll. A Laser Radialban induló, korosztályos világ- és Európa-bajnok Érdi Mária hat futam után a 14. helyről várja a folytatást.
  • Férfi vízilabdázóink is medencébe ugrottak, az első csoportmeccsen vereséget szenvedő együttes a házigazda japánok ellen az első két negyedben megizzadt ugyan, de végül 16-11-re győzni tudott.

Feltámadtak a spanyol női kézisek

Azok után, hogy két napja súlyosnak mondható, hétgólos vereséget szenvedett a spanyol női kézilabda-válogatott Svédországtól, kedden 28-25-re megverte a magyarokat legyőző franciákat.

A spanyolok legeredményesebb játékosa Carmen Martín volt hat góllal.

Női kézilabda, 2. forduló

A csoport
Norvégia – Angola 30-21 (15-10)

 

korábban:
Hollandia – Dél-Korea 43-36 (19-15)
Japán – Montenegró 29-26 (14-13)

 

Az állás:
1. Norvégia 4 pont (69-48)
2. Hollandia 4 (75-57)
3. Japán 2 (50-58)
4. Montenegró 2 (59-51)
5. Dél-Korea 0 (63-82)
6. Angola (43-63)

 

B csoport
Spanyolország – Franciaország 28-25 (12-12)

 

korábban:
Brazília – Magyarország 33-27 (17-11)
Svédország – Oroszország 36-24 (15-9)

 

Az állás:
1. Svédország 4 pont
2. Brazília 3
3. Spanyolország 2 (52-56)
4. Franciaország 2 (55-57)
5. Orosz olimpiai csapat 1
6. Magyarország 0

Debrecenből indultak, elődöntőbe jutottak

A debreceni pótselejtező megnyerésével kijutott belga férfi válogatott közvetlenül az elődöntőbe került 3×3-as kosárlabdában.

A kvótáról döntő debreceni fináléban júniusban a magyarokat legyőző belga csapat mellett a szerbek kerültek rögtön a négy közé – ezek végeztek a csoportkör első két helyén –, míg az oroszok és a lettek a negyeddöntőben aratott sikerükkel jutottak oda.

A nőknél a debreceni döntőben a magyarokat egy utolsó másodperces kosárral verő olasz válogatott kikapott a negyeddöntőben Kínától.

3×3-as kosárlabda, negyeddöntő

Férfiak
Oroszország – Hollandia 21-19
Lettország – Japán 21-18

 

Az elődöntőben:
Szerbia – Oroszország
Belgium – Lettország

 

Nők
Kína – Olaszország 19-13
Franciaország – Japán 16-14

 

Az elődöntőben:
Oroszország – Kína
Egyesült Államok – Franciaország

Német arany a díjlovaglók csapatversenyében

A németek nyerték a díjlovaglók keddi csapatversenyét: Dorothee Schneider (Showtime nyergében), Isabell Werth (Bella Rose) és Jessica von Bredow-Werndl (Dalera) az Egyesült Államok és Nagy-Britannia legjobbjait előzte meg.

Ebben a szakágban a németek a 14. olimpiai aranyukat gyűjtötték be, Werth pedig hetedszer lett bajnok. Az 52 éves klasszis már az 1992-es barcelonai játékokon is nyert.

Díjlovaglás, csapatverseny

1. Németország (Dorothee Schneider, Isabell Werth, Jessica von Bredow-Werndl) 8178 pont
2. Egyesült Államok (Adrienne Lyle, Steffen Peters, Sabine Schut-Kery) 7747
3. Nagy-Britannia (Carl Hester, Charlotte Fry, Charlotte Dujardin) 7723

Kanadai siker súlyemelésben

A kanadai Maude Charron győzött í női súlyemelők 64 kilogrammos súlycsoportjában.

A 28 éves sportoló idén pán-amerikai bajnokságot nyert, korábbi legjobb eredménye viszont egy 2017-es szakításezüst volt, amelyet az az évi világbajnokságon szerzett.

Mostani sikeréhez az is kellett, hogy a sportág vezető hatalmának számító Kína ebben a súlycsoportban nem indított versenyzőt.

Súlyemelés, női 64 kg

1. Maude Charron (Kanada) 236 kg (szakítás: 105 kg, lökés: 131 kg)
2. Giorgia Bordignon (Olaszország) 232 (104, 128)
3. Ven-Huej Csen (Tajvan) 230 (103, 127)

Odacsaptak az észtek női párbajtőrben

Az észtek nyerték a női párbajtőrözők keddi csapatversenyét, ezzel az első érmüket szerezték ebben a szakágban azóta, hogy a női párbajtőr 1996-ban felkerült az olimpiák műsorára, és az első aranyukat a diszkoszvető Gerd Kanter 2008-as pekingi győzelme óta. A második helyen Dél-Korea, a harmadikon Olaszország végzett.

A magyar párbajtőrcsapat nem jutott ki.

Női párbajtőr, csapat

Negyeddöntő
Kína – Hongkong 44-32
Olaszország – Oroszország 33-31
Észtország – Lengyelország 29-26
Dél-Korea – Egyesült Államok 38-33

 

Elődöntő
Észtország – Olaszország 42-34
Dél-Korea – Kína 38-29

 

A 3. helyért
Olaszország – Kína 23-21

 

Döntő
Észtország – Dél-Korea 36-32

 

Végeredmény
1. Észtország (Julia Beljajeva, Katrina Lehis, Erika Kirpu, Irina Embrich)
2. Koreai Köztársaság (Csoj In Dzsong, Kang Jung Mi, Szong Sze Ra, Li Hje In)
3. Olaszország (Federica Isola, Rossella Fiamingo, Mara Navarria, Alberta Santuccio)

Hazai arany softballban

A házigazda japán válogatott nyerte a tokiói olimpia softballtornáját, miután a keddi fináléban 2-0-ra legyőzte az amerikai csapatot. A két együttes hétfőn, a csoportkör utolsó fordulójában is találkozott, akkor még az amerikaiak örülhettek.

A japánok ezzel gyakorlatilag megvédték címüket, ugyanis amikor a sportág legutóbb szerepelt az olimpia műsorán, 2008-ban, akkor is ők győztek. A bronzérem a kanadaiak nyakába került.

Softball

Döntő
Japán – Egyesült Államok 2-0

 

Bronzmérkőzés
Kanada – Mexikó 3-2

25 éve követtek el merényletet az atlantai olimpián.

1996. július 27-én csőbomba robbant az atlantai aranyolimpia helyszínén. A két halálos áldozatot követelő merénylet volt a második, olimpiai játékok alatt elkövetett terrorcselekmény, az 1972-es müncheni túszdráma után.

Kapcsolódó
„Bomba van a Centenáriumi Parkban, 30 percetek maradt” – 25 éve történt az atlantai merénylet
1996. július 27-én csőbomba robbant az atlantai aranyolimpia helyszínén.

Kalmárnak az úszás jólesett, de az időnek nem örül

Kalmár Ákos a 22. helyen zárt 800 méter gyorson A 21 éves magyar versenyző 7:55.85 perces idővel teljesítette a távot.

„Jólesett az úszás, de az időnek nem örültem, így elégedett sem vagyok. Nem vagyok nagy hajrás, de azt most egész jónak éreztem, mivel az utolsó 100-on végig tudtam lábazni. Úgy tűnik, utazósebességnek gyorsabb tempó kell” – nyilatkozta Kalmár a futam után.

Visszalépett a világ legjobb tornásza a csapatversenytől

Az amerikai Simone Biles visszalépett a női tornászok csapatversenyének döntőjétől.

Biles 13.766 pontot ért el ugrásban, majd kivonult az arénából. Később bekötözött lábbal tért vissza, valószínűleg megsérülhetett.

Lionel BONAVENTURE / AFP

Ez volt a legrosszabb pontszáma eddig az olimpiákon. A versenyben lévő mindhárom orosz tornász és csapattársai is jobb eredményt értek el.

Biles az elmúlt kilenc évben minden versenyén megnyerte az egyéni összetettet, így jelenleg négyszeres olimpiai és 19-szeres világbajnoknak mondhatja magát.

Legközelebb csütörtökön kellene versenyeznie, akkor védhetné meg egyéniben a címét.

Sokallod a magyar aranyérmesek 50 milliós jutalmát? Ehhez mit szólsz?

A Fülöp-szigetek első olimpiai bajnoka, a súlyemelő Hidilyn Diaz közel 200 millió forintnak (32,79 millió peso) megfelelő összeget kap tokiói aranyérméért.

A női 55 kg-os kategóriában nyertes sportoló alaposan megdolgozott a sikerért, ugyanis az elmúlt másfél évben a pandémia miatt családjától távol, Malajziában készült az ötkarikás játékokra.

Kapcsolódó
Kálnoki: Nem ismerek olyan magyar sportolót, akit kifejezetten az olimpiai életjáradék motiválna
A nagyvilágban tízmilliós nagyságrendű azoknak a sportolóknak a száma, akik már gyermekkoruktól olimpiai részvételről, olimpiai bajnoki címről álmodnak. Közülük kevesen érik el céljaikat.

„Az otthonunk felrobbant az örömtől, kiabáltunk, néhányan sírtak is” – mondta Emelita Diaz lánya sikeréről az AFP francia hírügynökségnek.

Az ország második legnagyobb szigetén, Mindanaón élő családnak a jövőben vélhetően nem lesznek anyagi gondjai, ráadásul egy ingatlanokkal foglalkozó cég egy 14 millió peso (85 millió forint) értékű házat is felajánlott Diaznak.

„Köszönjük Fülöp-szigetek első olimpiai aranyérmét, nagyon büszkék vagyunk rád!” – üzent a súlyemelőnek közösségi oldalán az ország talán legismertebb sportolója, az ökölvívó Manny Pacquiao.

A szigetország sportolói ezt megelőzően tíz dobogós helyet szereztek az olimpiákon úszásban, ökölvívásban, atlétikában, valamint – épp Diaz révén Rióban egy ezüstöt – súlyemelésben.

Vas Kata Blanka: Szerintem holnapra el is felejtik az emberek ezt

A 19 éves magyar lány rendkívüli teljesítményéhez rendkívüli szerénység dukál! Mutatjuk, a Magyar Olimpiai Bizottság online sajtótájékoztatóján mit mondott a hegyikerékpárban meglepetésnegyedik Vas Kata Blanka.

Kapcsolódó
Vas Kata Blanka: Szerintem holnapra el is felejtik az emberek ezt az eredményt
A Magyar Olimpiai Bizottság video-sajtótájékoztatót tartott, ahol a nap szenzációját okozó Vas Kata Blankát, a 19 évesen, újoncként olimpiai negyedik helyezett hegyikerékpárost kérdezhették a magyar média képviselői.

Kozma: Úgy látszik, az olimpiát nem csak én nem akarom, hanem ő sem akar engem eléggé

Nagyon akartam menni. Úgy látszik az olimpiát nem csak én nem akarom, hanem ő sem akar engem eléggé. A csapat megcsinálta, amit elvártunk tőle, elvártunk magunktól. B csapattal álltunk fel, és ebben én vagyok a leginkább B-s. Ebben a négyesben nekem kellett volna jobbat úszni

– nyilatkozta a 4×200-as gyorsváltó futama után Kozma Dominik, akinek a rossz váltása kizárást ért. Kozma 14 századdal váltott előbb, a toleranciahatár 3 század.

A négyesből a legjobb időt az utolsó ember, Márton Richárd úszta, aki azért is volt nagyon-nagyon csalódott, mert élete egyik legjobb kétszázát teljesítette, de a kizárás miatt ez odalett.

A váltó a futamában a hatodik lett, a 7:08.76 perces idő egyébként nem lett volna elég a döntőhöz, a nyolcadikként a fináléba jutó brazilok ennél egy másodperccel jobbat úsztak.

Kizárták a 4x200-as gyorsváltónkat

A Holló Balázs, Zombori Gábor, Kozma Dominik, Márton Richárd összeállítású magyar 4×200-as gyorsváltó 7:08.76 perces idővel a hatodik helyen végzett az előfutamában. Legalábbis egy rövid ideig úgy tűnt, majd kiderült, hogy rossz váltás miatt kizárták a magyar egységet.

Németh Nándor a 16 között 100 gyorson

Németh Nándor bejutott az elődöntőben 100 méter gyorson, Szabó Szebasztián pedig a 20. helyen végzett a számban. Az országos csúcstartó (47.84 mp) Németh 48.11 másodperces idővel összesítésben kilencedik lett, így várhatja az elődöntőt.

„A cél a továbbjutás volt, de azért ez elvárható volt. A nyolc közé jutásért viszont nagy küzdelem várható. Ez az idő nem lesz elég, a fináléhoz a rekordom közelében, azaz 47 másodperc végén kell úsznom. Ehhez erősebb kezdésre van szükség” – fogalmazott Németh, aki saját bevallása szerint nem szeret reggel úszni, így különösen nehéz lesz javítania az idején, bár hozzátette, a mezőnyből sokan mások sem szeretnek korán úszni.

Ebben a számban mindig erős volt a mezőny, de most borzasztóan sűrű

Szabó egyéni legjobbjától mindössze hat századdal elmaradva, 48.51 másodperccel futamában hetedik lett.

„Annyira nem rossz idő ez, de jobbra számítottam. Csalódott nem vagyok, de jól esett volna, ha továbbjutok, mert a váltóban látszott, hogy több van bennem” – mondta Szabó, aki innentől a 100 méter pillangóra koncentrál.

A 100 méter gyors elődöntőjét – közép-európai idő szerint – szerdán 3.30-kor rendezik.

Kapás: A cél az volt, leússzam, ne zárjanak ki

„Számítottam rá, hogy a kínai lány nagyon erős lesz. A cél az volt, hogy beugorjak, leússzam a távot, ne zárjanak ki, ez sikerült. Hogy mi kell a döntőhöz? Nem gondolkozom az időben, a többiekhez kell igazodni, meg magamra figyelni. Remélem, hogy nem fog megzavarni, ha valami nagyon belehúz az elején” – nyilatkozta Kapás Boglárka a 200 pillangó előfutama után.

200 pillangón egyébként nem volt tétje az előfutamnak, mivel minden induló továbbjutott az elődöntőbe, olyan kevés nevező maradt.

Egy félidő szoros csata után végül bedarálta Japánt a pólóválogatott

Javított az olimpiát váratlan vereséggel kezdő magyar férfi vízilabda-válogatott: Märcz Tamás csapata kedden a házigazda Japánt verte 16-11-re. A csoportban korábban az Egyesült Államok a várakozásoknak megfelelően kiütötte Dél-Afrikát, míg az olaszok és a görögök nem bírtak egymással (6-6). Magyarország legközelebb Dél-Afrikával játszik, csütörtökön.

Kapcsolódó
Váratlan vereséggel nyitottak pólósaink
A magyar férfi vízilabda-válogatott 10-9-re kikapott Görögországtól első csoportmérkőzésén a tokiói olimpián

Japánnal már 1932-ben is találkoztunk az olimpián, akkor 18-0-ra nyertünk, illetve Rióban 17-7-re győztük le őket.

A mostani meccsen Hárai Balázs 19 másodperc után szerezte meg a vezetést, de Inaba egalizált. Öt perc játékidő után is 1-1-et mutatott az eredményjelző, mígnem a 2 perc 37 másodperccel a vége előtt a kimozduló Tanamura kapust messziről átejttette Zalánki Gergő. Gyors gólváltások után alakult ki a negyed végére a szűk, 4-3-as vezetésünk. Japán kifejezetten bátran játszott a nyitó nyolc percben, tizenegy lövéssel próbálkozott, szemben a nyolc magyar kísérlettel.

A második negyedben 6-5-ig egyenlítgettek a japánok, majd kicsit keményebben, fegyelmezettebben kezdett el védekezni a magyar csapat és Erdélyi Balázs szerzett a meccsen először két gólos vezetést (7-5). Az előnyt azonban nem tudta növelni válogatottunk, sőt, Takata, majd Okawa révén jött az egyenlítés, (7-7) miután még Manhercz Krisztián büntetőjét is kivédte Tanamura. Újabb büntetőt kaptunk, Vámos Márton pedig nem hibázott, de másodpercekkel a félidő előtt Yosida megint szépített.

Märcz próbálta feltüzelni csapatát, ez pedig sikerült, a harmadik harmad eleje a magyar csapaté volt, amely háromgólos előnyt dolgozott ki, ám Inaba bombagólja, majd egy sakk-mattra kijátszott fórt követően ismét közel került az ellenfél. Egy újabb előny, majd Hárai kapunak háttal dobott felső sarkos találata után 13-10-ről mehettünk neki a záró játékrésznek, amelyben Zalánki növelte tovább az előnyt.

Japán elfáradt a végére, így végül megvan a magyar csapat első győzelme Tokióban, 16-11 lett a vége.

Olimpiai vízilabdatorna, A csoport, 2. forduló

Magyarország – Japán 16-11 (4-3, 4-5, 5-2, 3-1)

Szívós ez a japán csapat, de már hárommal vezetünk

A harmadik harmad elején feszesebb volt a magyar védekezés, Vogelnek is volt egy nagy védése, két fórból dobott góllal, majd egy Varga-Zalánki összjátékkal (utóbbi volt a befejező) sikerült ellépni hárommal, először a meccs során. Mire nagyon belelendültünk volna, Inaba dobott egy bombagólt, majd egy kivédett magyar támadás után sakk-mattra játszottak egy akciót a japánok, így már megint csak egy találat volt az előnyünk.

A sokadik fórunkat Erdélyi váltotta gólra, majd Hárai háttal a kapuban is a felső sarokba dobott, így visszaállt a háromgólos különbség fél perccel a negyed vége előtt. 13-10-re vezetünk, de figyelni kell az utolsó nyolc percben is, nem adja könnyen magát a házigazda.

 

Hosszú Katinka nem áll rajthoz 200 pillangón

Mivel a 200 pillangó elődöntője és a 200 vegyes döntője között nagyon kevés idő van, Hosszú Katinka az előbbi számban inkább visszalépett az indulástól, erősítette meg a kapitány a Telexnek.

Hosszú a hetedik legjobb idővel jutott be magyar idő szerint kedden hajnalban a 200 vegyes döntőjébe, és fél egykor már úsznia kellett volna a 200 pillangó előfutamában is. Végül utóbbit nem vállalta.

A háromszoros olimpiai bajnok úszó Rióban sem vállalta végül ezt a számot. Most is Jakabos Zsuzsannától vette el a helyet, hiszen Kapás Boglárka mellett Hosszú lett volna a második induló, egy nemzet pedig csak két résztvevőt nevezhet. Jakabosnak is megvolt a szintideje, de az rosszabb volt Hosszúénál.

Jakabos így csak a 4×200-as gyorsváltóban úszik.

A 200 vegyes döntőjét magyar idő szerint szerdán 4 óra 45 perctől rendezik majd.

Vízilabda: félidőben döntetlenre állunk Japán ellen

Férfi vízilabda-válogatottunk váratlan vereséggel indította az olimpiát, mivel 10-9-re kikapott Görögországtól. Kedden magyar idő szerint 11,20-tól Japán ellen szállt vízbe Märcz Tamás csapata, nyilvánvaló győzelmi szándékkal.

Hárai Balázs 19 másodperc után szerezte meg a magyar vezetést, amit hosszú gólcsend követett, végül a negyed vége előtt két és fél perccel gyors gólváltások után alakult ki a szűk, de 4-3-as vezetésünk.

A második negyed ott folytatódott, ahol az elsőt befejezték a felek. A vezetésünket rendre kiegyenlítették a japánok, mígnem 7-5-nél Erdélyi Balázs szerzett végre két gólos vezetést válogatottunknak. Aztán jött a hidegzuhany, a Japán egyenlítés (7-7). Manhercz eztán még büntetőt is hibázott, majd a játékvezetők adtak még egyet, ezúttal már Vámos beverte (8-7). A japánok lövőkedve azonban nem csitult, 3 másodperccel a vége előtt Josida bombázott a kapunkba (8-8).

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik