A nagy múltú, hagyományos sportágak egyikeként az úszás a kezdetektől, vagyis az 1896-os athéni játékok óta megszakítás nélkül a részét képezi az olimpiai programnak. Hajós Alfréd személyében ennek a sportágnak köszönhetjük az első magyar olimpiai bajnokot, ahogyan az ötszörös aranyérmes ikont, Egerszegi Krisztinát is.
Időpont
A medencés úszás számai július 24. és augusztus 1. között zajlanak, míg a nyílzvizi úszók augusztus 4-én és 5-én versenyeznek.
Versenyszámok
Az idén, Tokióban mindkét nemben tizennégy egyéni és három váltószám szerepel a műsorban, ehhez adódik hozzá az egyetlen mixváltó, így összesen harmincöt aranyérmet osztanak majd ki a medenceparton. Különlegesség, hogy a versenyzőket komoly kihívás elé állíthatja a viadal időbeosztása: rendhagyó módon az előfutamokat rendezik délután, a döntőket (számonként nyolc versenyző/váltó kerülhet be) pedig délelőtt. Fontos kitétel továbbá, hogy egy ország versenyszámonként legfeljebb két sportolót indíthat.
A magyar csapat
Magyar részről minden idők második legnagyobb létszámú, harmincnégy fős úszócsapata (a mostaninál csak a riói volt népesebb) utazott el Japánba. A fő favorit kétségkívül a 200 méter pillangó világcsúcstartója, Milák Kristóf, de természetesen ott lesz Tokióban a háromszoros olimpiai bajnok Hosszú Katinka és a vb-aranyérmes Kapás Boglárka is.