Élő Olimpia 2021 – Friss hírek

Siklósi Gergely ezüstérmes párbajtőrben, kikaptak a kézisek

MTI/AP/Haszan Ammar
MTI/AP/Haszan Ammar
Itt az olimpia második napja: minden érdekességről, eredményről, magyar sikerről beszámolunk.
  • Úszóink közül férfi 400 méter vegyesen Verrasztó Dávid a negyedik, míg a nőknél ebben a számban a háromszoros olimpiai bajnok Hosszú Katinka címvédőként az ötödik, a 17 éves Mihályvári-Farkas Viktória pedig a hatodik lett. A magyar idő szerint kora délutáni előfutamokban további hat magyar versenyző mutatkozott be.
  • Férfi párbajtőrben a világbajnok Siklósi Gergely bejutott a döntőbe, ahol kikapott a francia Cannone-tól.
  • Női tőrben Pásztor Flóra, Kreiss Fanni és Kondricz Kata is korán kiesett.
  • A cselgáncsozók közül az 52 kilogrammos Pupp Réka két meccset nyert, majd kikapott, a vigaszágon ötödikként végzett.
  • A sportlövőknél Major Veronika légpisztolyban a 34. helyen zárt. A férfi légpuskásoknál Péni István bejutott a döntőbe, ahol ötödik lett. Pekler Zalán ugyanott 39.
  • Az egyetlen magyar evezős, Pétervári-Molnár Bendegúz férfi egypárban bejutott az elődöntőbe.
  • Az Európa-bajnok férfi vízilabda-válogatott kikapott a görögöktől.
  • A női kézilabda-válogatott a franciák ellen kezdett, és bár nagyot harcolt, 30-29-re kikapott.

Itt a vége a második versenynapnak!

Siklósi Gergely révén a második napon is szerzett egy érmet, méghozzá egy ezüstöt a magyar küldöttség a tokiói olimpián. Az úszóknál 400 vegyesen Verrasztó Dávid 4., Hosszú Katinka 5., Mihályvári-Farkas Viktória 6. lett. Cselgáncsban a női 52 kg-ban Pupp Réka két győzelem után kikapott a negyeddöntőben, majd a vigaszágon egyszer győzött, a bronzmérkőzésen pedig vesztett, ezzel 5. lett.

Nemsokára jövünk a napi összefoglalóval, de a hírfolyamnak ezzel vége.

Szoros meccsen vereség a franciáktól

A magyar női kézilabda-válogatott gyengén kezdett, aztán felzárkózott, de a győzelemre nem volt esélye a franciák ellen. A döntetlen összejöhetett volna, de ehhez kevesebb technikai hiba kellett volna, valamint nem hiányzott a két kihagyott hetes sem. Folytatás kedden a brazilok ellen.

Kapcsolódó
Vereséggel kezdte az olimpiát a kéziválogatott
Egy góllal kikapott a franciáktól a magyar női kézilabda-válogatott az olimpián.

Mutatjuk a 18 sportolót, akik vasárnap aranyérmet nyertek

CSELGÁNCS
női 52 kg: Abe Uta (Japán)
férfi 66 kg: Abe Hifumi (Japán)

Kapcsolódó
A nap, amikor egy család mindkét gyermeke olimpiai bajnok lett Tokióban
Vajon hogyan, milyen címmel, milyen megjegyzéssel kerül be az Abe család naptárába a 2021. július 25., vasárnap?

GÖRDESZKA
férfi utcai verseny: Horigome Juto (Japán)

Kapcsolódó

ÍJÁSZAT
női csapatverseny: Koreai Köztársaság (An Szan, Jang Min Hi, Kang Cse Jung)

MŰUGRÁS:
női 3 méteres szinkronműugrás: Si Ting-mao, Vang Han (Kína)

ORSZÁGÚTI KERÉKPÁR
női mezőnyverseny: Anna Kiesenhofer (Ausztria)

SPORTLÖVÉSZET
női légpisztoly: Vitalina Bacaraskina (Orosz Olimpiai Csapat)
férfi légpuska: William Shaner (Egyesült Államok)

Kapcsolódó
Péni István ötödik helyen végzett légpuskában
A világranglistát vezető Péni István a 10 méteres légpuska versenyszámben végzett pontszerző helyen. Csoda, hogy idáig jutott ilyen zaklatott felkészülés után!

SÚLYEMELÉS
férfi 61 kg: Li Fa-pin (Kína)
férfi 67 kg: Csen Li-jun (Kína)

TEKVONDÓ
női 57 kg: Anastasija Zolotic (Egyesült Államok)
férfi 68 kg: Ulugbek Rasitov (Üzbegisztán)

ÚSZÁS
női 400 m vegyes: Ohasi Jui (Japán)
férfi 400 m vegyes: Chase Kalisz (Egyesült Államok)
férfi 400 m gyors: Ahmed Hafnaui (Tunézia)
női 4×100 m gyorsváltó: Ausztrália (Bronte Campbell, Meg Harris, Emma McKeon, Cate Campbell)

Kapcsolódó
Hosszú Katinka: Most nem fér bele a kesergés
Van még három száma az olimpián, most azokra kell koncentrálnia.

VÍVÁS
női tőr: Lee Kiefer (Egyesült Államok)
férfi párbajtőr: Romain Cannone (Franciaország)

Kapcsolódó
Siklósi Gergely nyakában nagyon is szépen csillog az ezüstérem
Férfi párbajtőrvívásban magyar győztesig egészen az 1972-es müncheni játékokig kell visszalapozni a sporttörténelem könyvben.

Siklósi Gergely: Első olimpia, első bálozó, én azt mondom, ez egy jó kezdet

Siklósi Gergely nagyszerű teljesítménnyel jutott el a döntőbe Tokióban a férfi párbajtőrözők versenyében, ahol végül a francia Romain Cannone 15-10-es győzelmet aratott, így a magyar vívó ezüstéremmel zárt élete első olimpiáját. Az első pillanatokban ugyan még csalódottnak tűnt, de aztán inkább mosolyogva értékelte a versenyt.

„Röpke két-három másodpercig voltam csalódott, nem jó érzés kikapni. Az utolsó asszóban én azt érzem, hogy hibáztam, de az ellenfelem egyébként nagyon jó volt. Számítottam rá, hogy nehéz asszó lesz, de ez a sport.

Nagyon szép lett volna, hogyha vébéarany után olimpia arany jön, de így marad motiváció és nyomhatjuk tovább. (…) Jobban teljesítettem az első olimpiámon, mint Szilágyi Áron, ezek tök jó dolgok

– mondta Siklósi Gergely az éremátadást követően a magyar újságíróknak. Azzal folytatta, hogy a következő olimpia most közelebb van, ahol nemcsak egyéniben, hanem csapatban is ott szeretne lenni. Rövid pihenő után már el is kezdenek építkezni Párizsra.

Kapcsolódó
Siklósi Gergely nyakában nagyon is szépen csillog az ezüstérem
Férfi párbajtőrvívásban magyar győztesig egészen az 1972-es müncheni játékokig kell visszalapozni a sporttörténelem könyvben.

Amikor arról kérdezték, hogy lényegében ismeretlen volt a riválisa – a francia Romain Cannone beugróként érkezett, miután Daniel Jérent kikerült a keretből –, arra azt felelte, ő maga is az volt, amikor 2019-ben Budapesten világbajnoki címet nyert. „Aki ismeri a személyiségét, az láthatta a szemében, hogy előbb-utóbb oda fog érni. Örültem volna, hogyha most nem ér oda, a mai napon viszont kifogott egy kivételes napot, olyat, mint én a világbajnokságon” – mondta.

Kapcsolódó
„Éreztetni akartam az ellenfelemmel, hogy semmi keresnivalója itt” – az akarat hozta meg Szilágyinak a harmadik olimpiai aranyérmet
Nem aludt jól, izgult is a versenynap miatt, mégis a maga javára tudta eldönteni a legfontosabb pillanatokat a magyar kardozó.

Arról is beszélt, hogy az izmai gyúrásával, kis evéssel és beszélgetéssel töltötte az elődöntő és a döntő közötti két órát, valamint, hogy nem zavarta meg az, hogy a finálé előtt meghibásodott a pást eredményjelzője, így csak némi szerelés után tudtak kezdeni. Amikor a körülményekről, az üres lelátókról kérdezték, azt felelte, hogy már megszokta ezt, tudja magát függetleníteni tőle: olyan, mintha Tatán vívna, csak ott többször szokott kikapni.

Első olimpia, első bálozó, én azt mondom, hogy ez egy jó kezdet.

Siklósi Magyarország második érmét nyerte a tokiói olimpián, egy nappal korábban Szilágyi Áron harmadik olimpiai címét nyerte a kardozók egyéni versenyében.

Kovács Zsófia bejutott az egyéni összetett döntőjébe

A tornász Kovács Zsófia a vasárnapi selejtezőből bejutott az egyéni összetett csütörtöki döntőjébe a tokiói olimpián, míg felemáskorláton a harmadik számú tartaléknak számít.

Az Ariake Tornaközpontban rendezett kvalifikációban a kétszeres Európa-bajnok Kovács 54,732 pontot szerzett, ezzel 16. lett, ám a 24-es fináléba országonként legfeljebb ketten juthatnak, így a magyar tornász a 11. legjobb eredménnyel rendelkezik.

Ugrásban 14,500 pontot kapott, felemáskorláton 14,433-mal a harmadik számú tartalék (a szer döntőjét jövő vasárnap rendezik), gerendán 13,133 pontot ért el, míg talajon rontott, és be kellett érnie 12,666 ponttal.

Az amerikai Simone Biles – aki az elmúlt kilenc évben minden versenyén megnyerte az egyéni összetettet, így jelenleg négyszeres olimpiai és 19-szeres világbajnoknak mondhatja magát – most is remekelt, bár nem mindent szert uralt.

16-18

Kovacsics ügyetlenkedése után indulhattak a franciák, Flippes elrohant, könnyű gólt szerzett. Háfra szépített.

Miláknak nem gond a délelőtti úszás

Bejutott a döntőbe a 4×100 méteres magyar férfi gyorsváltó. A Milák Kristóf, Szabó Szebasztián, Bohus Richárd, Németh Nándor összetételű négyes 3:12.73 perces idejével a hatodik helyen került a fináléba.

„Nem gondoltam volna, hogy ilyen kellemetlen lesz. Ennél jobbat szeretnék úszni. Sokaknak kellemetlen a reggeli döntő, de nekem nem szokott problémát jelenteni” – értékelt Milák Kristóf, a 200 méter pillangó világbajnoka.

Szabó Szebasztián úgy vélekedett, neki óvatosabban kellene kezdenie, mert a végére elfáradt. „Jó volt ez a futam, de a célba nyúláson még lehet javítani. A váltásunk necces volt” – fogalmazott a befejező ember, Németh Nándor.

A döntőt magyar idő szerint hétfőn 5.05-kor rendezik.

15-17

Nze Minko talált be, majd Kovacsics harcolt ki hetest, Vámos ezt is gólra váltotta.

13-16

Zaadi ott folytatja, ahol az első félidőben abbahagyta, övé a második felvonás első gólja. Schatzl válaszolt a gólra.

12-15

Janurik egyből egy nagy védéssel kezdett, de a túloldalon Lukács nem tudott túljárni Darleux eszén.

Késely: Ehhez a távhoz még fel kell gyorsulnom

Késely Ajna összesítésben a tizedik helyen végzett 400 méter gyorson, így nem jutott döntőbe a tokiói olimpia úszóversenyén.

A Kőbánya SC 19 éves versenyzője nem tudta megközelíteni egyéni legjobbját (4:01.31), amivel 2019-ben negyedik volt a kvangdzsui világbajnokságon. A 4:05.34 perccel előfutamában a hatodik lett.

„Nagyon csalódott vagyok, pedig az Eb után szép és kemény felkészülést csináltam végig, melynek eredményeként sok kilót leadtam. Úgy tűnik, ehhez a távhoz még fel kell gyorsulnom, de a jelenlegi súlyom talán a 800-hoz alkalmasabb” – mondta a Kőbánya SC 19 éves versenyzője, aki azon is elmélkedett, hogy talán túlságosan a szám világbajnoki címvédőjére, az ausztrál Ariarne Titmusra koncentrált és nem magára.

A leggyorsabb az ötszörös olimpiai bajnok amerikai Katie Ledecky volt 4:00.45 perccel.

Siklósi: Nyertem egy fehér aranyat

Nyertem egy fehér aranyat. Nem vagyok szomorú, ennek örülni kell. A 15-10 sajnos elég nagy különbség, de ez van, építkezünk tovább. Nagyon meg akartam nyerni, de nem érzem magam vesztesnek. Szerettem volna rácáfolni az összes sztereotípiára, nem mindegyikre sikerült

– nyilatkozta a férfi párbajtőrözők között ezüstérmet nyerő Siklósi Gergely.

Siklósi Gergely nyakában nagyon is szépen csillog az ezüstérem

Férfi párbajtőrvívásban magyar győztesig egészen az 1972-es müncheni játékokig kell visszalapozni a sporttörténelem könyvben. Akkor Fenyvesi Csaba nyerte a fegyvernem egyéni versenyét. Rióban Imre Géza közel állt az újabb magyar sikerhez, ám 14-10-es vezetésénél leblokkolt, végül második lett a párbajtőrözők versenyében.

Öt évvel később, Tokióban, ezen a vasárnapi napin Siklósi Gergely is elmenetelt egészen a fináléig, avagy a Honvéd 23 éves vívója első olimpiáján kivívta a lehetőséget, hogy 49 év után egyéniben, újra magyar párbajtőrözőnek akasszanak olimpiai aranyat a nyakába. Ehhez a magyar idő szerint 14.15 órakor kezdődő fináléban az óriási meglepetésre döntőbe jutó, a 23. helyen kiemelt francia Romain Cannone-t kellett legyőznie.

A döntő

A finálé némi technikai probléma miatt négy perc késéssel indult. Nagy József kolléga be is nyögte a szerkesztőség feszült csendjébe, hogy „A japán vasútnál négy perc késés után lemond a közlekedési miniszter.”

Siklósi ezúttal nem kezdett lehengerlően, előbb a francia elszúrta a csuklóját, majd egy lerohanó támadással szerzett 2-0-ás vezetést. Jött is az edzői utasítás Dancsházy-Nagy Tamástól: „Nincs hátra, csak előre”. Egyből tust is adott Siklósi, majd 4-4-nél be is érte ellenfelét. Ezzel az eredménnyel zárták az első három perces vívóidőt.

A franciának kétség kívül „napja van”. Ezt szokták mondani arra a vívóra, aki jó-jó, de mégsem nagyon tartanak számon a világelitben, ugyanakkor neki is van olyan napja, amikor úgy kel fel, hogy bármit csinál tust ad, így bárkit legyőzhet. A francia markolattal vívó Cannone így, higanymozgással ugrálva, gyakran begugolva is mindenbe beleszúrva találva jutott végig eddigi ellenfelein.

A második három perc együttes találattal kezdődött, majd Siklósi szerzett előnyt, aztán egalizált a francia – némi videózás után a mérkőzésvezető meg is adta a találatát (6-6) – és el is húzott 8-12-re, majd 9-14-re. Ekkor járt le a második három perc, avagy innen már nem lehetett hibázni.

Siklósi hasonló helyzetbe került, mint öt éve Imre Géza, csak éppen fordítva, most neki kellett volna kilátástalan helyzetből fordítania. A Honvéd vívója az elsőt „meccslabdáját” még hárította a franciának (10-14), azonban a másodikat már nem sikerült (10-15).

Szépen csillogó ezüst

Tény, az olimpiai kiemelési rendszer 23. helyezettje a döntőben legyőzte az elsőt, így akár azt is lehetne mondani, hogy a férfi párbajtőrvívásban meglepetés győzelem született. De Cannone sikere még akkor sem az, ha az utolsó utáni pillanatban szinte a francia riviéráról esett be hazája olimpiai küldöttségébe (az egyik eredetileg csapatba nevezett francia vívó pozitív doppingmintát adott).

Ugyanis ez a sportág meglehetősen kiszámíthatatlan, mivel olyan sűrű a világmezőny, hogy a 32 indulóból előzetesen legalább 20-22 vívó gondolkodott okkal aranyéremben. Ne feledjük: Siklósi a világranglista 44. helyéről nyert aranyat a 2019-es budapesti világbajnokságon. Így akár Cannone is minden további nélkül érezhetett így – pláne azzal a lelki töblettel, hogy kvázi semmi veszítenivalója, ha már úgy hozta a sors, hogy Tokióba utazhatott, bármit csinál, csak nyerhet.

Így aztán könyveljük el, Siklósi Gergely remekül vívott! A 23 éves fiatalembernek élete első olimpiáján nagyon is szépen csillog a nyakában a „fehérarany”, avagy az ezüstérem!

férfi párbajtőr, végeredmény

Romain Cannone (francia) – Siklósi Gergely (magyar) 15-10

A bronzmeccsen:

Reizlin (ukrán) – Santarelli (olasz) 15-12

Nagyon ellépett a francia

Nagyon belejött a francia, sajnos. Egy sokadik egylámpás után csinált meg két tust is, 12-8 oda. Siklósi próbálkozik, de újabb egylámpás jönm össze,

Az egylámpások döntője

Újabb egylámpás, már a harmadik – ha jól számolom. Megint Siklósi volt a kezdeményező, de a francia ismét egy kellemetlen szúrással már kettőre növelte az előnyét, 9-7 oda.

Napja van a franciának

Előre vetődve talál a francia, de Siklósi azonnal jelzi, hogy nézzék csak vissza, mi is történt. Maradt az eredeti ítélet, kiegyenlít Cannone. Siklósi talál következőre, de már összeakadtak és közbeszólt a mérkőzésvezető. Beleszúrt most Siklósi támadásába, visszaveszi a vezetést. Elég izgalmas eddig ez a csata.

Már Siklósi vezet

Egylámpással, valamint tőr kiegyenesítéssel folytatódik a döntő. 5-5 után Siklósi csinálja meg a tust, először vezet.

Siklósi kiegyenlít még a pihenő előtt

Türelemjáték van, és ez Siklósinak jobban áll. Két tussal gyorsan kiegyenlített, majd le is pörgött az első harmad. Mint tudjuk, a harmadik igazán a magyar világbajnok igazi terepe, de persze le leet ezt zárni előtte is.

Még mindig ott az előny

Egylámpással folytatódik a döntő, majd a francia a nap során már nem először mutatja be, hogy guggolásba veti magát, és onnan szúr felfelé, ez most is bejött neki. 4-2-re vezet.

Szúrásban vagyunk, hangzik a lelátóról

A francia mozgása egy kicsit kapkodósnak tűnt az elején, de csak bevitte az első tust. Rögtön meg is duplázta az előnyét egy előre ugrás közbeni szúrással, Siklósi azonban egy közbeszúrással szépített. 1-2 oda.

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik