Élő Olimpia 2021 – Friss hírek

Lőrincz Tamás olimpiai bajnok, arany-, ezüst- és bronzérem a kajakosoknál, Berecz Zsombor 2. vitorlázásban – ez volt az olimpia 11. napja

Kovács Tamás, Czeglédi Zsolt / MTI
Kovács Tamás, Czeglédi Zsolt / MTI
Öt érmet szereztek sportolóink kedden a tokiói olimpián.
  • Kajak-kenuban Kopasz Bálint nagyon elverte a mezőnyt a döntőben, nem volt kérdés, hogy ő lesz a férfi kajakosok 1000 méteres számának olimpiai bajnoka. Nagy csatában Varga Ádámé lett az ezüstérem, tehát kettős magyar siker született. A női K–2 fináléjában a Kozák Danuta, Bodonyi Dóra páros az ezüstért csatázott, végül a harmadik helyen ért célba, a Csipes Tamara, Medveczky Erika páros nagy hajrával negyedik lett. Kárász Anna beragadt a női K-1 200 méteres elődöntőjében, így esélye sem volt fináléba jutni, a B döntőben pedig hetedik lett. Lucz Dóra ugyanebben a számban elsőként ért célba, amivel automatikusan kvalifikálta magát a fináléba, ahol a rajt után apránként lemaradt, és a táv második felében hajrázva hatodikként ért célba. A kajakozókat Adolf Balázs és Fejes Dániel képviselte 1000 méteren a férfiak B döntőjében, ebben harmadik lett a magyar kettős, így a 11. helyen zárt.
  • Berecz Zsombor Finndingiben a második helyen jutott be a keddi, dupla szorzójú éremfutamba, amit megnyert, de összesítésben egy hajszálnyival lemaradt brit ellenfelétől, így ezüstérmes lett a magyar vitorlázó.
  • Birkózóinkra is nagy nap várt, Lőrincz Tamás a 77 kilogrammos mezőnyben aranyérmet szerzett a kirgiz Akzsol Mahmudov legyőzésével, míg Szőke Alex (97 kg) a vigaszágon a bronzmeccsig jutott a kötöttfogású birkózók között, ahol kikapott, így ötödik lett. Kötöttfogásban Lőrincz Viktor (87 kg) testvéréhez hasonlóan egészen a döntőig menetelt, a finálét holnap rendezik. A női 62 kilogrammban Sastin Marianna és a kötöttfogásúak 67 kilós súlycsoportjában érdekelt Korpási Bálint vereséggel kezdett, és mivel legyőzőjük nem jutott be a döntőbe, egyaránt kiestek.
  • Szögi István az 1500 méteres síkfutás selejtezőjében 3:38.79 alatt ért célba, ezzel a 12. helyen végzett a futamában és nem jutott tovább. Szilágyi Réka a női gerelyhajítók mezőnyében 57.39 métert dobott, ezzel nem sikerült a továbbjutás. 110 gáton Szűcs Valdó 13.50 másodperces időeredménnyel futamában harmadik lett, ezzel biztosította helyét az elődöntőben.
  • A női vízilabda-válogatott a negyeddöntőben 14-11-re legyőzte Hollandiát, és Spanyolországgal játszik majd a legjobb négy között.

A spanyol kézisek kiejtették a svédeket

A spanyol válogatott óriási csatában 34-33-ra nyert a svéd csapat ellen, ezzel bejutott a négy közé a tokiói olimpia férfi kézilabdatornáján. A 1996, 2000 és 2008 után szerezhetnek érmet az olimpián, korábban mindannyiszor bronzérmesek voltak.

A vitorlázó Berecz Zsombor történelmet írt, ezüstérmes Tokióban

A Finndingiben szereplő Berecz Zsombor megnyerte az éremfutamot, és ezzel összesítésben második helyen végzett a tokiói olimpián.

Ez a magyar vitorlázás történetének valaha volt legjobb eredménye. A magyar vitorlázás eddig egy olimpiai medállal büszkélkedhetett, 1980-ban, Moszkvában a Detre testvérek harmadikok lettek Repülőhollandiban.

Berecz elképesztően közel volt az aranyéremhez is. Ehhez öt helyezéssel kellett volna megelőznie kedden reggel a címvédő Giles Scottot, aki ugyan hatodikként fordult az utolsó bójánál, de végül egy nagy hajrával végül ötödik helyen ért célba és így megelőzte a magyar vitorlázót. A dobogó harmadik fokára a spanyol Joan Cardona állhat fel.

Ez volt a hetedik magyar futamgyőzelem az olimpiák történetében, a második, amelyet Berecz szerzett.

Berecz Zsombor hatalmas ünneplésbe kezdett a mindent eldöntő futam végén, ő éremért érkezett Tokióba, amit csodálatos versenyzéssel sikerült is megszereznie.

Czeglédi Zsolt / MTI

Féltávnál nagyon jól áll Berecz

Egyre komolyabb esélye van a győzelemre Berecz Zsombornak, aki a harmadik bójához érve a második, míg az éllovas brit a hetedik helyen vitorlázik. Ha minden így maradna, az azt jelentené, hogy a magyar vitorlázó olimpiai bajnok, hiszen legalább öt helyezéssel kellene megelőznie Scottot a győzelemhez.

Sok van még vissza, de nagyon biztató az, amit látunk: Berecz történelmet írhat.

Berecz Zsombor éremért vitorlázik

A Finndingiben szereplő Berecz Zsombor jól áll a fél 8 után pár perccel kezdődött éremfutamban, ahol még az aranyra is van esélye.

A címvédő Giles Scottot öt hellyel kellene megvernie az olimpiai bajnoki címhez, a brit el is rontotta a rajtot, büntetőfordulót kellett végrehajtania, de már feljött a mezőnyre. Berecz másik fő vetélytársa a spanyol Joan Cardona, akit ha megelőz, szinte biztosan legalább ezüstérmes.

A mindent eldöntő éremfutamból még körülbelül negyed óra van hátra.

A magyar vitorlázás eddig egy olimpiai medállal büszkélkedhet, 1980-ban, Moszkvában a Detre testvérek harmadikok lettek Repülőhollandiban.

Czeglédi Zsolt / MTI

Hüttner Csaba: A befutó óta minden fél percben megkönnyezem, hogy mind a két versenyzőnk a dobogóra állt

Hüttner Csaba, a magyar kajak-kenu válogatott szövetségi kapitánya elégedetten és kicsit elérzékenyülve értékelte az első napi olimpiai döntőket, amelyekben egy-egy arany-, ezüst- és bronzérmet szereztek a versenyzői.

A világ- és Európa-bajnoki cím mellett Kopasz Bálint mostantól már az aktuális olimpiai bajnoki cím védője is, miután nagyszerű versenyzéssel nyerte meg a kajak egyesek 1000 méteres versenyét honfitársa, Varga Ádám előtt.

Amit Bálint ma produkált, az az utóbbi négy év munkájának gyümölcse. Ő az, aki ezt a legjobban megérdemelte. Mindent megtett azért, hogy ma itt olimpiai bajnok legyen és mindent beáldozott. Ha nem az ő nyakába akasztották volna ezt az aranyérmet, akkor rossz helyre került volna. Egy olyan sportember, aki példakép lehet mindenki számára

– fogalmazott az MTI-nek Hüttner Csaba, aki elárulta, egy korábbi ígéretét most igyekszik beváltani.

Kovács Tamás / MTI

Bálintnak tavaly a dél-afrikai edzőtáborban megtetszett egy gyémánt, és akkor én azt mondtam neki, hogy azt meg fogjuk neki venni, úgyhogy ezt teljesíteni fogom, ha eljutok még egyszer oda. Ádám pedig élete első olimpiáján olyan fantasztikus teljesítményt nyújtott, ami azt hiszem, felér egy aranyéremmel. A befutó óta minden fél percben megkönnyezem, hogy mind a két versenyzőnk a dobogóra állt, és hogy Hesz Misa után 53 évvel ismét győztünk ebben a számban

– folytatta a szakember.

A női kajak kettesek fináléjáról elmondta, hogy egyik magyar egységnek sem kenyere a hátszeles pálya, az evezési stílusuknak ez nem a legideálisabb.

Az új-zélandi párosra számítottam, de a nyolcas pályán becsúszó lengyelekre őszintén szólva nem. A második és harmadik helyezés talán reálisabb lett volna, de ez egy olimpia, valami bejön, valami pedig nem

– mondta Hüttner Csaba.

Kovács Tamás / MTI

Kopasz Bálint: Lemondtam a magánéletről ezért a csodás eredményért

Kopasz Bálint megcsinálta azt, amire csak a bajnokok képesek: legnagyobb esélyesként, ellentmondást nem tűrően nyerte meg a férfi kajakosok 1000 méteres versenyét a tokiói olimpián. Ráadásul egy másik magyar, Varga Ádám ért be másodiknak, Magyarország először tarolt ebben a számban. A 24 éves Kopasz korábban volt már Európa-bajnok, világbajnok és Európa Játékok-győztes is ebben a számban, azaz minden létező címet megnyert, amit meg lehet, és Hesz Mihály 1968-as sikere óta az első magyar, aki behúzta ezt a számot.

Kapcsolódó
Kopasz Bálint olimpiai bajnok lett Varga Ádám előtt célba érve, Kozákék bronzérmesek
Kettős magyar győzelem született a férfi kajakosok 1000 méteres döntőjében,

Kilencéves korom óta erre készülök, azaz eltelt tizenöt év kemény munkával. A lemondás volt a legnagyobb dolog, amit megtettem: nem mentem el bulikba, nem barátkoztam senkivel, lemondtam a magánéletről. Van, amit sajnálok, hogy kihagytam, mert tizenöt éves korom óta szeretnék egy barátnőt, de arról is lemondtam, hogy eljussak ide, hogy ezt a csodás eredményt elérjem. Óriási, felemelő érzés ez számomra, megérte az a sok befektetett munka

– mondta a magyar újságíróknak Kopasz, aki kiemelte édesanyja szerepét is, ő az edzője, ő készítette fel, főzte meg neki az egészséges ételeket. Arról is beszélt, hogy mindent elért, amire vágyott, de amíg érzi magában az erőt és az egészséget, addig folytatja tovább, szerinte még három olimpia benne lehet a karrierjében, úgyis későn érő típusnak tartja magát.

Luis ACOSTA / AFP

„Tizennégy-tizenöt évesen még nem éreztem ezt, akkor sokan lehagytak, mivel későn érő típus voltam, de a szervezetem még most is fejlődésre képes. Rióban nem jutottam döntőbe, az nagy fájdalom volt, de akkor elkövettem egy olyan hibát, amit itt, Tokióban már nem. Nem voltam sem mentálisan, sem fizikálisan megérve arra, hogy olimpiai aranyérmet szerezzek. Most már igen. Sok idő telt el azóta, kitoltam a fájdalomtűrő képességemet és fizikálisan is megértem, már nem mondják azt, hogy női lapáttal evezek, vagy hogy gyenge a fizikumom. Rengeteg munkát beletettem ebbe” – így Kopasz, aki a sajtótájékoztatón azt felelte, hogy most majd egy kicsit lazítani fog, több mindent megenged magának ezentúl.

Varga Ádám óriásit hajrázva ért be másodiknak. Azt mondta, az, hogy visszahívták a rajtot kissé megnehezítette a dolgot, a célba érve pedig nem is tudta, pontosan hol végzett, azt látta, hogy mellette a német ünnepel és azt érezte, hogy kicsit előtte végzett.

Ha otthon azt mondják, kapok egy harmadik helyet, egyből aláírom. Ez így még jobb, sikerült megcsinálni, hogy Magyarországé az első két hely K1 1000 méteren. Magaménak is éreztem Bálint sikerét, megcsináltuk együtt, hiába egyéni verseny, őszintén tudunk örülni egymás eredményének. Most nem tudtam volna megverni, akármit csinálok

– nyilatkozta Varga.

A döntő:

A szövetségi kapitány, Hüttner Csaba kicsit kereste a szavakat, de aztán arról beszélt: a dupla siker a legszebb dolog, ami történhetett, a női kajak ketteseket pedig előrébb várta. Kozák Danuta és Bodonyi Dóra bronzérmet nyert, Csipes Tamara és Medveczky Erika a negyedikként ért célba.

„Bálint az az ember, aki a leginkább megérdemelte ezt az aranyérmet. Nagyon sokat tett érte, mindent alárendelt ennek a győzelemnek. Annyira örülök ennek, hogy nem is tudok szomorkodni a másik (a női kajak kettesek döntője – a szerk.) miatt. Az, hogy Varga Ádám bejött másodiknak, a legnagyobb boldogság számomra” – mondta a kapitány.

Kapcsolódó
Bálint, Magyarország csodabogár világbajnoka
A magyar sport legújabb csillaga igazi megszállott. Minden energiáját az áhított cél, az olimpiai aranyérem megszerzésének szenteli. Tokióban komoly esélyes. Még szabadidejében is sporttudományos könyveket olvas. Nagyinterjú Szeged kajakkirályával.

Lőrincz Viktor: Az volt a mérkőzés kulcsa, hogy ne vigyenek el az érzelmek

Lőrincz Viktor második mérkőzését is megnyerve elődöntőbe jutott a kötöttfogású birkózók 87 kilogrammos kategóriájában a tokiói olimpián, ahol így szerdán már biztosan éremért birkózhat.

Ellenfele az a Denis Kudla volt, akitől öt éve a riói játékok bronzmérkőzésen botrányos körülmények között kapott ki, a bírók ugyanis riválisát erőteljesen segítették.

Pont az volt a mérkőzés kulcsa, hogy csak egy picit legyen jobb, ne akarjam nagyon elverni, azaz ne vigyenek el az érzelmek az öt évvel ezelőtt történtek miatt. Csak a saját feladatomra koncentráltam. Az meglepett, hogy a második menetben sem ugrott nekem

– értékelt az MTI-nek Lőrincz Viktor, aki örült annak, hogy a fináléba kerülésért az egyiptomi Mohamed Metwally lesz az ellenfele, mert bár szerinte nagyon jó birkózó, de a kondíciója nem az igazi a tatai felkészülésen látottak alapján.

Az első helyen kiemelt magyar klasszis a közép-európai idő szerint 11.15-kor kezdődő programban lép szőnyegre a négy között.

Illyés Tibor / MTI

Sastin és Korpási számára véget ért az olimpia

A női 62 kilogrammban szerepelt Sastin Marianna és a kötöttfogásúak 67 kilós súlycsoportjában érdekelt Korpási Bálint is kiesett a tokiói olimpia birkózóversenyének keddi napján, írja az MTI.

Mindketten már az első mérkőzésükön a 16 között vereséget szenvedtek, a legyőzőjük, a romániai Incze Kriszta és az örmény Karen Aszlanjan pedig nem jutott fináléba, mert már a negyeddöntőben alulmaradt.

Illyés Tibor / MTI Sastin Marianna (pirosban) és a romániai Incze Kriszta küzd a nők 62 kilogrammos kategóriájának nyolcaddöntőjében.

A közép-európai idő szerint 11.15-kor kezdődő programban elsőként a 87 kilós Lőrincz Viktor lép szőnyegre az elődöntőben, aztán már 12.30 után bátyja, a 77 kilósok között szereplő Lőrincz Tamás az aranyéremért száll harcba, rögtön utána pedig a 97 kilós Szőke Alex bronzmérkőzést vív.

Egy másodperccel javította meg saját világcsúcsát a gátfutó

A férfi 400 méteres gátfutás keddi döntőjében a világbajnok Karsten Warholm saját világcsúcsát közel egy másodperccel megdöntve nyert a tokiói olimpián.

Az atlétikaversenyek délelőtti programjának zárásaként Warholm július elsején felállítottt saját, 46.70 másodperccel feállított világcsúcsával versenyzett, végül pedig tovább tudott még faragni az idején és 45.94 másodperc alatt ért célba. Érdekesség, hogy a másodikként beérő norvég Rai Benjamin 46.17 másodperccel szinténcs világcsúcsot javított volna, ha Warholm nincs versenyben.

Végeredmény – férfi 400 m gát

1. Karsten Warholm (Norvégia) 45.94 másodperc – világcsúcs
2. Rai Benjamin (Egyesült Államok) 46.17
3. Alison dos Santos (Brazília) 46.72

Jewel Samad / AFP

Lőrincz Viktor újra nyert, éremért birkózhat

A 31 éves Denis Kudlával birkózott, akitől 2016-ban a bronzmérkőzésen kapott ki. Ezúttal viszont Lőrincz szoros meccsen nyert 1-1-gyel, később szerzett ponttal verte a német ellenfelét.
Az első helyen kiemelt magyar klasszisra az egyiptomi Mohamed Metwally és a kubai Daniel Gregorich Hechavarria párharcának győztese vár a négy között.

Ilyés Tibor / MTI

Kopasz Bálint olimpiai bajnok lett Varga Ádám előtt célba érve, Kozákék bronzérmesek

Férfi K–1 1000 méter: Kopasz Bálint arany-, Varga Ádám ezüstérmes

Kopasz tizenöt évesen atlétikában és kajakban is magyar bajnok volt a korosztályában, végül aztán maradt az utóbbinál. Nem bánta meg valószínűleg, mivel 2015-ben egyesben ifjúsági világbajnokságot nyert, egy évvel később pedig már a felnőtt Eb-n szerzett bronzérmet, majd 2017-ben is harmadik lett 500 és 1000 méteren is. 2019-ben aztán átszakadt a gát, az Európai Játékokon két aranyérmet (5000 és 1000 méteren), Szegeden pedig világbajnoki címet nyert 1000 méteren. Az idei Európa-bajnokság is remekül sikerült neki, 500 és 1000 méteren sem talált legyőzőre.

Már a riói olimpián is szerepelt ezer méteren, akkor tizedik helyen zárt, ezúttal viszont toronymagas esélyesként szállt hajóba. Az elődöntőben az egész mezőnyt lehagyta, míg Varga Ádám a másik futamban Fernando Pimenta mögött nem sokkal végzett, de így is remek idővel jutott fináléba. Egy hibás rajtot követően másodjára sikerült elindítani a döntőt, amelyben nem Kopasz és Pimenta diktálta a tempót az első 250 méteren. Féltávnál viszont felzárkózott Varga és a hatodik helyről egészen a harmadik pozícióig jött előre.

Itt kapcsolt rá Kopasz Bálint is, aki ellentmondást nem tűrve hagyta maga mögött és olimpiai rekordot érő 3:20.643-as idővel ért célba. A 21 éves Varga Ádám egy hajszállal előzte meg Pimentát a második helyen, így kettős magyar győzelem született.

A mezőny legfiatalabb versenyzője, a 21 éves Varga úszóként kezdte, végül mégis inkább kajakra váltott 2011-ben. Eddigi legjobbja egy Európa-bajnoki ötödik hely volt, de a májusi válogatóversenyen legyőzte a világbajnok Kopasz Bálintot is, így benne mindig ott van a meglepetés is. Ezer méteren Béke Kornéllal párosban is kvótát szerzett, az idei Eb-n ez az egység ötödik lett, amely az első felnőttek közötti versenye volt. Ez a srác ért be másodikként.

Női K–2 500 méter: Kozák Danuta és Bodonyi Dóra bronzérmes

Kozák Danuta ötszörös olimpiai, tizennégyszeres világ- és tizenhétszeres Európa-bajnok, egyben a legtöbb olimpiai aranyérmet nyert magyar női kajakos. Év elején azzal is bekerült a hírekbe, hogy tizenhét év után elhagyta az Újpestet és a Ferencváros kajakozója lett. Az idei Eb-n egyesben ezüstérmet nyert, párosban viszont nem talált legyőzőre. Kozák a 2016-os riói olimpián egyesben és kettesben is első helyen végzett.

Párja már akkor is Bodonyi Dóra volt, aki 5000 méteren háromszoros világbajnoknak mondhatja magát, de vb-címet nyert egyesben is ötszázon, emellett hatszoros Eb-győztes. Az idei Európa-bajnokságon egyesben 5000 méteren, kettesben és négyesben pedig 500 méteren nyert aranyérmet.

Philip Fong / AFP

A keddi futamon nem kezdett igazán erősen a magyar páros, azonban apránként feljavult és féltávot követően megkezdte a bődületes hajráját. Az világossá vált, hogy az első helyre nincs esély, azonban az ezüst nem volt reménytelen, ettől egy tizedre maradt el végül a Kozák, Bodonyi páros. Mögöttük egy másik magyar duó, Csipes Tamara és Medveczky Erika negyedik lett ugyanebben a futamban.

Csipes Tamarának édesapja, Csipes Ferenc is olimpiai bajnok kajakozó volt, míg édesanyja, Orosz Andrea válogatott úszó, így aztán nagy választás előtt állt gyerekként. Ezt 2000-ben meghozta, azóta egyszeres olimpiai, nyolcszoros világ- és nyolcszoros Európa-bajnokká vált. Rióban a kajak négyes tagjaként nyert aranyat 500 méteren, az idei Eb-n ugyanezt az eredményt érte el a távon K-4-ben, sőt K-2-ben ezer méteren sem akadt legyőzője.

Merthogy Medveczky Erika ült vele egy hajóban. Hétszeres világ- és ötszörös Európa-bajnok kajakos, ezer méteren egyesben, kettesben és négyesben is nyert már aranyérmet a vébén. A tokiói olimpián ez volt az egyetlen száma, így aztán extrán motivált volt a fináléban is. Kozákékhoz képest leszakadt ez a kettős, de a saját tempójában haladva végül nem sokkal maradt le a dobogóról a Csipes, Medveczky duó.

Női K–1 200 méter: Lucz Dóra hatodik lett

Lucz Dóra 2016-ban robbant be a sportág élvonalába, ekkor az U23-as világbajnokságon aranyérmet szerzett 200 és 500 méteren is. Egy évvel később plovdivi Eb-n szintén nem talált legyőzőre 200 méteren és a kajak négyes tagjaként is aranyérmet nyert 500 méteren. Az idei Európa-bajnokságon is első helyen ért célba a négyessel ugyanezen a távon, a 200 méteres K-1-ben pedig ezüstérmet nyert.

Philip Fong / AFP

Nagyszerű tempót diktált már az elődöntőben is, futamgyőzelemmel került a fináléba, ahol nem kapta el olyan jól a rajtot, de az élmezőnnyel indult. Sajnos ezután apránként lemaradt és ugyan a második száz méteren sikerült felzárkóznia, a dobogóra már nem nyílt valódi esélye. A döntőben hatodikként ért célba, a dobogótól nagyjából fél másodpercre. Az új-zélandi Lisa Carrington megvédte a címét, a második helyen a spanyol Teresa Portela végzett, a dán Emma Jörgensen lett a harmadik.

Kárász Annának nem sikerült jól a keddi versenynap, az elődöntőben beragadta a rajtnál, aztán nem tudott már javítani, majd a B döntőben is hetedikként ért be. A 29 éves olimpikon egészen tízéves koráig nem tudta, hogy úszni, vagy kajakozni fog, ezután viszont édesapja unszolására kajakozni kezdett és nagyon bejött neki a váltás. Mára háromszoros Európa-bajnoknak mondhatja magát kajak négyesben, de az áttörést a 2014-es világbajnokság hozta el számára, amelyen 200 és 500 méteren is aranyérmet szerzett, összesen 4 vb-címe van, de főleg a négyessel szerzett érmeket.

Férfi C–2 1000 méter

Az Adolf Balázs, Fejes Dániel kettős egész jól elkapta a fonalat a férfi kenu kettesek 1000 méteres B-döntőjében. Ezután nem csak tartani tudta a tempót, hanem még az élmezőnnyel is tudott húzni a második 500 méteren. A nagy hajrá harmadik helyet ért, vagyis összességében a 11. helyen végzett a páros.

Kovács Tamás / MTI

Kettős magyar győzelem a férfi kajakosok 1000 méteres döntőjében

Kopasz Bálint aranyérmes lett, Varga Ádám másodikként ért célba a K–1 1000 méteren.

Tizenöt évesen atlétikában és kajakban is magyar bajnok volt a korosztályában, végül aztán maradt az utóbbinál. Nem bánta meg valószínűleg, mivel 2015-ben egyesben ifjúsági világbajnokságot nyert, egy évvel később pedig már a felnőtt Eb-n szerzett bronzérmet, majd 2017-ben is harmadik lett 500 és 1000 méteren is. 2019-ben aztán átszakadt a gát, az Európai Játékokon két aranyérmet (5000 és 1000 méteren), Szegeden pedig világbajnoki címet nyert 1000 méteren. Az idei Európa-bajnokság is remekül sikerült neki, 500 és 1000 méteren sem talált legyőzőre.

Már a riói olimpián is szerepelt ezer méteren, akkor tizedik helyen zárt, ezúttal viszont toronymagas esélyesként szállt hajóba. Az elődöntőben az egész mezőnyt lehagyta, míg Varga Ádám a másik futamban Fernando Pimenta mögött nem sokkal végzett, de így is remek idővel jutott fináléba. Egy hibás rajtot követően másodjára sikerült elindítani a döntőt, amelyben nem Kopasz és Pimenta diktálta a tempót az első 250 méteren. Féltávnál viszont felzárkózott Varga és a hatodik helyről egészen a harmadik pozícióig jött előre.

Itt kapcsolt rá Kopasz Bálint is, aki ellentmondást nem tűrve hagyta maga mögött és olimpiai rekordot érő 3:20.643-as idővel ért célba. A 21 éves Varga Ádám egy hajszállal előzte meg Pimentát a második helyen, így kettős magyar győzelem született.

A mezőny legfiatalabb versenyzője, a 21 éves Varga úszóként kezdte, végül mégis inkább kajakra váltott 2011-ben. Eddigi legjobbja egy Európa-bajnoki ötödik hely volt, de a májusi válogatóversenyen legyőzte a világbajnok Kopasz Bálintot is, így benne mindig benne van a meglepetés is. Ezer méteren Béke Kornéllal párosban is kvótát szerzett, az idei Eb-n ez az egység ötödik lett, amely az első felnőttek közötti versenye volt. Ez a srác ért be másodikként.

Kovács Tamás / MTI

Az Adolf, Fejes kettős harmadikként ért célba a B-döntőben

Az Adolf Balázs, Fejes Dániel kettős egész jól elkapta a fonalat a férfi kenu kettesek 1000 méteres B-döntőjében. Ezután nem csak tartani tudta a tempót, hanem még az élmezőnnyel is tudott húzni a második 500 méteren. A nagy hajrá harmadik helyert ért, vagyis összességében a 11. helyen végzett a páros.

A 21 éves Adolf Balázs ifjúsági Európa-bajnokságon 500 bronzérmes lett a kenu négyessel, de ezután egyesben versenyzett. Az ifi maratoni vébén egyesben aranyérmes volt, a 2018-as U23-as maratoni vébén pedig második helyen végzett. A 2019-es felnőtt világbajnokságon 5000 méteren ezüstérmet nyert, majd 2021 májusában az olimpiai pótkvalifikáción szerzett kvótát Fejes Dániellel. Utóbbi a 2017-es ifjúsági maratoni vb-n még Simon Sebestyénnel nyert aranyérmet, de a kevés induló miatt ez nem volt hivatalos versenyszám.

Lőrincz Viktor győzött, Sastin Marianna viszont kikapott

Lőrincz Viktor megnyerte első mérkőzését a kötöttfogásúak 87 kilogrammos kategóriájában, így negyeddöntőbe jutott a tokiói olimpia keddi napján. A 62 kilós Sastin Marianna eközben kikapott a 16 között.

Lőrincz az Ázsia-bajnokságon háromszor ezüstérmes Atabek Aziszbekovval csapott össze. Az első menetben Lőrinczet intették (0-1), de kirgiz riválisa nem tudott akciót csinálni, ráadásul eredménytelenül kért videózást, így 1-1 állt az eredményjelzőn a szünetben. A folytatásban a visszaintés után (2-1) Lőrincz, két pörgetéssel (6-1) eldöntötte az összecsapást.

Illyés Tibor / MTI

Az olimpia egyetlen magyar női birkózója, Sastin viszont kikapott a romániai Incze Krisztától. A 38 éves világbajnok a szünetben még vezetett 1-0-ra, aztán ellenfele egy-egy kitolással és mögékerüléssel 3-1-re fordított. Sastin akkor folytathatja a küzdelmet a vigaszágon, ha Incze a fináléig menetel.

Erről szól az olimpia

São Tomé és Príncipe kettőse tök utolsó lett a kenu kettesek B döntőjében, 41 másodperccel maradtak el a győztes mögött, de a legnagyobb taps nekik járt a sajtólelátóról.

Lucz Dóra hatodik lett a női kajakosok 200 méteres döntőjében

Lucz Dóra 2016-ban robbant be a sportág élvonalába, ekkor az U23-as világbajnokságon aranyérmet szerzett 200 és 500 méteren is. Egy évvel később plovdivi Eb-n szintén nem talált legyőzőre 200 méteren és a kajak négyes tagjaként is aranyérmet nyert 500 méteren. Az idei Európa-bajnokságon is első helyen ért célba a négyessel ugyanezen a távon, a 200 méteres K-1-ben pedig ezüstérmet nyert.

Nagyszerű tempót diktált már az elődöntőben is, futamgyőzelemmel került a fináléba, ahol nem kapta el olyan jól a rajtot, de az élmezőnnyel indult. Sajnos ezután apránként lemaradt és ugyan a második száz méteren sikerült felzárkóznia, a dobogóra már nem nyílt valódi esélye. A döntőben hatodikként ért célba, a dobogótól nagyjából fél másodpercre. Lisa Carrington megvédte a címét, a második helyen a spanyol Teresa Portela végzett, a dán Emma Jörgensen lett a harmadik.

Kárász Annának a B-döntő sem sikerült erősre

Kárász Annának nem sikerült jól a keddi versenynap, az elődöntőben beragadta a rajtnál, aztán nem tudott már javítani, majd a B-döntőben is hetedikként ért be.

A 29 éves olimpikon egészen tízéves koráig nem tudta, hogy úszni, vagy kajakozni fog, ezután viszont édesapja unszolására kajakozni kezdett és nagyon bejött neki a váltás. Mára háromszoros Európa-bajnoknak mondhatja magát kajak négyesben, de az áttörést a 2014-es világbajnokság hozta el számára, amelyen 200 és 500 méteren is aranyérmet szerzett, összesen 4 vb-címe van, de főleg a négyessel szerzett érmeket.

Kiesett a gerelyhajítónk

Szilágyi Réka 57.39 méteres dobása kevésnek bizonyult. A három selejtezős csoportból az első hat-hat helyezett és a hat legnagyobb dobás jut tovább. Mivel Szilágyi 12. helyen zárt, a B-csoport első dobása, amely 62.06-osra sikerült. Ezzel Szilágyi nem jutott elődöntőbe.

Matthias Schrader / AP / MTI

Szőke Alex bronzéremért birkózhat

A 97 kilogrammos kötöttfogású birkóüzók vigaszágában bronzmérkőzést vívhat Szőke Alex.

Nagyon nehéz dolga volt a grúz Giorgi Meliával, aki okosan hagyta levitetni magát, majd a pihenő után Szőke hasalt le a szőnyegre. Ezzel előnybe került, mert a szabályok értelmében ő szerzett később pontot. Nagyon úgy tűnt, hogy ezzel a meccsük le is megy, mert Melia nem akart a világon semmit, csak kibekkelni az egészet, de Szőke végül tíz másodperccel a vége előtt négypontos akciót vitt be, amivel eldöntötte a továbbjutást.

Melia a fejét fogta, Szőke pedig legrosszabb esetben is ötödik helyen zárja az olimpiát.

Mindkét párosunk döntős a női kajakosok 500 méteres számában

Kozák Danuta és Bodonyi Dóra kezdett jobban, a táv felétől nagyjából élre is állt a magyar egység és nem forgott veszélyben a futamgyőzelme. Közben viszont a Csipes, Medveczky duó nem kezdett erősen, viszont a táv második felében nagyot hajrázott és annyira jól sikerült ez a zárkózás, hogy a végén kettős magyar sikerrel zárult a futam.

Kovács Tamás / MTI

Kopasz után Varga is döntős ezer méteren

Varga Ádám rendkívül nyugodt tempóban kezdett, de így is hamar az élmezőnybe került, sőt a portugál Pimenta mögé beért kényelmesen. Nagyjából féltávnál le is előzte a magyar kajakos az ellenfelét, de ezt a pozíciót nem tudta megtartani, igaz nem is volt rá szükség. Második helyen is kiváló idővel ért célba Varga, így két magyar döntős lesz 1000 méteren.

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik