Élő Olimpia 2021 – Friss hírek

Tótka olimpiai bajnok, Csipes ezüstérmes 500 méteren, elveszítette elődöntőjét a női pólócsapat – csütörtöki hírfolyam az olimpiáról

Illyés Tibor/MTI
Illyés Tibor/MTI

Magyar szempontból fantasztikusan indult a tokiói olimpia 13. versenynapja, hiszen Rasovszky Kristóf a nyíltvízi úszók 10 kilométeres számában ezüstérmes lett.

Kajak-kenuban az összes elődöntőben érdekeltek voltak a magyar egységek, Tótka Sándor győzött, Csizmadia Kolos negyedik lett K1 200 méteren. Csipes Tamara ezüstérmes lett 500 méteren, a címvédő Kozák Danuta negyedikként zárt. A Nádas Bence, Kopasz Bálint duó 1000 méteren negyedikként zárt. Ugyanebben a számban a Béke Kornél, Varga Ádám egység B döntős volt, összesítésben a tizenkettedik lett. Női C-1 200 méteren Balla Virág és Takács Kincső is B döntőzött, Balla 9., Takács a 14. lett összesítésben.

Vízilabdában a női válogatott 8-6-ra vereséget szenvedett az elődöntőben, így az orosz csapat elleni bronzmérkőzésen küzdhet az éremért.

Elkezdték a versenyt az öttusázók, Kovács Sarolta, Gulyás Michelle egyaránt 20 asszót nyert és 15-öt veszített el, amivel a hatodik helyen zárták a nyitószámot. A férfiaknál Marosi Ádám ugyanezzel a mérleggel tizedik helyen kezdett, míg Kasza Róbertnek nem sikerült ilyen jól a nyitány, 15 győzelemre jutott 20 elveszített asszó.

A hétpróbázó Krizsán Xénia az utolsó szám, a 800 méteres síkfutás előtt a 15. helyen áll.

Döntőben a címvédő dán kézisek

A címvédő dán válogatott jutott másodikként fináléba a tokiói olimpia férfi kézilabdatornáján.

A riói győzelem után a 2019-es és a 2021-es világbajnokságon is aranyérmes dánok a csütörtöki elődöntőben négy góllal legyőzték az Európa-bajnoki címvédő spanyolokat.

A skandináv csapat a szombati fináléban a 2016-ban is döntős franciákkal találkozik.

Kézilabda, férfiak, elődöntő

Dánia – Spanyolország 27-23 (14-10)
Franciaország – Egyiptom 27-23 (13-13)

 

A szombati helyosztók programja, bronzmérkőzés:
10.00: Egyiptom – Spanyolország

 

Döntő:
14.00: Franciaország – Dánia

Férfi 400 méteren is elmaradt az amerikai siker

Újabb sprintszámban, férfi 400 méteren sem tudott amerikai futó győzedelmeskedni a tokiói olimpián, melyen a bahamai Steven Gardiner nyerte az egykörös távot.

Az amerikai válogatott a férfiaknál így mindhárom vágtatávon (100, 200, 400 m) lemaradt az aranyról, ráadásul ezúttal még a dobogóra sem fért oda versenyzőjük, miután Michael Cherry a negyedik, a favorit Michael Norman pedig az ötödik lett. A nőknél 100 és 200-on szintén nem tudtak nyerni az amerikaiak, a 400 döntőjét pénteken rendezik.

Gardiner remek erőbeosztással, összességében simán győzött 43.85 másodperces idővel. A szám meglepetését a kolumbiai Anthony José Zambrano szolgáltatta, aki második lett a bahamai mögött, a harmadik helyen pedig London bajnoka, Rio ezüstérmese, a grenadai Kirani James végzett.

A női rúdugrás némi meglepetésre kárpótolta az amerikai csapatot. A tengerentúliak aranyára előzetesen lehetett számítani, ám a győzelmet Sandy Morristól várták, aki azonban a selejtezőben megsérült.

A döntőben aztán Katie Nageotte parádésan szerepelt, annak ellenére, hogy a 4,50 méteres kezdőmagasságon csak harmadikra jutott át. Utána viszont belelendült, a 4,70-et másodikra, a 4,80-at és a 4,85-t pedig elsőre vitte. Ekkor még hárman voltak versenyben, az orosz Anzselika Szidorovának ráadásul rontott kísérlete sem volt addig. A 4,90 méter felett viszont már csak a világbajnoki hetedik amerikai jutott át, ami aranyat ért a számára.

Férfi tízpróbában kis túlzással már a szerdai első két szám után egyértelmű volt, hogy a kanadai Damien Warner végez az élen, ugyanis 100 méteren 10.12 másodpercet, távolugrásban pedig 8,24 métert ért el és a harmadik próba előtt már több mint 300 pont volt az előnye a világcsúcstartó francia Kevin Mayer előtt. Warner a folytatásban is remekelt, s végül 9018 pontos eredménnyel győzött a 8726 ponttal záró Mayer előtt.

Atlétika

Férfiak, 400 méter
1. Steven Gardiner (Bahama) 43.85 másodperc
2. Anthony José Zambrano (Kolumbia) 44.08
3. Kirani James (Grenada) 44.19

 

Tízpróba
1. Damien Warner (Kanada) 9018 pont
2. Kevin Mayer (Franciaország) 8726
3. Ashley Moloney (Ausztrália) 8649

 

Nők, rúdugrás
1. Katie Nageotte (Egyesült Államok) 4,90 méter
2. Anzselika Szidorova (Orosz Olimpiai Bizottság) 4,85
3. Holly Bradshaw (Nagy-Britannia) 4,85

Újabb harapós botrány: a kazah birkózó sem bírt a fogaival

Az sem segített a kazah Nuriszlam Szanajeven, hogy a szabadfogású birkózók 57 kg-os elődöntőjében alaposan megharapta ellenfelét, az indiai Ravi Kumar Dahiyát.

A szerdai elődöntő felvételén látszott, ahogy az indiai leszorította ellenfelét, aki kínjában egy harapással akart szabadulni, sikertelenül.

Ravi Kumar így 9-2-es hátrányról fordítva jutott a döntőbe, és ugyan a mérkőzés után elismerte, hogy csalódott a Szanajev elleni teljesítményében, a harapásról nem tett említést.

A csütörtöki fináléban aztán 7-4-re alulmaradt orosz ellenfelével, Zavur Ugujevvel szemben.

Kapcsolódó
Őrület: egy marokkói ökölvívó le akarta harapni ellenfele fülét
Az új-zélandi David Nyika egészen megdöbbenve nyilatkozott az amúgy 5-0-ra megnyert meccse után.

A játékokon nem először fordul elő, hogy egy sportoló megharapott egy másikat: ökölvívásban a marokkói Youness Baalla ugyanezt tette az új-zélandi David Nyika fülével.

Birkózás, szabadfogás, 57 kg

1. Zavur Ugujev (Orosz csapat)
2. Kumar Ravi (India)
3. Nuriszlam Szanajev (Kazahsztán) és Thomas Patrick Gilman (Egyesült Államok)

Felfutott a 13. helyre a hétpróbázó Krizsán Xénia

A hétpróbázó Krizsán Xénia kiváló 800 méteres futással, két helyet előrelépve a 13. helyen zárta a hétpróbát a tokiói olimpián.

Az idei fedett pályás Európa-bajnokságon bronzérmes versenyző magához képest visszafogottan teljesített az első öt számban, aztán jó gerelyhajításával a 15. helyre lépett fel, majd 800-on nagyszerűen teljesített.

Az MTK atlétája futamában szinte végig első helyen diktálta a tempót, majd ugyan az utolsó kanyarban megelőzték, de a hajrában visszavette az első helyet, s 2:07.65 perces eredménnyel nyert. Ezzel 999 pontot gyűjtött, így 6295 ponttal zárt, ami a 13. helyet jelentette a számára.

A kétnapos versenyt a címvédő belga Nafissatou Thiam nyerte meg a holland Anouk Vetter és Emme Oosterwegel előtt.

Hétpróba

1. Nafissatou Thiam (Belgium) 6791 pont
2. Anouk Vetter (Hollandia) 6689
3. Emma Oosterwegel (Hollandia) 6590
…13. Krizsán Xénia 6295

„Magunkat vertük meg, de éremért jöttünk, azzal fogunk hazamenni"

A női vízilabda-válogatott 8-6-ra kikapott a spanyol csapattól a tokiói olimpia elődöntőjében.

Kapcsolódó
Idegőrlő meccsen vereség, a bronzért csatázhat tovább a női pólóválogatott
Bíró Attila csapatának nem mentek a támadások, de még szerezhet érmet Tokióban.

Bíró Attila együttese, rengeteget hibázott támadásban, így a szünetre már 5-2-es hátrányba került, sőt a zárónegyedben négy gólt kellett volna ledolgoznia. A találkozó után nagyon csalódott volt a csapatkapitány, Keszthelyi Rita, mivel elmondása szerint a mieink saját magukat verték meg.

Saját magunkat vertük meg, az emberelőnyökön múlott. Jó, kaptunk nyolc gólt, elöl nem lőttük be az emberelőnyös helyzeteket, szerintem az egész ezen múlt. Nem tudom hány emberelőnyünk volt, de egy kezemen meg tudom számolni, hányat lőttünk be. Nagyon nehéz lesz, de ez a csapat arra hivatott, hogy érmet vigyen haza

értékelt Keszthelyi a meccs után, aki azt is elmondta, hogy az oroszoknak talán könnyebb lesz felállniuk a vereségből, de jobban kell majd akarni a sikert.

Bíró Attila szövetségi kapitány is a kihagyott fórokat emelte ki, illetve a türelmetlenséget. Ugyanerre hívta fel a figyelmet Szilágyi Dorottya is, aki saját magán is érezte, hogy türelmetlenül játszik. Ennek ellenére három góljával a magyarok legeredményesebb lövője volt.

„Már az első percektől kezdve elkapkodtuk és ebben én nagyon benne voltam sajnos. Bátor próbáltam lenni, de türelmesebbnek kell lennem, ha érmet szeretnék hazavinni.

Éremért jöttünk, azzal fogunk hazamenni. Anélkül nem megyünk haza!”

Krizsán Xénia zseniális futással zárta az olimpiát

Fantasztikus volt a magyar hétpróbázó, 2:07.65-ös idővel megnyerte a 800 méteres síkfutásban a futamát, pedig a hajrában nagyon szorongatta Sulek, aki inkább az elejét nyomta meg, később Mayr is ott loholt a nyomában, de végül Krizsán ért célba első helyen.

Kikapott a magyar pólócsapat az elődöntőben

A női vízilabda-válogatott 8-6-ra kikapott Spanyolországtól az elődöntőben, így a bronzéremért küzdhet a tokiói olimpián. Az ellenfél az orosz csapat lesz, amellyel 10-10-es döntetlent játszott Bíró Attila együttese a csoportkörben.

Kapcsolódó
Idegőrlő meccsen vereség, a bronzért csatázhat tovább a női pólóválogatott
Bíró Attila csapatának nem mentek a támadások, de még szerezhet érmet Tokióban.

Marosi Ádám első tízben

Marosi Ádám az első tízben fejezte be a nyitószámot a férfi öttusázók vívószámában. Marosi 20 ellenfelét legyőzte, miközben 15-től kapott ki, és 220 pontjával tizedik lett, amivel nincs rossz helyzetben, de azért egészen meghatározó hátránya lett. Kasza Róbert 15 győzelemmel és 20 vereséggel a 27. helyen végzett a 36 fős mezőnyben 190 ponttal.

Az olasz Massimo Stano nyerte a 20 kilométeres gyorsgyaloglást

A 29 éves sportoló négy kilométerrel a cél előtt állt az élboly élére, fokozatosan növelte a tempót és folyamatosan szakította le riválisait. Legtovább a japán Ikeda Koki tudott nyomában maradni, az utolsó kilométeren azonban már ő sem, így Stano magabiztos diadalt aratott. A 20 kilométeres gyaloglás volt az első szapporói verseny az olimpián.

Megvan az egyetlen szabadfogású birkózónk ellenfele

A 65 kilogrammos kategóriában induló Muszukajev Iszmail pénteken kezdi olimpiai szereplését a háromszoros dél-amerikai bajnok Agustin Alejandro Destribats ellen. A kabardföldi születésű, 2019 óta magyar színekben versenyző Muszukajevnek ezt követően viszont a nyolc között minden bizonnyal a japánok világbajnokával, Otoguro Takutóval kell majd megküzdenie.

Zsinórban a negyedik olimpiáján is döntős a francia kéziválogatott

A férfiak elődöntőjében Franciaország 27-23-ra verte Egyiptomot. Az afrikaiak nagyon jól tartották magukat, félidőben 13-13-ra álltak a csapatok, térfélcsere után viszont Gerard végképp lehúzta a rolót a kapuban, támadásban pedig Mem és Remili remekelt, előbbi 7, utóbbi 9 góllal zárta a meccset. A francia válogatott 2008-ban és 2012-ben aranyérmet nyert az olimpián, Rióban pedig ezüstérmesek lett. Az akkori bajnok dán csapat a spanyolokkal meccsel még a fináléért.

A magyar karatés egész jó csoportba került

Hárspataki Gábor japán, ukrán, amerikai és egyiptomi ellenféllel küzd meg a 75 kilogrammos karateversenyében az olimpián, írja az MTI.

Hasonlóan erős a két csoport, ugyanakkor a másik ötös két kiemeltje, az olasz és az azeri igen fajsúlyos versenyzők, velük szemben valószínűleg nehéz lenne megugrani a továbbjutást. Ebben a csoportban sem lesz könnyű, főleg a japán miatt, de itt talán nagyobb az esély az elődöntőbe kerülésre

– mondta Hárspataki edzője, Fischer Mihály.

A vb-ezüstérmes Nisimura Ken mellett az ugyancsak vb-2., Európa-bajnok ukrán Sztaniszlav Horuna, az Afrika-bajnok egyiptomi Abdelaziz Abdalla és a kétszeres Pánamerikai bajnok amerikai Thomas Scott lesz. Az ötfős csoportokból az első két helyezett jut az elődöntőbe, amelynek győztesei vívják majd a döntőt, míg a vesztesek bronzérmesek lesznek.

Egy bokszoló bronzérme új utat ért a falujának

Lovlina Borgohain bronzérmet nyert a női váltósúlyú ökölvívók között a tokiói olipmpián.

Teljesítményével ő lett a harmadik indiai érmes az idei játékokon, ráadásul az első, aki Asszám államban nőtt föl. Ez az északkeleti állam egyike a nagyon elmaradott régióknak, nem csak infrastruktúrában vannak hiányosságai a régiónak, sok helyen áramosítva sincsenek az épületek.

Jól mutatja, milyen állapotok között készült Borgohain, hogy a harmadik hely megszerzése után jelentették be, hogy utat építenek a település elé, amelyben az olimpikon él.

Borgohain ugyanis Baromukhia nevű faluban él, de az állami fővárosba járt edzeni, amely több mint 300 kilométeres utazást jelent. A bokszoló maga is beszélt róla a Vice.comnak, ebben elmondta, hogy a földút gyakorlatilag minden esőzéskor használhatatlanná válik és mivel ő motorbiciklivel utazik, ez komoly gondot jelent.

Ezt az utazást szeretnék megkönnyíteni az ökölvívónak egy úttal, sőt a Hindustan Times szerint már addigra be szeretnék fejezni az építkezést, mire Borgohain hazatér.

Nem jött össze az amerikai aranyérem az ökölvívóknál

Az orosz Albert Bacirgazijev nyert a férfi 57 kilogrammosok döntőjében a tokiói olimpia ökölvívótornáján, írja az MTI. A fináléban az amerikai Duke Ragannal találkozott, aki a 2004-es athéni játékok óta először szerezhetett volna aranyat a sportágban az Egyesült Államoknak. A mérkőzést azonban az orosz kezdte jobban, az első menetet egyértelműen uralta, és az ötből négy pontozónál meg is nyerte. Az öt pontozóból az orosz háromnál, míg az amerikai kettőnél nyert, ami Bacirgazijev megosztott pontozásos, 3-2-es sikerét jelentette.

Tizennégy éves kínai toronyugró nyerte a női döntőt

A tizennégy éves kínai Csüan Hung-csan nyerte a női toronyugrók versenyét a tokiói olimpián. Az ázsiai hatalmas fölénnyel nyert, a fináléban három ugrására is maximális pontszámot kapott a bíróktól. A második helyen a világbajnok, ugyancsak kínai Csen Jü-hszi végzett, míg a harmadik az ausztrál Melissa Wu lett.

Női pólósainkra az amerikai csapat vár a döntőben, ha sikerül legyőzni a spanyolokat

Az Amerikai Egyesült Államok női pólócsapata 15-11-re verte az orosz csapatot a tokiói olimpia elődöntőjében.

Keményen megszorongatták ellenfelüket az oroszok, az első negyedet 3-2-re nyerte, a gólgazdag 4-4-es második negyeddel pedig félidőben még mindig továbbjutásra állt. Ezután viszont megrázta magát a jóval esélyesebb amerikai csapat, ráadásul a két legjobb védőjét is elveszítették az európaiak. Apránként felőrölte ellenfelét az amerikai csapat, és bár 11-11-nél még nem dőlt el a meccs, könnyű gólokkal és elfáradt orosz támadókkal nem volt kérdés, ki nyeri az elődöntőt.

Magyarországra így az amerikai csapat vár a döntőben, ha legyőzi Spanyolországot.

Jól kezdtek a női öttusázóink a tokiói olimpián

Gulyás Michelle és Kovács Sarolta hatodik helyen zárt a női öttusázók csütörtöki körvívásában.

A 36 fős mezőnyben Gulyás és Kovács egyformán 20 győzelemmel és 15 vereséggel zárt, és az ezért járó 220 ponttal zártak. A pozitív győzelmi mérleg jónak számít, de nem kiemelkedő. Ennek ellenére nem nagy a lemaradás, csak az őrült jó napot kifogó Annika Schleuével szemben, aki 29 asszót nyert, így 274 pontot kapott. Az élmezőny többi tagja legfeljebb 24 pontra van a mieinktől.

Czeglédi Zsolt / MTI
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik